رئیس‌جمهور گفت: تهران از بغداد انتظار دارد که اجازه هیچ‌گونه حضور مخل امنیت ایران در مناطق تحت کنترل دولت فدرال یا اقلیم کردستان را ندهد.

به گزارش خبر افلاک ، صبح امروز نیز آقای امیرعبداللهیان در دیدار با فواد حسین گفت: ایران نمی تواند بپذیرد از مرزهای خود از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی وعناصر تروریست و تجزیه طلب تهدید شود و امنیت‌اش در مخاطره قرار گیرد.

پیش از این سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ۲۳ اسفندپارسال گفت ‌«ایران تحمل نمی‌کند که کانونی در نزدیکی مرزهایش، کانون خرابکاری و اعزام گروه های تروریستی به داخل ایران باشد. چه از سوی گروه های ضد انقلاب و چه رژیم صهیویستی در داخل منطقه اقلیم کردستان.»

به گفته خطیب‌زاده، انتظار جمهوری اسلامی ایران از دولت مرکزی عراق این است که یک بار برای همیشه به این وضعیت پایان دهد و اجازه ندهد که مرزهایش مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

حجت الاسلام رئیسی با یادآوری پیام یکی از مقامات ارشد اقلیم کردستان عراق به  وی مبنی بر اینکه اگر حاج قاسم سلیمانی نبود اقلیم کردستان نبود اشاره کردند که متاسفانه اقلیم دچار غفلت‌هایی شده است ولی جمهوری اسلامی ایران تحرکات رژیم صهیونیستی را با دقت تحت نظر دارد و همکاری با این رژیم کودک‌کش قابل پنهان کردن نیست و به هیچ‌عنوان اجازه نمی‌دهیم که آنها از طریق هیچ کشوری از جمله عراق، امنیت منطقه را به خطر بیاندازند.

اشاره رئیس جمهور کشورمان به صحبت های مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان است که در همان روزها حتی ماه ها بعد از نزدیک شدن داعش به شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان در چند مصاحبه و گفت و گو با رسانه ها و مطبوعات داخلی و خارجی به نقش  ایران و حضور سردار سپهبد شهید سلیمانی در میدان مبارزه با داعش اشاره و تاکید کرد که اگر کمک های ایران نبود، اربیل سقوط می کرد. 

به گفته بارزانی، ایران اولین کشوری بود که به مردم اقلیم کردستان سلاح داد تا با داعش مبارزه کنند.

اما فواد حسین نیز در این دیدار گفت:  سرزمین عراق هرگز جایی برای اقدام علیه امنیت ایران نخواهد بود و آماده همکاری گسترده از جمله در حوزه امنیتی برای جلوگیری از بروز هرگونه تهدید علیه منافع جمهوری اسلامی ایران هستیم.

رئیس جمهور همچنین خواستار اجرایی شدن سریع‌تر راه آهن شلمچه- بصره و نیز تسهیل تردد و تکریم زائران ایرانی شد و آن‌ها را در راستای منافع اقتصادی و اجتماعی دو ملت توصیف کرد.

گفتنی است، ایران و عراق نخستین بار در سال ۹۰ برای احداث این خط آهن تفاهم نامه‌ای امضا کردند که اجرایی نشد؛ سه سال بعد بار دیگر تفاهم نامه احداث راه آهن شلمچه – بصره میان تهران و بغداد به امضا رسید.

 خط آهن عراق، از بصره تا کربلا متصل بوده و درصورت تکمیل خط شلمچه به بصره می‌تواند به عنوان خط سفر ریلی زائران ایرانی مورد استقبال قرار گیرد.

از سوی دیگر این خط از سمت شرق عراق به اردن و شمال شرق به سوریه متصل است و می‌تواند زمینه دسترسی ایران به بازارهای سوریه را هم فراهم کند.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان