حجت الاسلام سرلک گفت: ماه مبارک رمضان عید اولیا الهی و دوستان خداوند است.


✅حجت الاسلام والمسلمین علی سرلک در گفتگو با خبرنگار خبر افلاک اظهار داشت: ماه مبارک رمضان ماه نزدیک شدن انسان به خداوند و کم کردن فاصله هایی است که به دلیل غفلت‌ها،ندانم‌کاری ها و ……ایجاد شده است؛ پیامبر اسلام در پایان ماه شعبان فرمودند که ای مردم، ماه خداوند( رمضان) به سمت شما روی کرده است ،یعنی در ربوبیت خداوند متعال این ماه به سراغ ما آماده است و شما را به مهمانی خداوند دعوت کرده است.
سرلک گفت: به تعبیر مولوی در بیت «هرکسی کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش» آمده است که ماه رمضان مجددا روزگار وصل ما را که به دلایلی از پروردگار دور شده است به خداوند نزدیک کند،به همین دلیل ماه رمضان ماه لقا و ملاقات پروردگار است و ماه برگشتن انسان به آن حقیقت انسانی و فراهم کردن زمینه‌هایی است که عقب ماندگی ها، تبهکاری ها و آلودگی های انسان را جبران کند.
وی تصریح کرد: در ماه رمضان شبی به نام«لیله القدر »داریم که طبق سخن قرآن این شب از هزار ماه بالاتر است ،هزار ماه یعنی عمر بیشتر از ۸۴ سال و اگر کسی ۸۴ سال از عمر خویش را تباه کرده باشد و شب قدر را غنیمت شمرده باشد،مانند آن است که تمام فاصله ها و دوری های خود را جبران کرده باشد.؛در یک کلمه می‌توان گفت ماه رمضان ماه آشتی کردن و نزدیک شدن به خداوند و ماهی است که مهمانان بزم لطف و رحمت خداوند این روز را جشن می گیرند.
سرلک با بیان اینکه به تعبیر امام سجاد( ع) و طبق دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه، ماه رمضان عید اولیا و دوستان خداوند می‌باشد، خاطر نشان ‌کرد: امیرالمومنین (ع) از پیامبر اعظم پرسیدند که بهترین اعمال ماه مبارک رمضان چیست و ایشان فرمودند که بهترین اعمال پرهیز از گناه و معصیت است؛گناه و معصیت یک مصداق مناسکی مانند دروغ نگفتن، غیبت نکردن، تهمت نزدن، مال حرام نخوردن است، همچنین پرهیز از گناهان گوناگونی از جمله گناهان مالی،آبرویی و اخلاقی و … است؛ مصداق بالاتر از سخن پیامبر(ص) این است که هر انسانی که روی خود حساب کند و روی لطف و رحمت خداوند حساب نکند معصیت کرده است،به تعبیر قرآن کریم معصیت از احساس و پنداراستغنا برمیخیزد که طبق قرآن کریم ریشه گناه احساس بی نیازی و غنی بودن است و این باعث می شود که انسان معصیت کند.
وی تصریح کرد: ماه رمضان ماهی است که انسان به فقر و نیاز خود پی میبرد و بهترین کار این است که انسان همواره متذکر این حقیقت درست شود که سرمایه ‌ای جز بیچارگی ندارد و هرگاه ما از این مسئله گذر کردیم،گناهمان آغاز شده است.
سرلک با اشاره به اینکه بهترین کار در ماه مبارک رمضان گناه نکردن به معنای وسیع کلمه است ،خاطر نشان کرد: در این ماه افراد علاوه بر اینکه باید از گناهان مناسکی، رفتاری، جوانحی و جوارحی پرهیز کنند،باید از گناه اصلی که باورها و پندارهای غلطی که ممکن است در مورد بی نیازی خود به خداوند، مرتکب شود و گمان کند که به خدا نیازی ندارد، دوری کند.
وی فهرست اعمالی که پیامبر اکرم در خطبه شعبانیه مردم را به انجام آنها در ماه مبارک رمضان دعوت کرده است،برشمرد و گفت: انجام اعمالی چون تلاوت قرآن، صله‌ارحام، دستگیری از مساکین، احترام به بزرگترها، رحم به کوچکتر ها،دعا کردن،افطاری دادن به روزه داران، از بهترین اعمال ماه مبارک رمضان است.
وی افزود: تفاوت بین کسانی که در این ماه به مهمانی خداوند رفتند و روزه گرفته‌اند با کسانی که به مهمانی خداوند نرفته‌اند ،تفاوت بین انسان زنده و مرده است،کسانی که از ماه مبارک رمضان استفاده کردند به حیات معنوی ،روحانی و ربانی رسیده اند و کسانی استفاده نکردند و در مرگ معنوی به سر می‌برند.
وی گفت: تفاوت درخت خشکیده و درخت ثمرده، در این است که درخت ثمرده زنده است و ریشه های آن درون زمین ارتزاق می کند و میوه شیرین می دهد در حالیکه دیگری تک چوبیست که در نهایت محکوم به هیزم و خاکستر شدن است.
وی در آخر با بیان اینکه یکی از نکات مهمی که در ماه مبارک رمضان باید به آن توجه داشت،رسیدگی به فقرا و مساکین به خصوص در آشنایان و اقوام می‌باشد، تصریح کرد: به کسانی که به هر دلیلی قادر به گرفتن روزه در ماه مبارک رمضان نیستند، توصیه می‌کنیم که در انظار عمومی چیزی میل نکنند و حرمت ماه رمضان را حفظ کنند و اجازه دهند این سفره ضیافت برای اهالی آن دلگرم کننده باشد.
انتهای پیام//