مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان با اشاره به دعوت از ۳۰ استان کشور برای حضور در پنجمین جشنواره ملی اقوام گفت: ۴۵۰ هنرمند در این جشنواره شرکت می‌کنند.

به گزارش خبر افلاک ، سید امین قاسمی با اشاره به دعوت از ۳۰‌ استان کشور جهت حضور در پنجمین جشنواره ملی فرهنگ اقوام که ۱۸ تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه در مجموعه فرهنگی-تاریخی قلعه فلک‌الافلاک برگزار می‌شود اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود از ۳۰‌ استان دعوت‌شده ۲۸ استان در این جشنواره شرکت نمایند.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف جشنواره ملی اقوام افزود: در این جشنواره برنامه‌های مختلف فرهنگی از جمله نمایش آداب و سنت مردم عشایر، موسیقی، نمایشگاه صنایع‌دستی، نمایشگاه سوغات محلی استان‌ها و نمایشگاه یافته‌های علمی و پژوهشی دانش‌بنیان دایر می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان عنوان کرد: برگزاری نشست‌های‌ علمی و پانل‌های تخصصی درخصوص مباحث پژوهشی مرتبط با تاریخ، فرهنگ و مشاهیر استان‌ها و مشاهیر لر، نمایشگاه سرمایه‌گذاری، نشست فعالین گردشگری، رؤسای دفاتر خدمات مسافرتی استان‌های کشور و دپارتمان تخصصی سنگ و گوهرتراشی نیز از دیگر برنامه‌های جنبی جشنواره ملی اقوام این استان است.

وی با اشاره به عوامل برگزاری جشنواره ملی اقوام لرستان بیان کرد: استاندار، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، شهرداری خرم‌آباد و اعضای شورای شهر، دانشگاه لرستان، دانشگاه علوم پزشکی، راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما، نیروی انتظامی و پلیس راهور کمک کرده‌اند که این جشنواره به شایستگی هرچه بیشتر در این استان برگزار شود.

قاسمی گفت: ۲۵۰ نفر از هنرمندان استان لرستان در حوزه‌های موسیقی، پخت غذاهای محلی، نمایش آداب و سنت در چادرهای عشایری، صنایع‌دستی و سوغات محلی علاوه بر عوامل اجرایی در  جشنواره ملی اقوام حضور خواهند داشت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان با اشاره به پیش‌بینی حضور ۴۵۰ هنرمند از استان‌های دیگر در جشنواره ملی اقوام تأکید کرد: هدف این جشنواره در راستای هم‌گرایی و ایجاد وحدت در میان اقوام است و سود فرهنگی این جشنواره برای این استان بیشتر از سود مادی آن مدنظر است.

قاسمی عنوان کرد: هنرمندان صنایع‌دستی و سایر هنرمندان، هتلداران، آژانس‌های مسافرتی، راهنماهای گردشگری و فعالان حوزه گردشگری لرستان با برگزاری جشنواره ملی اقوام از عواید این رویداد فرهنگی متنفع می‌شوند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که تنها بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان عواید حاصل از فروش صنایع‌دستی و سوغات‌های محلی نصیب لرستان شود، نمایش جشنواره ملی اقوام لرستان در شبکه‌های برون‌مرزی، شبکه‌های استانی و ملی فرصتی ویژه برای جلب نگاه گردشگران به این استان است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم