مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان گفت: قیمت انواع نان از جمله نان سنتی تا پایان امسال در استان افزایش نمی‌یابد.

به گزارش خبر افلاک ، حجت الله بیرانوند گفت: مردم بدون دغدغه، نان مورد نیاز خود را براساس قیمت رسمی مصوب کارگروه آرد و نان تا پایان امسال از نانوایی‌ها تامین کنند.

وی با بیان اینکه ماهانه حدود ۲۴ هزار تن آرد در سه بخش نانوایی ها، خانه پز‌ها (عشایری) و صنوف و صنعت استان مصرف می‌شود می گوید: در بخش خانه پز و عشایری ماهانه سه هزار تن آرد در قالب روستایی و عشایری توزیع می‌شود، اما بیشترین قاچاق آرد نیز مربوط به همین بخش است.

وی اضافه کرد: عرضه انواع نان در این استان از ۲۱ دی ماه پارسال با قیمت جدید بوده است بنابراین افزایش نرخی صورت نمی‌گیرد.

بیرانوند گفت: بر این اساس هر عدد نان لواش سنتی یارانه‌ای نوع یک با وزن ۱۳۳ گرم به مبلغ ۴۵۰ تومان، سنگگ سنتی یارانه‌ای نوع یک با وزن ۴۵۰ گرم یک هزار و ۵۰۰ تومان، سنگگ سنتی یارانه‌ای نوع ۲ با وزن ۴۵۰ گرم ۲ هزار تومان و سنگگ ماشینی یارانه‌ای نوع ۲ با وزن ۴۲۰ گرم، یک هزار و ۸۰۰ تومان است.

وی گفت: همچنین تافتون یارانه‌ای نوع ۲ نیز با وزن ۲۲۰ گرم یکهزار تومان، بربری ساده یارانه‌ای نوع ۲ با وزن ۳۳۴ گرم، یکهزار و ۴۰۰ تومان و نان ساجی یارانه‌ای نوع ۲ با وزن ۲۶۵ گرم هزار تومان تعیین شده است.

بیرانوند با بیان اینکه برای سنگگ و بربری اولویت عرضه با نان ساده خواهد بود می گوید: در صورت درخواست مشتری و مصرف کنجد بهداشتی به ازای هر قرص نان سنگگ ۴۰۰ تومان به قیمت مصوب نان اضافه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مصرف خمیر مایه خشک به ازای هر کیسه آرد نباید بیش از ۲۰۰ گرم باشد گفت: این قیمت‌ها بر اساس هزینه‌های مواد اولیه، سربار و حقوق و مزایای کارگران برابر قانون کار محاسبه شده است

بیرانوند با اشاره به اینکه سرانه مصرف آرد در لرستان ۱۲.۵ کیلوگرم است می گوید: این در حالی است که سرانه مصرف در استان‌های دیگر هشت کیلوگرم است.

بیش از یک هزار و ۷۰۰ واحد نانوایی در لرستان وجود دارد که نانوایی‌های لواش با بیش از یک هزار و ۲۰۰ باب، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان