هدیه سرخ، نذری در شب های رمضان است که اهداکنندگان خون، زندگی را به هم نوعان خود هدیه می دهند.


به گزارش خبر افلاک، ایثار و کمک در دین اسلام همیشه مورد سفارش قرار گرفته است که یکی از نمونه های ایثار، اهدای خون برای کمک به بیماران نیازمند است، بیمارانی که با هر قطره خون سرخ، جانی دوباره گرفته و امید به زندگی در وجودشان جوانه می زند.

اهدای خون امری خداپسندانه است که اهداکنندگان با اهدای خون خود، بیماران را یاری می کنند، هدیه دادن و هدیه گرفتن همیشه موجب شادی می شود و اهداکنندگان پس از اهدای خون بسیار خوشحال و شاداب هستند که توانسته اند یک بیمار نیازمند را کمک کنند و از سوی دیگر بیماران هم با دریافت این هدیه سرخ، امید به زندگی دوباره را تجربه می کنند.

اهداکنندگان به شکرانه سلامت جسمی که دارند، هر چند وقت یکبار خون اهدا می کنند و این خونها و فرآورده های آن، جان چندین بیمار را نجات می دهد، اهداکنندگانی که در همه فصول سال و ایام مختلف برای این امر خیرخواهانه پیش قدم می شوند.

نجات جان بیماران

اهدای خون طی سال های اخیر به قدری گسترش یافته و رواج پیدا کرده که در مناسبت های مختلف با برپایی پویش های اهدای خون، یاریگر نجات جان بیماران می شوند، قطره هایی که جان دوباره را به رگ های بیماران تزریق می کند.

یکی از مناسبت هایی که در ایام سال، اهدای خون بسیار افزایش پیدا می کند، ماه رمضان و خصوصا شب های قدر است که روزه داران در این شب ها با حضور در پایگاه های انتقال خون، در این پویش شرکت می کنند و به عنوان یک نذر، خون اهدا می نمایند.

زندگی برای بیماران تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی و بیماران تصادفی و سایر بیماران، بدون دریافت خون ممکن نیست، بیمارانی که چشم انتظار دریافت قطره های خون برای تدوام حیات هستند.

طی دو سال گذشته شیوع کرونا بر اهدای خون اثر گذار بود و قدری سبب کاهش این اهدای خون شد اما اهداکنندگان زیادی در همین شرایط سخت هم بیماران را رها نکرده و با اهدای خون، ایثار را معنا کردند.

اهدای ۷۲۷ واحد خون در شب های قدر

علی سوری مدیر کل انتقال خون لرستان در گفتگو با خبرنگار خبرافلاک، اظهار داشت: در شب های قدر پایگاه های انتقال خون در خرم آباد و بروجرد در سه شیفت کاری مشغول به فعالیت هستند و نذر خون در برخی از مناسبت ها صورت می گیرد که یکی از این مناسبت ها شب های قدر است که سه پایگاه تا ساعت ۲۴ شب فعال می باشند.

وی افزود: پارسال در شب های قدر ۸۳۵ نفر از مردم لرستان برای اهدای خون مراجعه کردند که از این تعداد ۷۲۷ نفر موفق به اهدای خون شدند که از این تعداد ۳۶۵ نفر اهداکنندگان مستمر و ۱۷۹ نفر هم با سابقه اهدای خون به مراکز خونگیری مراجعه کردند.

مدیر کل انتقال خون لرستان تصریح کرد: در شب های قدر پایگاه ۶۰ متری و علوی در خرم آباد و پایگاه خونگیری در بروجرد از ساعت هشت و نیم شب تا ۲۴ آماده خونگیری از مردم هستند و افراد می توانند در پویش نذر خون با مراجعه به این پایگاه ها، خون اهدا نمایند.

سوری گفت: با شیوع کرونا اهدای خون کاهش یافته بود اما بیماران زیادی نیازمند به خون هستند که ضروری است اهدای خون به صورت مستمر و همیشگی باشد تا این افراد بتوانند با دریافت خون به زندگی ادامه دهند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک