سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: خشکسالی و تنش آبی خطراتی نهفته در کمین محیط زیست لرستان است.

به گزارش خبر افلاک ، علی سالاروند سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: باید برنامه‌ریزی لازم جهت تحقق حقابه‌های زیست محیطی برای جلوگیری از مرگ و میر آبزیان در دستور کار قرار گیرد.

او با اشاره به طرح مباحث مهمی در مورد مخاطرات زیست محیطی در صورت ادامه تنش آبی در سه حوزه آبیاری با فاضلاب، تحقق حقابه‌های زیست محیطی و فرونشست زمین و ارائه راهکار‌هایی در این زمینه از اعلام آمادگی اداره کل محیط زیست برای همکاری در تحقق این امر خبر داد.  

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان بیان کرد: در صورت ادامه تنش آبی خطر روی آوردن برخی از کشاورزان به آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب و در نتیجه آلودگی خاک و محصولات کشاورزی و احتمال به خطر افتادن امنیت غذایی و تهدید علیه بهداشت عمومی جامعه دور از انتظار نخواهد بود.

سالاروند با تاکید بر اهمیت خطر فرونشست زمین به دلیل کم آبی و استفاده بیش از ظرفیت از منابع آبی زیرزمینی تصریح کرد: در این راستا اقدامات کوتاه مدت از جمله نصب کنتور‌های هوشمند، جلوگیری از برداشت غیرمجاز، استفاده از روش‌های نوین آبیاری، پلمب چاه‌های غیرمجاز باید در دستور کار قرار گیرد.

او با تاکید بر لزوم انجام اقداماتی همچون تغذیه مصنوعی آبخوان‌های بحرانی و توجه به مباحث آبخیزداری خواستار هماهنگی و همکاری دستگاه‌های اجرایی برای به حداقل رساندن دغدغه‌های محیط زیستی ناشی از کم آبی شد. 

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان