نظری با بیان اینکه حضور در اردوهای جهادی بسیار دوست‌داشتنی است، گفت: برای خدمت‌رسانی مطلوب به مردم ضروری است گروه‌های جهادی اعزامی دارای تجهیزات کافی باشند.

احمدرضا نظری در گفت‌وگو با خبرافلاک، اظهار داشت: دندانپزشکی شغلی است که با بهداشت دهان و دندان ارتباط دارد و بخش مهمی از سلامت افراد را در برمی‌گیرد؛ در این راستا باید روزانه با آموزش لازم در مورد حداقل دو بار مسواک زدن در روز (صبح و شب)، استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی و در صورت پوسیدگی زیاد دندان بیمار، استفاده از دهان‌شویه را یاد بگیریم تا همیشه سلامت دندان و دهان خود را داشته باشیم.

وی افزود: در ۶ فروردین امسال به همراه تیم‌های جهادگر به سمت مناطق محروم سپیددشت و چم سنگر برای خدمت‌رسانی اعزام شدیم، در این مناطق وضعیت بهداشتی ضعیف بود، به‌گونه‌ای که تنها یک مرکز بهداشت وجود داشت که به دلیل امکانات کم، فعالیت‌های اولیه‌ای چون کشیدن دندان و یا ترمیم‌های سطحی در آن صورت می‌گرفت.

دندانپزشک جهادگر در مناطق محروم لرستان عنوان کرد: در مناطق محروم سپیددشت و چم سنگر امکانات زیادی وجود نداشت ولی با این محدودیت‌ها توانستیم به‌صورت فشرده خدمت‌رسانی‌هایی را انجام دهیم ولی به دلیل عدم تجهیزات کافی نتوانستیم تمام طول دوره درمان بیماران را به سرانجام برسانیم؛ متأسفانه در مدت ۵-۶ روزی که در این مناطق خدمت‌رسانی می‌کردیم تنها کارهای ابتدایی چون ترمیم‌های سطحی و کشیدن دندان را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: بیشترین بیماری دهان و دندانی که مردم با آن درگیر هستند، پوسیدگی دندان است که ممکن است با ترمیم، عصب‌کشی و…درمان شود.

نظری گفت: در این مناطق امکانات، زیرساخت‌ها و هماهنگی‌ها به‌قدری ضعیف بود، زمانی که به این مناطق اعزام‌شده بودیم درخواست تجهیزات و امکانات بیشتری را دادیم؛ لازم است مشاورانی را که در حوزه دندانپزشکی آموزش‌دیده‌اند در این مناطق و خانه‌های بهداشت قرار دهند تا به مردم محلی آموزش‌های لازم را بدهند و نیز وسایل و امکانات موردنیاز دیگر را برای این مناطق ارسال کنند.

دندانپزشک جهادگر در مناطق محروم لرستان بیان کرد: در مدت فعالیت ما در این مناطق، دستگاه‌هایی چون رادیوگرافی و دیگر امکانات را نداشتیم و به مشکل برخوردیم، اگر تجهیزات لازم از قبل فراهم‌شده بود، بسیار بهتر و مؤثرتر خدمت‌رسانی می‌کردیم.

وی افزود: رفتن به این مناطق و ورود به این نوع روستاها در مناطق دورافتاده بسیار در روحیه ما تأثیر مثبت گذاشت؛ آشنایی با شرایط و سبک زندگی این افراد در مناطق محروم و ارتباط و معاشرت با افراد مختلف وهمچنین با خلق‌وخوی آن‌ها بسیار بر راه‌ و روش زندگی ما اثرگذار بود به‌گونه‌ای که باعث شد چشم‌انداز وسیع‌تری نسبت به اطراف خود داشته باشیم.

نظری بیان کرد: این اردوها باعث شد که ما از فضای روزانه‌ای که در آنها زندگی می‌کنیم خارج‌شده و احساسات خوب و بانشاطی را داشته باشیم؛ درواقع فلسفه این نوع اردوهای جهادی بسیار دوست‌داشتنی است، قطعاً اگر بازهم این‌گونه اردوهای جهادی را داشته باشیم، حتماً در آنها شرکت خواهم کرد، البته لازم است برای این اردوهای جهادی امکانات و تجهیزات و هماهنگی‌های بیشتر و بهتری صورت بگیرد تا بهتر بتوانیم در این راستا خدمت‌رسانی کنیم.

انتهای پیام/