سپهوند گفت:روش دولت در حذف ارز 4200 تومانی، ریشه فساد و رانت را می خشکاند.

رضا سپهوند در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبر افلاک، اظهار داشت: ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی از سالها پیش به برخی از کالاها اختصاص داده می شد و این به دلیل سیستم ناکارآمد تولید و توزیع در بازار بوده و این سیستم ناکارآمد سبب شده شده بود تا زمینه را برای فساد و رانت عده ای در بازار فراهم نماید.
وی افزود: با توجه به کاهش ارزش پول ملی، بسیاری از کشورها تمایل داشتند تا کالاهای یارانه ای را از مبادی رسمی و یا قاچاق و چمدانی خریده و کمبودهای خود را باتحمیل هزینه بر مردم جبران کنند در حالی که برای این کالاها ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی هزینه شده بود، به دلیل جذابیت رانت نهفته در این زمینه، حتی گاهی از آردهای یارانه ای محصولاتی همچون ماکارانی و انواع بیسکویت تولید می شد و به جای این که با قیمتی مناسب به دست مردم برسد، خود کارخانجات این محصولات را صادر کرده و سودهای هنگفتی به شیوه رانتی نصیب آنها می شد.
کارشناس اقتصادی عنوان کرد: صادرات موضوع بدی نیست اما این که عده ای از این ارز سواستفاده می کنند و سودهای کلان به جیب زده و هزینه های دولت را افزایش دهند مناسب نبوده و نیاز به ساماندهی و مدیریت داشت.
وی با بیان این که موضوع حذف ارز دولتی به دو صورت امکان پذیر است، تصریح کرد: یکی این که سپردن به مکانیزم بازار و یارانه دادن به مردم و یا از طریق نظارتها امکان پذیر است اما وقتی اختلاف قیمت زیاد باشد قاچاقچیان از هر وسیله ای استفاده می کنند تا کالاهای یارانه ای را از دسترس خارج کنند.
سپهوند گفت: دولت راه خوبی را در پیش گرفته و قرار است که یارانه آن را به مردم بدهد و در صورتی که یارانه به موقع پرداخت شود و آردهای نان سنتی، سر از آردهای صنعتی درنیاورند قطعا روش خوبی بوده و می تواند این حوزه را مدیریت کند.
کارشناس اقتصادی اظهار داشت: متاسفانه طی این سالها به دلیل سواستفاده از ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی، فساد و رانت عجیبی ایجاد شده بود که عده ای به دلیل سیاستگذاری نامناسب، ثروت های کلان به جیب زدند که با این روش که منطبق بر آموزه های علم اقتصاد است ، دولت می تواند ریشه فساد و رانت را در این زمینه ازبین ببرد.
انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک