مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان از آغاز به‌کار نگارش دانشنامه دفاع مقدس لرستان خبر داد.

به گزارش خبر افلاک ، محسن رشیدی  در جمع خبرنگاران از آغاز به‌کار نگارش دانشنامه  دفاع مقدس لرستان خبر داد و اظهار داشت: این دانشنامه مُعَرف نقش لرستان در هشت سال دفاع مقدس است.

وی گفت: با شروع جنگ تحمیلی جوانان لرستانی  از جمله اولین گروه‌هایی بودند که خود را به مناطق مرزی و عملیاتی رساندند و در برابر دشمن متجاوز قد علم کردند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه لرستان در دوران دفاع مقدس پشتیبانی سه استان را برعهده داشته است و ۴۶ هزار رزمنده به مناطق جنگی اعزام کرد، افزود: در طی دوران دفاع مقدس شهرهای استان لرستان ۱۷۶ بار مورد هجوم حمله هوایی رژیم بعث عراق  قرار گرفتند و یک هزار و ۲۲۵   نفر از مردم این دیار در بمباران‌ها به شهادت رسیدند و ۲۷ هزار واحد مسکونی و تجاری تخریب شد.

رشیدی با استناد به این سخن مقام معظم رهبری که فرمودند: «نبرد رزمندگان لر قبل از آنکه شنیدنی باشد، دیدنی است»، گفت:  لرستان در عملیات «حاج عمران » بیش از۳۰۰ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرد و کلید فتح عملیات «کربلای۵ »، عملیات «کربلای۴ » بود که نقش رزمندگان لرستانی در آن بسیار مهم وتاثیرگذار بود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با اشاره به نقش لشکر ۸۴ ارتش و لشکر ۵۷  سپاه حضرت ابوالفضل(ع)  استان لرستان، پادگان مهندسی ۴۱۱ بروجرد، آماد گاه بابا عباس، تیپ حنین و… در دفاع مقدس تصریح کرد: دفاع مقدس متعلق به یگان‌های نظامی و یا قشر خاصی  نیست بلکه همه‌ی ادارات، دستگاه‌ها و اقشار مردم در آن نقش داشتند. بنابراین امروز نیز برای تهیه دانشنامه دفاع مقدس لرستان، نیازمند وحدت و همگرایی همگانی هستیم.

 مسئول کمیته اسناد کنگره ملی ۶۵۴۴ شهید استان لرستان خاطر نشان کرد: در خصوص دفاع مقدس، آثار فراوانی در قالب کتاب، فیلم، مستند، کلیپ و… تهیه شده است اما اهمیت، جامعیت و ماندگاری هیچکدام از این آثار به اندازه دانشنامه دفاع مقدس نیست.

وی بیان کرد: اگر امروز نقش لرستان در دفاع مقدس نوشته نشود، پرسش‌های محققین، پژوهشگران و آیندگان  در خصوص نقش این استان در دفاع مقدس  بدون پاسخ خواهد ماند.

رشیدی به برگزاری کنگره ملی ۶۵۴۴ شهید استان لرستان اشاره کرد و افزود: امیدواریم این کنگره‌ی شهدا فتح بابی شود برای تهیه دانشنامه دفاع مقدس لرستان. 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس لرستان با بیان اینکه از بین همه‌ی استان‌های کشور، برخی از استان‌ها دانشنامه آنها تدوین شده است و برخی مراحل پایانی کار را طی می‌کنند و فقط ۴ استان  از جمله لرستان دانشنامه دفاع مقدس آنها با وجود پیگیری‌های مدیران کل اسبق اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان و پیگیری‌های متعدد دو سال اخیر، به دلیل عدم مشارکت دستگاه‌ها در تامین اعتبارات مورد نیاز، تاکنون تدوین نشده است، گفت: «فرهاد زیویار» استاندار به‌عنوان رئیس شورای هماهنگی  حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، مسئول دانشنامه است و امور هماهنگی و اجرایی این امر مهم فرهنگی بر عهده اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان 

 این مقام مسئول با بیان اینکه در سال گذشته، شیوه‌نامه علمی دانشنامه دفاع مقدس استان لرستان تهیه شد، ادامه داد: در سال گذشته ۶جلسه از سلسله جلسات کارگروه اساتید دفاع مقدس لرستان به بحث و تبادل نظر در خصوص دانشنامه دفاع مقدس این استان اختصاص یافت و همچنین پورپوزال این پروژه عظیم فرهنگی  تهیه شد. 

وی افزود: در ماه‌های بهمن و اسفند سال ۱۴۰۰ شش  کارگاه آموزشی و جلسه توجیهی ویژه نویسندگان و پژوهشگران مقالات دانشنامه دفاع مقدس لرستان  برگزار شد و در سالجاری نیز ادامه‌ی این کار گاه‌های آموزشی برگزار می‌شود.

رشیدی در پایان از فرمانداران شهرستاهای استان که مقرر شده است، مسئولین شهرستانی دانشنامه را معرفی کنند خواست که در این راستا سریع‌تر اقدام کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس