گردهمایی فرهنگیان انقلابی با موضوع جهاد تببین و پیوند با ولایت،پیگیری مطالبات فرهنگیان امروز با حضور جمعی از فرهنگیان به همت بسیج فرهنگیان و همکاری شورای وفاق فرهنگیان انقلابی استان لرستان برگزار شد.

به گزارش خبر افلاک، گردهمایی فرهنگیان انقلابی با موضوع جهاد تببین و پیوند با ولایت، پیگیری مطالبات فرهنگیان امروز با حضور جمعی از فرهنگیان  به همت بسیج فرهنگیان و  همکاری شورای وفاق فرهنگیان انقلابی استان برگزار شد.
این مراسم با حضور جمعی از فرهنگیان استان لرستان برگزار شد که برخی از آنها دغدغه های خود را بیان کردند.
آیین ‌نامه رتبه بندی دلخواه فرهنگیان نیست
سعیدی مدیر دبیرستان علوم معارف خرم آباد  در این جلسه بابیان اینکه معلمی شغل انبیا است اظهار داشت:  یکی از مطالبات به حق فرهنگیان رتبه بندی بود که در این دولت انجام شد ، اما حیف نیست در اجرا افرادی تدوین کنند و آیین نامه بنویسند و آن آیین نامه دلخواه همه فرهنگیان نباشد، در آن جمع فرهنگی نبود که مطالبه ما را برساند که فرهنگیان مجبور نشوند دغدغه خود را در کوچه و خیابان بیان کنند.
وی بیان کرد:  در مدارس ما هر مدرسه ای که مدیر و معاونان  در صف اول نماز بودند  آن دانش آموزان  نماز خوان شدند پس اگر در همین ابتدای کار تغییر و تحولاتی انجام شود، می‌توانیم نتیجه ی خوبی بگیریم .
طاهر مرادی، از فرهنگیان لرستان حاضر در جلسه بیان کرد: درد و دل فرهنگیان کم نیست  به گونه ای که می توان از آنها فیلم‌های بلندی ساخت و قصیده های زیادی گفت.


 
وی با بیان اینکه فرهنگی که تمام انرژی و انگیزه اش را گرفته‌اند نیاز به ریشه یابی دارد، افزود: علوم تربیتی فشل شده و جایگاهی برای کار فرهنگی نیست و بیشتر شبیه دستگاه تولید رم شده ایم؛ما در آموزش و پرورش از فرهنگ اهل بیت دور شده‌ایم ، دانش‌آموز ما فارغ‌التحصیل می شود اما زندگی کردن نمیداند ما به فرزندان درس زندگی نمی‌دهیم چون فرهنگیان را از درجه اعتبار ساقط کرده ایم.
مرادی  گفت: ما انسان تحویل جامعه می دهیم اما در دیگر دستگاهها این گونه نیست پس باید متفاوت تر با ما برخورد شود ، اگر بنا است تحول در آموزش و پرورش ایجاد شود باید روال آموزش و پرورش بر اساس فرهنگ اهل بیت  باشد نه تنها در آموزش و پرورش بلکه در کل دستگاهها فرهنگی تحول ایحاد شود  و با معلم آنگونه که جایگاهش است برخورد شود که کم‌ترین آن رتبه بندی است.
نسل نوجوان از انسانیت دور شده اند
وی خاطر نشان کرد: نسل نوجوان ما به شدت از انسانیت دور شده اند چه رصد به اسلام که واقعا ناراحت کننده است، باید به معلم رسیدگی کرد، لطفا یک بار بگویید اضافه نمی‌کنیم ،خیال ما راحت شود، تحول در درون آموزش پرورش داشته باشیم.


نیروهای جوان می‌توانند در آموزش و پرورش تحول ایجاد کنند
این فرهنگی لرستانی بیان کرد: در جمع فرهنگیان ما نیروی جوان و با تجربه و متعهد هست که می‌توانند تحول ایجاد کنند اما جایگاهی به آنها داده نمی‌شود.
وی گفت: ما برای امام زمان(عج) اگر کار کنیم تمام این مشکلات حل می شود  و اگر اهل بیت را در کنار خود بدانیم، محضر خدا را در نظر بگیریم و در محضر خدا معصیت نکنیم موفق می شویم.
مرادی خاطر نشان کرد: قطعا ما باید فرهنگ را نجات دهیم این کار شدنی‌است  و این مطالبه همه فرهنگیان، شاگردان و اولیا است و امیدوارم در این راه قدم درست و عملی برداریم.
صادقی از فرهنگیان استان نیز اظهار داشت: مسئله تببین یک ضرورت و یک واجب عینی است که اگر بنا است در این جبهه اتفاقی بیفتند قطعا از کانال آموزش و پرورش ممکن است.
وی گفت:  ما با  دانش آموزان به عنوان جمعی همیشه رو به رو هستیم که هنوز انتخاب نکرده و در آستانه انتخاب است پس کلام ما بسیار موثر تر از هر فردی در هر اجتماعی است که اگر کلام ما خوب باشد اسوه خوبی می شود و اگر بد باشد متاسفانه بد می شود.
این فرهنگی لرستانی بیان کرد: اوایل انقلاب اولین ارگان و بیشترین شرکت کننده در دفاع مقدس فرهنگیان و دانش آموزان بودند اما امروز حال آموزش و پرورش خراب است ، آموزش و پرورش را چه کردیم که شور و شوق اول انقلاب را ندارد،اجازه ندهید این شور و شوق اینقدر  کور شود.
وی افزود: حال معلم را خوب کنید تا حال جامعه خوب شود، مقام معظم رهبری گفتند زیر بنای هر توسعه‌ای توسعه فرهنگی است پس اساس توسعه فرهنگی چیست؟مقام معظم رهبری گفتند سپاه پیشرفت کشور آموزش و پرورش است،  شما برای این سپاه پیشرفت چه کردید؟
صادقی بیان کرد:  یک معلم در یک ساعت تدریس با دانش‌آموزش خود باید روانشناس ، پدر ، مادر،  استاد و مربی  باشد پس جایگاهی مهم دارد.
درد معلم فقر نیست، فرق است

وی با بیان اینکه  در رابطه با تببین اگر می خواهید کاری انجام دهید بهترین پایگاه مدارس است، گفت: مقام معظم رهبری عمیق ترین لایه های جامعه را می‌بینند ،درد یک معلم درد فقر نیست درد فرق است، نگهبان  آموزش و پرورش با راننده دیگر ارگانها چه فرقی دارد؟ که اینقد تفاوت بین این افراد وجود دارد.
صادقی گفت: در مورد رتبه بندی فرهنگیان و دانشگاهیان را با هم قاطی با هم نکنید،  دانشگاه یک بُعد دارند اما ما سطح های مختلف داریم، ما در جلسات زیادی در دوران خدمت شرکت کردیم اما امتیازبرای مقاله در برابر تجربه ۱۰  به یک است که برای معلم مقیاس درستی نیست.
وی افزود: ما فرهنگیان مطالبه به حق داریم و هیچ سوال ساختار شکنانه‌ای از گلوی یک فرهنگی بیرون نمی آید مگر اینکه اهداف سویی دنبال آن باشد که ما نیز مقابل آن می‌ایستیم.
فضل اله ترکمان، از مدیران مدارس لرستان بیان کرد: موتور پیشران تحول را معلم‌می‌دانند و این سند تحول بنیادین  دغدغه خاطر مقام معظم رهبری بود اما مطالبات ما فرهنگیان است،دلیلی که امروز معلم بی انگیزه شده این است که اهداف را نادیده می‌گیریم چون ما توجه چندانی به معلم نکردیم، چرا باید رتبه بندی که تکلیف قانونی بوده ده‌ها سال خاک بخورد.
چشم امید مردم به دولت است
وی بیان کرد: دولت سیزدهم، دولت انقلابی و امید مردم است  و از جهات مختلف ما میدانیم مشکلات اقتصادی فرهنگی و … وجود دارد اما چشم امید مردم به این دولت است.
این مدیر مدرسه افزود: خانواده من امروز درآمد من را با  نیروی دیگر دستگاهها مقایسه می‌کنند و قطعا انگیزه خود را از دست می‌دهند،  به دنبال ایجاد انگیزه بین معلمان برویم، در وزارت آموزش و پرورش آیین نامه ای تدوین کردند که حداقل انگیزه  موجود ما را بخشکانند، مدرک تحصیلی، تجربه و ارزیابی سالانه  نادیده گرفته شده و این نشان می‌دهد هم درد ما این آیین نامه را تدوین نکرده است.
وی بیان کرد: صف من معترض از معرض جدا است و تعداد محدودی از فرهنگیان که به خیابان می آید واقعا ناراحت هستند.
ترکمان با بیان اینکه برای ما هنوز آن دولت انقلابی که انتظار داریم اتفاق نیفتاده  بیان کرد: مدیرانی در ادارات مختلف داریم اما هم انگیزه با  رییس جمهور نیستند، افراد بی انگیزه در سمت مدیر کل داریم که تحول لازم دارد ، تحول را نیز فرد هم دل ایجاد می‌کند.
وی گفت:  افراد زیادی در آموزش و پرورش تاثیرگذار هستند که یک سوی آن نمایندگان مجلس هستند و برخی از آنها به دنبال گرو کشی از آموزش و پرورش هستند لطفا اجازه دهید نیروی جوان و با انگیره به فعالیت خود ادامه دهند و نیروهای دلسوز وارد کنید.
این مربی پرورشی  افزود: صدها مطالبه در آموزش و پرورش وجود دارد اما بخشی از آموزش پرورش را همین نمایندگان مجلس سیاست زده کرده اند .
غلامی، مدیر فرزانگان خرم آباد نیز  با بیان اینکه ما اگر به دنبال اجرای عدالت هستیم از همین نقطه ای که ایستاده ایم باید شروع کنیم خاطر نشان کرد: لرستان دیار مردان بزرگ و سرزمین معلمان شهید و آموزگاران فداکاری است که خواستار حفظ شان و منزلت خویش‌اند که قطعا حفظ شان و جایگاه این اصالت بخشان به فرهنگ و ادب جامعه در راستای اجرای صحیح نظام رتبه بندی منجر به کار آمدی بیشتر  دستگاه تعلیم و تربیت و توسعه همه جانبه جامعه می‌شود .
وی گفت:  یقینا عقل و قانون حکم می کند که مطالبات ما از مجرای قانونی پیگیری شود با این امید که معیشت این قشر فرزانه و فرهنگی به بهترین شکل ممکن تامین شود.
مدیر مدرسه فرزانگان بیان کرد: انتظار ما فرهنگیان این است قانون خدمات کشوری  مانند سایر ارگان ها به درستی و عادلانه اجرا شود، از جهت بحث معیشتی و هم از نظر هماهنگ سازی مزایا و امتیازات ما و سایر ارگان های دولتی آیین نامه ای که  در مسیر تبدیل شدن به قانون است منافع اکثریت معلمان را تامین کند،  در حالی که  ظاهرا این  گونه نیست ، تنها عده کمی از معلمان و آن هم در شرایط تدوین   و جمع آوری مدارک گاها و به صورت  غیر قانونی می توانند از امتیازات آن بهره‌مند شوند.
وی گفت:  با توجه به مطالب آمده در آیین نامه رتبه بندی برای افراد جدیدالاستخدام مفید است، هرچند  تعیین شاخص‌ها برای احراز رتبه های بالا  در افراد تازه وارد شده به سیستم آموزش و پرورش از حسن‌های آیین نامه است اما این حسن نباید سبب  متضرر شدن افراد با سابقه در این سیستم شد.
غلامی گفت: تهیه و جمع آوری مدارک  و ارتقا یافتن برای معلمان با سابقه که فاقد مدارک خاص هستند، کم و محدود است.
وی بیان کرد:  افزایش امتیاز شایستگی عمومی برای  ارائه امتیاز بیشتر از طرف مدیر و مراجع قانونی بسیار  ضروری به نظر می رسد،  شایستگی‌هایی که در پرورش انسان های صالح جامعه می‌تواند نقش موثری را ایفا کند، بنا براین لازم است امتیاز بیشتری برای این بخش قائل شوند.