مطالعات نشان می دهد که انتقال ویروس کرونا از طریق هوا بیشتر از سطوح است.

به گزارش خبر افلاک ، محققان دانشگاه میشیگان نمونه‌های هوا و سطح اطراف محوطه دانشگاه خود را آزمایش کردند و دریافتند احتمال استنشاق ذرات ویروس بیشتر از برداشتن آنها از انگشتان است.

به گزارش  به نقل از مدیسن نت «ریچارد نیتزل»، سرپرست تیم تحقیق، گفت:در این مطالعه، ما تصمیم گرفتیم تا تماس‌های احتمالی با کروناویروس را در چندین محیط دانشگاه بررسی کنیم.این محل‌ها شامل دفاتر، کلاس‌های درس، فضاهای نمایش، کافه تریا، اتوبوس و سالن بدنسازی بود.

نیتزل افزود: ما همچنین از اطلاعات مربوط به عفونت‌های کووید ۱۹ دانشگاه برای تخمین احتمال عفونت مرتبط با اندازه‌گیری‌های محیطی خود استفاده کردیم.خطر کلی قرار گرفتن در معرض ویروس در همه مکان‌هایی که اندازه‌گیری کردیم کم بود.

وی خاطرنشان کرد: با این حال، نتایج ما نشان می‌دهد که خطر ابتلاء به عفونت ناشی از استنشاق بسیار بالاتر از تماس با سطوحی مانند دستگیره درها، کیبورد، میز، سینک و کلیدهای نور است.در مجموع، بیش از ۲۵۰ نمونه از هوا جمع آوری شد که ۱.۶ درصد از آنها از لحاظ کروناویروس مثبت بودند. از بالغ بر ۵۰۰ نمونه سطحی هم ۱.۴ درصد مثبت بودند.

مخاطره‌آمیزترین محیط ورزشگاه بود که ۷۵ درصد از نمونه‌های هوا و ۵۰ درصد از تمام نمونه‌های سطح مثبت بودند.با این وجود، نتایج نشان می‌دهد که مردم باید بیشتر نگران خطر استنشاق ویروس کرونا باشند تا خطرات ناشی از دست زدن به سطوح.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان