رئیس سازمان صمت لرستان از تولید ۵۰۰ قلم دارو در استان خبر داد.

به گزارش خبر افلاک‌و به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان لرستان بهمن جعفری، در دیدار با رئیس جهاد دانشگاهی لرستان، اظهار کرد: سازمان صمت یک سازمان تخصصی و اقتصادی است که بالغ بر ۴۰ درصد اقتصاد استان را در بر می‌گیرد و دارای سه ضلع صنعت، معدن و تجارت است.

جعفری با بیان اینکه یکی از ظرفیت‌های استان وجود واحدهای صنعتی از جمله واحدهای دارویی است، عنوان کرد: ما در صنعت داروهای انسانی و دامی آمار خوب و صنایع بزرگی داریم و با تولید ۵۰۰ قلم دارو در زمینه داروهای انسانی و دامی یکی‌ از قطب‌های کشور هستیم.

رئیس سازمان صمت لرستان بیان کرد: از کارخانه‌های داروسازی استان دو مورد مربوط به شستا و مجموعه کارخانجات بایر افلاک است ، همچنین چندین کارخانه در استان در زمینه تولید داروهای گیاهی فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: بخشی تحت‌عنوان گیاهان دارویی داریم که در حوزه سازمان جهاد کشاورزی است، داروهای گیاهی نیز بخش دیگری است که زنجیره را تکمیل می‌کند و ما در حوزه تولید، بسته‌بندی و فرآوری ،ورود می‌کنیم.

جعفری گفت: لرستان دارای گونه‌های مختلف گیاهان دارویی است که ما باید بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم؛ از سویی ما آمادگی لازم را از سمت سازمان صمت و جهاد دانشگاهی داریم تا هرگونه اقدامی که در این زمینه نیاز است ، صورت گیرد.

رئیس سازمان صمت لرستان با بیان این‌که یکی‌از ظرفیت‌های استان، تراش سنگ‌های قیمتی است، عنوان کرد: این طرح در راستای ایجاد اشتغال خانگی و در سال ۱۴۰۱ عملیاتی و اجرایی می‌شود؛ نیاز داریم افراد با مهارت در این زمینه ورود کنند تا بتوانند کالاهای با کیفیت و بازار پسند را و با تولید مستمر داشته باشیم تا امکان فروش به بازارهای جهانی فراهم و برندهایی را تشکیل شود که امکان تداوم فعالیت آن‌ها فراهم باشد.

وی تأکید کرد: یکی‌ از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی، واحدهای رشد فناور است که قطعاً می‌تواند مثمر ثمر بوده و باعث رشد حوزه صنعت شوند.

جعفری با اشاره به این‌که ما سازمان‌های توسعه‌ای مانند ایدرو داریم که در بحث نوسازی صنایع ایران فعالیت می کند،عنوان کرد: حدود ۲۰۰۰ کارخانه صنعتی در کشور در زیرمجموعه ایدرو سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران فعالیت می‌کند؛ اگر مجموعه دانشگاه بخواهند از هر ظرفیتی در صنعت کشور استفاده کند ما می‌توانیم هماهنگی‌های لازم را انجام و اطلاعات لازم را در اختیار آن‌ها قرار بدهید.

رئیس سازمان صمت لرستان با اشاره به این‌که یکی دیگر از ظرفیت‌های سازمان صمت ایمیدرو است که این مجموعه نیز مجموعه بزرگ اقتصادی معادل شستا است، افزود: در سطح کشور شرکت ملی فولاد مبارکه ذوب آهن و صنایع دیگری زیرمجموعه این سازمان توسعه‌ای هستند، دو بال شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و دیگری گروه فولاد است ، که تمام شرکت‌های صنایع معدنی زیرمجموعه آن هستند که این مجموعه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و مهمی را در سطح کشور دارد.

وی با بیان اینکه این دو مجموعه سرمایه‌گذاری‌های جدیدی را در استان شروع کردند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ایمیدرو در حال اجرای پروژه‌ای در شهرستان پلدختر که در زمینه تولید آهک‌های هیدراته و صنعتی فعالیت می‌کند، است؛ دو فاز دیگر نیز برای آن تعریف شده که در آینده به یک شهرک صنعتی تخصصی و خصوصی در راستای استفاده از ظرفیت‌های معدنی استان و ایجاد زنجیره تولید، تبدیل خواهد شد.

جعفری با اشاره به این‌ که ما در حال حاضر سومین طرح تولید کاغذ از سنگ را داریم، عنوان کرد:با کمک ایمیدرو یک پروژه را در شهرستان الیگودرز استارت زده‌ایم که در حال حاضر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با شکل‌گیری آن، طرح تولید کاغذ را از سنگ کربنات کلسیم با خلوص بالا داریم.

رئیس سازمان صمت لرستان با اشاره به واردات ۹۰۰ تن کاغذ در سال، بیان کرد:
در استان حدود ۵۷ هزار واحد صنفی، ۳۵ اتحادیه و یک اتاق اصناف داریم.
در هر شهرستان نیز یک اتاق اصناف وجود دارد.

جعفری به اهمیت موضوع صادرات در استان، اشاره کرد و گفت : آمادگی داریم که بحث صادرات گیاهان دارویی لرستان را پیگیری کنیم.

انتهای پیام//