فرهنگ سازی در راستای رعایت دستورالعمل های بهداشتی بسیار مهم است و در این بین خانواده ها می توانند نقش موثری داشته باشند.

میلاد شرفی مدیر کل پدافند غیرعامل در گفت‌وگو با خبرنگار خبر افلاک در خصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه هااظهار داشت: براساس دستورالعمل ستاد ملی کرونا دانشگاه‌ها و مدارس به صورت حضوری بازگشایی شده‌اند تا انشالله دانشجویان و دانش آموزان در محل تحصیل حاضر شوند.
وی افزود: در این باب تمهیداتی اندیشیده شده بود و ما دستورالعمل هایی را به دانشگاه ها و آموزش و پرورش در خصوص کلاس‌های درس و خوابگاه ها و همینطور زیر‌ساخت های لازم با توجه به پروتکل بهداشتی ابلاغ کردیم؛ در این خصوص بازدید ها و نظارت هایی را نیز انجام دادیم.
وی گفت: مدت زمان زیادی است که آموزش دانش آموزان به صورت ترکیبی (یعنی حضوری و مجازی) است و بستر لازم آن از مدت ها پیش آماده شده بود تا اینکه امروز امادگی لازم را برای برگزاری حضوری مدارس ایجاد کردیم؛ در دانشگاه ها تاکنون آموزش ها به صورت مجازی بوده است ولی باتوجه به بازدید هایی که صورت گرفت، فضای کلاس های درس و حتی خوابگاه ها نیز امروزه آماده این موضوع هستند، باتوجه به ماه مبارک رمضان و حساسیت‌هایی که داشتیم سعی کردیم که بازدیدهایی را در دانشگاه‌ها داشته باشیم که انشاء الله پروتکل های مورد نیاز رعایت شوند.
شرفی عنوان کرد: مسئله مهم دیگر اینکه دانش‌آموزان و دانشجویان باید در این مسیر ما را یاری دهند مخصوصاً در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی چون زدن‌ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و … چون این موارد از جمله مهمترین بخش ‌هایی است که باید به صورت فردی آنها را انجام دهند.
شرفی با بیان اینکه پیش از آماده سازی زیرساخت‌ها، رعایت بهداشت فردی توسط دانش آموزان و دانشجویان از اهمیت بالاتری برخوردار است، خاطر نشان کرد: رعایت بهداشت فردی نیاز به فرهنگ سازی دارد که توسط دانشگاه ها و مدارس در حال انجام شدن است و دانشجویان و دانش آموزان نیز باید ما را در این راه همراهی کنند تا آموزش ها را به صورت حضوری داشته باشیم تا کیفیت آموزش افزایش یابد و از طرفی این کار باعث می شود در خصوص مسائل و بیماری‌های عفونی چون کرونا، کمترین آسیب را نیز داشته باشیم.
وی با بیان اینکه سطح آموزش حضوری بسیار با کیفیت تر است تصریح کرد: با توجه به آموزش ترکیبی در مدارس این آمادگی برای بازگشایی کامل مدارس از قبل وجود داشته است و از طرفی با گذشت بیش از دو سال از ویروس کرونا آشنایی لازم را در مورد آن داریم؛ ما امروزه توانایی اداره کردن کلاس های حضوری را داریم و بنظر می رسد درخصوص زمان مشکلی نداریم و به کمک مسئولین و مردم از این مسئله نیر عبور خواهیم کرد و بشکلی به پیش می رویم که علاوه بر افزایش کیفیت آموزش،آسیب های ویروس کرونا را کاهش و سطح آسیب ها را به حداقل برسانیم.
وی با اشاره به اینکه خانواده ها نقش بسیار مهمی در آموزش و فرهنگ سازی در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی به فرزندان خود دارند،بیان کرد: در بحث ویروس کرونا و رعایت بهداشت فردی، مسئله فرهنگ سازی مسئله بسیار مهمی است،لازم است خانواده ها به فرزندان خود آموزش های لازم دهند که رعایت مسائل بهداشتی و فردی چون استفاده از ماسک، شستشوی دست ها و رعایت فاصله اجتماعی از جمله مهمترین موارد در بحث پیشگیری از ویرس کرونا است؛ خانواده ها در آموزش این مسئله به خصوص برای دانش‌آموزان و دانشجویان نقش بسیار مهمی را دارا هستند و ما انتظار داریم که مخصوصا خانواده دانش آموزان این همت را داشته باشند و یک ضرورت را برای رعایت این مسائل در فرزندان خود ایجاد کنند.
مدیرکل پدافند غیرعامل عنوان کرد: هرجایی که مردم مسئولین را همراهی کردند،شاهد بیشترین بازدهی را در آن قسمت بوده‌ایم،انتظار داریم در این زمینه نیز ما شاهد همکاری خانواده ها و مردم در بحث بازگشایی مدارس و دانشگاه ‌ها باشیم.
وی در اخر گفت: در این ایام مسئولین دانشگاه ها و مدارس با وجود تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس پای کار بودند و تقریبا فضای لازم را آماده کردند و به نظر می‌رسد که انشالله با مشکل جدی مواجه نمی شویم.