سالهاست کارگران روزمزد لرستان با مشکلات متعددی از جمله تامین معیشت، امنیت شغلی و نداشتن زندگی مطلوب رنج می‌برند.

به گزارش خبرافلاک ، کارگران همیشه در خط مقدم جبهه تولید فعالیت داشته اند، قشری زحمت کش و پرتلاش که علیرغم همه تنگناها و مشکلاتی که گریبانگیر آنها شده اما در راستای تولید از هیچ کوششی دریغ نکرده اند تا بتوانند چرخ تولید و اقتصاد را پرحرکت و پرشتاب نگهدارند.

کارگران در تولید کالاها نقش بسیار حائز اهمیتی دارند، کالاهایی از جمله لوازم خانگی، پوشاک، مواد غذایی و سایر لوازمی که می تواند تاثیر مهمی در اقتصاد مقاومتی داشته باشد و نقش مهم کارگران در چرخه اقتصاد تا جایی است که روز ۱۱ اردیبهشت ماه به عنوان روز کارگر معرفی شده است تا در این روز توجه ویژه تری به دغدغه های کارگران صورت گیرد.

در دین مبین اسلام به رعایت حقوق کارگران و احترام به این قشر تاکید بسیار زیادی شده و سفارش شده مزد کارگران تا قبل از خشک شدن عرق آنها پرداخت شود و همه این عوامل نشان دهنده نقش کارگران در یک جامعه است اما کارگران سالهاست از دغدغه ها و مشکلات زیادی رنج می برند که رفع آنها نیازمند عزم جدی است.

قراردادهای موقت یکی از مهمترین دغدغه کارگران است، قراردادهایی یک ماه و گاها سه ماه که فقط دلهره و نگرانی هایی را برای کارگران ایجاد می کند و همین سبب می شود که گاهی مشغله های مسبب شده تا کیفیت کار اصلی و تولید به حاشیه برود.

سالهاست امنیت شغلی، رویای کارگران شده اما متاسفانه تاکنون اقدامی اساسی برای این مشکل صورت نگرفته و همین شرایط را به گونه ای فراهم کرده تا در صورت بروز کوچکترین مشکلی، کارفرما بدون تعلل اقدام به تعدیل نیرو کند.

رونق تولید در گرو حمایت از قشر کارگر

از دیگر مشکلات کارگران موضوع معیشت است، دستمزد و رقمی که برای حقوق کارگران تاکنون در نظر گرفته شده بسیار کمتر از سایر بخش هاست و همین میزان دستمزد باعث می شود زندگی کارگران به سختی بگذرد، رقمی که با دست های پینه بسته کارگران همخوانی نداشته است.

در واقع رشد و شکوفایی اقتصادی و رونق تولید در گرو حمایت از قشر کارگران است تا بتوانند رسالتی که بر عهده آنها قرار دارد را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

در شرایطی که تحریم ها ابزاری برای فشار برملت ایران شده است، کارگران هستند که می توانند با تلاش و کوشش چنین کالاهایی را در داخل کشور تهیه نمایند تا شاهد چرخش اقتصاد در کشور باشیم.

سالهاست که مقام معظم رهبری در نامگذاری شعار سال بر تولید، تاکید بسیار ویژه ای داشتند و رونق و جهش تولید هم در گرو حمایت های لازم از قشر کارگر است، این در حالیست که دغدغه کارگران امنیت شغلی و معیشت است که به نظر می رسد دولت سیزدهم عزم جدی و همت بالایی برای رفع دغدغه این قشر دارد.

امسال رقم دستمزد کارگران ۵۷ درصد رشد داشته و این می تواند نقطه امیدی برای کارگران باشد تا رفته رفته از دغدغه های آنان کاسته شود.

نبود امنیت شغلی، مهمترین دغدغه کارگران

محمد حسن موسیوند دبیر خانه کارگر لرستان اظهارداشت:مهمترین دغدغه کارگران، معیشت است و با توجه به وضعیت اقتصادی و تورمی که وجود دارد معیشت کارگران بسیار حائز اهمیت است، امسال دستمزدهای کارگران معیار قابل قبولی بود اما این در صورتی رضایت بخش است که تورم مهار شود و در غیر این صورت این میزان دستمزد هم نمی تواند در زندگی و معیشت کارگران موثر باشد.

وی افزود: با توجه به این میزان رقم دستمزد اما همچنان تا شرایط مطلوب کارگران به نقطه واقعی حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فاصله وجود دارد.

رئیس خانه کارگر لرستان با اشاره به قراردادهای موقت، گفت: عدم امنیت شغلی از دیگر دغدغه های کارگران است؛ قراردادها یک ماهه و سه ماهه هستند و این قرادادهای کوتاه مدت سبب می شود تا فکر کارگران مشغول شود.

موسیوند به مشکلات کارگران شهرداری اشاره و عنوان کرد: عدم نظارت بر پیمانکاران سبب شده تا کارگران در این بخش ها با مشکلاتی همراه شوند اما هم اکنون به نظر می رسد در بیشتر شهرداری ها، حقوقها بروز شده ولی همچنان معوقاتی دارند که لازم است تلاش شود تا دغدغه های کارگران برطرف شود.

معوقات کارگران شهرداری

احمدرضا دالوند معاون عمرانی استانداری لرستان اظهارداشت: کارگران نوک پیکان خدمت رسانی در جامعه هستند چرا که این قشر پرتلاش در بخش های تولیدی، خدماتی و سایر عرصه های تولید، خدماتی را به مردم جامعه ارائه می دهند.

وی افزود: حرکت و جهش تولید مرهون زحمات قشر کارگر است و این هفته فرصتی است تا بیش از همیشه قدر تلاش های آنها را بدانیم.

معاون عمرانی استانداری لرستان با اشاره به وضعیت کارگران شهرداری، تصریح کرد: کارگران شهرداری خدمات بسیار زیادی را در شهرهای مختلف ارائه می دهند و گاهی دریافت حقوق آنها به تعویق می افتد که باید این مهم مدیریت شود.

دالوند بیان کرد: اگر از دغدغه کارگران کاسته شود، آنها با آرامش فکری بیشتری تلاش می کنند و در غیر این صورت آسیب هایی وارد می شود، در واقع وقتی حقوق کارگران به موقع پرداخت نشود، کارگران برای تامین هزینه های زندگی چاره ای ندارند جز اینکه به دنبال کارهای دیگری هم باشند و این سبب می شود تا از کیفیت اصلی کار کاسته شود.

وی خاطر نشان کرد: برای رفع مشکلات کارگران شهرداری، برنامه ریزی هایی در حال انجام است که حقوقها بررسی و برای رفع این مشکل، راهکارهایی ارائه شود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک