بسیجیان استان لرستان در انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با سازمان انتقال خون این استان در جهاد اهدای خون پیش‌قدم شدند و به دفاع از سنگر سلامت کشور برخاستند.

به گزارش خبر افلاک ، از زمان خلق انسان تاکنون یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بشر کمک به هم‌نوعان خود بوده و در هر دوره‌ای از تاریخ این مسئله به شکلی خاص ظهور و بروز بیشتری داشته است.

امکان انتقال خون در اثر پیشرفت‌های علمی به‌عنوان مهم‌ترین عامل حیات میان انسان‌ها به وجود آمد و امروز شمار زیادی از مردم با مراجعه به مراکز رسمی انتقال خون و اهدای داوطلبانه خون خود به بیماران و سایر افراد نیازمند، برای دستگیری از دیگران پیش‌قدم می‌شوند.

اهدای خون نمادی از همدلی، احساس مسئولیت و از خالص‌ترین نمونه‌های نوع‌دوستی است، زیرا در هیاهوی زندگی مادی، اهداکنندگان خون قهرمانانی هستند که بدون هیچ توقع و چشم‌داشتی بخشی از وجودشان را در اختیار هم‌نوعان خود قرار می‌دهند.

این‌ افراد که سخاوتمندانه سلامتی‌ خود را با دیگران قسمت می‌کنند، مانند باران رحمتی هستند که قطراتی از وجودشان بر درد و آلام بیماران نیازمند می‌بارد و این بارش مهر به دیگران جانی دوباره می‌بخشد.

بسیجیان شهرستان خرم‌آباد نیز که در هر امری پای‌ کار هستند این‌بار به درخواست سازمان انتقال خون استان لرستان لبیک گفته و به کمک بیماران نیازمند به خون شتافته‌اند.

اهدای خون اهدای زندگی به بیماران است

علی سوری  صبح امروز در حاشیه دیدار با فرمانده سپاه ناحیه سپاه خرم‌آباد با بیان اینکه اهدای خون، اهدای زندگی به بیماران است اظهار داشت: هر واحد خون جان سه نفر را نجات می‌دهد، بیماران چشم انتظارند تا هم‌نوعی قطرات زندگی را به آن‌ها هدیه کند و دوباره زندگی جاری شود.

وی افزود: خون یک ماده حیاتی است و تاکنون جایگزینی برای آن نیامده است و علاوه بر مصدومان حوادث رانندگی، بیمارانی که عمل جراحی دارند، همچنین زنان باردار در حین زایمان، نوزادان و به‌ویژه نوزادان نارسی که به زردی دچار می‌شوند، نیازمند خون هستند و از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند، هم از مصرف‌کنندگان خون و فرآورده‌های خونی هستند.

سرپرست سازمان انتقال خون استان لرستان عنوان کرد: بسیاری از بیماران مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی ناگزیرند برای بهره‌مندی از یک زندگی به نسبت طبیعی برای تمام عمر به‌شکل منظم خون یا فرآورده‌های خون دریافت کنند، به‌همین منظور اهدای خون توسط هموطنان به‌صورت همیشگی باشد.

وی  با بیان اینکه حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون ۱۸ سال تمام و حداکثر سن ۶۰ سال تمام است بیان کرد: خانم‌ها هر چهار ماه یک بار و در سال در مجموع  سه نوبت و آقایان هر سه ماه یک بار و در مجموع چهار نوبت در سال می‌توانند خون اهدا کنند.

همکاری رابطان پایگاه‌های بسیج با سازمان انتقال خون

سوری از تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین سازمان انتقال خون و سپاه ناحیه خرم‌آباد خبر داد و گفت: براساس این تفاهم نامه مقررشد سپاه ناحیه خرم‌آباد از هر پایگاه بسیج یک نفر را تحت عنوان رابط اهدا خون به سازمان انتقال خون معرفی کند.

وی تصریح کرد: براساس تفاهم‌نامه بین سپاه ناحیه خرم‌آباد و سازمان انتقال خون رابطان پایگاه‌ها اقدام به معرفی  نیروهای بسیجی پایگاه تحت امرجهت اهدا خون  به سازمان انتقال خون می‌کنند.

سرپرست سازمان انتقال خون استان لرستان عنوان کرد: سپاه ناحیه خرم‌آباد به‌عنوان پایلوت استانی با ما اعلام همکاری کردند و به‌زودی این تفاهم‌نامه  در سپاه نواحی سراسر این استان منعقد می‌‌شود.

وی  بیان کرد: انعقاد تفاهم‌نامه سازمان انتقال خون استان لرستان با توجه به روحیه ایثارگری که در میان نیروهای بسیجی و سپاهی وجود دارد ابتدا از سپاه شروع شده و در آینده در تمام ادارات این استان اجرا می‌شود.

سوری گفت: خوشبختانه از ابتدای امسال تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش خون‌دهی در استان لرستان داشته‌ایم و همچنین تعداد افرادی که برای نخستین بار خون اهدا کرده‌اند ۷۳ درصد رشد داشته است.

مراکز اهدای خون در ماه رمضان فعال است

سرپرست انتقال خون استان لرستان با اشاره به اینکه مراکز اهدای خون در ماه مبارک رمضان فعال است، عنوان کرد: در این ماه که با کاهش اهدای خون مواجه می‌شویم، دو پایگاه انتقال خون ۶۰ متری خرم‌آباد و بروجرد به‌صورت سه‌شیفته از ساعت  8 صبح تا ۲۴ شب فعال است و همچنین پایگاه علوی خرم‌‌آباد دو شیفت صبح و شب و پایگاه الیگودرز فقط صبح ارائه خدمت می‌دهند.

وی بیان کرد: روزه‌دارانی که قصد اهدای خون در نوبت صبح را دارند باید سحری میل کنند و اگر در ساعات اولیه جهت اهدای خون مراجعه کنند، مشکلی نخواهد بود به‌ویژه کسانی که سابقه اهدای خون داشته باشند در غیر این صورت داوطلبان بعد از افطار برای اهدای خون مراجعه کنند.

سوری با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا  تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه فردی با مراجعه به مراکز انتقال خون دچار کرونا شده باشد گزارش نشده است گفت: به مردم این اطمینان را می‌دهیم که در مراکز انتقال خون لرستان تمامی اصول بهداشتی و پروتکل‌ها رعایت می‌شود، بنابراین اهدا کنندگان با اطمینان خاطر برای اهدای خون به این مراکز مراجعه کنند.

بسیج بازهم پیش‌قدم شد

سرهنگ علی برامکی فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد نیز در این دیدار با بیان اینکه اهدای خون یکی از حرکت‌های خداپسندانه و خیرخواهانه‌ای است که در جوامع بشری، کشورهای مسلمان و کشور ما جریان دارد اظهار داشت: نیاز به خون یک نیاز همیشگی است اما در بعضی مواقع این نیاز بیشتر و اساسی‌تر می‌شود.

وی افزود: در هشت سال دوران دفاع مقدس که بیشترین نیاز را به خون داشتیم مردم در پشت صحنه در اعزام، پشتیبانی و اهدای خون حضور داشتند و اجازه ندادند هیچ وقت کمبود خون داشته باشیم.

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد با بیان اینکه امروز یکی از نیازهای اساسی بیماران خون و فرآورده‌های خونی است عنوان کرد: با اقدام خوب و تفاهم‌نامه همکاری که توسط سازمان انتقال خون و سپاه  ناحیه خرم‌آباد در حال شکل‌گیری است بتوانیم فضایی را فراهم کنیم که دغدغه بیماران نیازمند به خون برطرف شود.

وی بیان کرد: بسیجیان که در عرصه‌های مختلف نشان داده‌اند برای حل بحران‌ها پیش‌قدم می‌شوند، این بار نیز با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با سازمان انتقال خون استان لرستان مبنی بر معرفی رابطان پایگاه‌های بسیج جهت معرفی بسیجیان به سازمان انتقال خون و اهدا خون نیز پیش‌قدم شدند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم