مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان لرستان بر لزوم خرید محصول از کشاورزان در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأکید کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ هزار تن گندم امسال از کشاورزان این استان خریداری شود.

به گزارش خبر افلاک ، حجت‌الله بیرانوند در جلسه برداشت این شهرستان با اشاره به خریداری هفت هزار و  ۴۴ تن گندم و ۱۸۸ تن کلزا از مزارع پلدختر اظهار داشت: پنج مرکز خرید سال گذشته در این شهرستان فعالیت انجام داده که چهار مرکز مربوط به تعاون روستایی و یک مرکز بخش خصوصی بوده است.

وی با بیان اینکه قیمت گندم پنج هزار تومان و کلزا ۱۱ هزار تومان در سال گذشته بود که دولت امسال برای حمایت از تولید قیمت مناسبی را اعلام کرده‌ است افزود: قیمت گندم و کلزا امسال به ترتیب ۱۱ هزار و ۱۵٫۵۰۰ تومان پیش‌بینی شده که حمایت خوبی از کشاورزان است.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان لرستان عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ هزار تن گندم امسال از مزارع این استان برداشت شود در حالی که مقدار برداشت سال گذشته ۱۲۳ تن بوده است.

وی با اشاره به پیش‌بینی برداشت پنج هزار و ۵۰۰ تن گندم از شهرستان پلدختر بیان کرد: قیمت محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده ولی تولید کشاورزان کاهش پیدا کرده است.

بیرانوند گفت: میانگین افت‌زنی برای کشاورزان بیشتر از دو درصد نبوده و سن زدگی صفر بوده است که عملاً اجحافی به کشاورزان نشده و برنامه ما حمایت و کمک به کشاورزان است.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان لرستان  با بیان اینکه خرید تضمینی محصولات کشاورزی به‌عنوان یک پروژه ملی از دی‌ماه سال گذشته شروع و تا پایان مهرماه امسال ادامه پیدا می‌کند خاطرنشان کرد: نیازمند یک مکان مناسب و سرپوشیده برای دپوی گندم در امسال هستیم.

بیرانوند عنوان کرد: اموال عمومی باید در مکانی نگهداری شود که آسیبی به آن وارد نشود که این مکان باید مجهز به باسکول کالیبره و دارای گواهینامه از استاندارد، دارای امکانات آزمایشگاهی برای تعیین میزان افت‌زنی باشد و دو نفر به‌عنوان عامل ذی‌حساب و ناظر بر مباحث مالی که از نیروهای جهادکشاورزی هستند باید در این مکان حضور داشته باشند.

وی به لزوم خرید محصول از کشاورزان در کوتاه‌ترین زمان ممکن و پرداخت هزینه آن به کشاورز تأکید کرد و گفت: سه مرکز خرید امسال در شهرستان پلدختر برای خرید گندم راه‌اندازی شده است که محصول کشاورزی را از کشاورزان خریداری می‌کند.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان لرستان  با بیان اینکه سیلوها اولویت اول نگهداری محصول گندم است عنوان کرد: مراکز موقت خرید گندم قادر به نگهداری این محصول بیش از یک‌ماه نیست که سیلوی شهر پلدختر ظرفیت ۱۰ هزار تنی را دارد که با توجه به پیش‌بینی برداشت پنج هزار تنی در این شهرستان همین یک سیلو برای نگهداری محصول گندم کفایت می‌کند.

وی با اشاره به کمبود کمباین در سال‌های گذشته در بخش معمولان بیان کرد: برخی کمباین‌ها سبب شکسته‌شدن و خاک‌آلود شدن محصول کشاورزان می‌شود که باید به نظارت کافی به استاندارد بودن این کمباین‌ها وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم