حجت‌الاسلام سعیدیان گفت: عدالت اجتماعی مطلق تنها در زمان امام زمان (عج) محقق خواهد شد.

حجت‌الاسلام علی سعیدیان در گفت و گو با خبرنگار خبر افلاک اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران یعنی انقلاب اسلامی متأثر از انقلاب پیامبر اکرم (ص)، امام حسین (ع) و اهل‌بیت (ع) بوده است؛ دو اصل مهم که از دستاورد رسول اکرم (ص) می‌باشد، در ابتدا بحثِ عدالت پروردگار که جزو اصول دین است و دیگری بحث امامت می‌باشد.

وی افزود: از ابتدای انقلاب رسول اکرم (ص) تلاش بر اجرای عدالت اجتماعی بوده است و ائمه معصومین (ع) هم متأثر از انقلاب رسول اکرم (ص) درصدد اجرای عدالت اجتماعی به‌صورت مطلق بوده‌اند که این جزو باورها و آرمان‌های ما است.

کارشناس مسائل دینی و مذهبی عنوان کرد: یکی از مواردی که به سبب آن انقلاب اسلامی رخ داد، عدم عدالت اجتماعی به‌تمام‌معنا بود و می‌دانیم اجرای این موضوع نیاز به یک سری زیرساخت‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … دارد؛ انقلاب اسلامی که رخ داد باید یک سری چیزها به سمت‌وسوی اولیه خود بازمی‌گشتند که این‌ها شکل بگیرند، ما هنوز به عدالت اجتماعی مطلق نرسیده‌ایم اما در حال تلاش هستیم و در این راستا حرکت می‌کنیم و در این راه ولی‌فقیه زمان راهبر ما است.

وی با اشاره به اینکه سیاست‌های کلی نظام را ولی‌فقیه تعیین می‌کند، تصریح کرد: در بخش‌های مختلف میزان موفقیت نسبی و متفاوت می‌باشد اما هدف رسیدن به عدالت اجتماعی و تحقق کامل آن است که در زمان ظهور منجی عالم بشریت به‌صورت کامل محقق خواهد شد، این وعده‌ای است که خداوند داده است و در احادیث نیز وجود دارد.

سعیدیان گفت: اینکه نیت ما رسیدن به عدالت اجتماعی است و در این راستا حرکت کرده‌ایم هدف بسیار مهمی است چون در برخی دولت‌ها آرمان، اهداف، نیت و افکارشان عدالت اجتماعی نیست که باعث ایجاد تفاوت بسیار باکسانی است که این هدف را ندارند؛ در زمان پیامبر اکرم نیز به‌صورت مطلق این عدالت اجتماعی برقرار نشد و ائمه معصومین (ع) نیز تلاش کردند تا به این مهم برسند، عدالت اجتماعی مطلق تنها در زمان امام زمان (عج) محقق خواهد شد.

کارشناس مسائل دینی و مذهبی بیان کرد: ما در برخی بخش‌ها موفق‌تر بوده و در برخی بخش‌ها هنوز به هدف تعیین‌شده نرسیده‌ایم، اما اهداف و سیاست‌های کلی و راهبردی نظام، همگی در این سمت‌وسو حرکت می‌کنند؛ و از طرفی مشکلاتی ازجمله جنگ، کم بودن سواد مردم در قبل از انقلاب، نبود زیرساخت که کشور ما در زمان‌های مختلف داشته است، همگی بر این موضوع تأثیرگذار بوده‌اند.

وی تصریح کرد: یکسری مسائل را نسبت به ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) در روایات و در مسائل مطرح کردند اما آنچه می‌توانیم به‌عنوان یکی از مسائل عمده مطرح کنیم باور همگانی به مسئله ظهور است، مردم باید به این باور برسند و تا زمانی مردم از درون به این باور نرسند و تغییر نکنند، مسئله ظهور محقق نمی‌شود.

سعیدیان گفت: برخی‌ها گمان می‌کنند امام زمان (عج) غایب است و در آسمان‌ها زندگی می‌کنند درحالی‌که این‌گونه نیست و امام زمان (عج) در کنار ما و درروی کره زمین زندگی می‌کند به‌گونه‌ای که طبق فرمایش حضرت امیرالمؤمنین (ع) اگر یک‌لحظه زمین از حجت خداوند خالی شود، آیات و بینات الهی از بین می‌رود.

کارشناس مسائل دینی و مذهبی اظهار کرد: حجت خداوند بر روی همین زمین زندگی می‌کند و ما باید چشم‌هایمان را از پرده غیبت بیرون بیاوریم تا بتوانیم خوب ببینیم و لازمه این با عمل به تکلیف و وظیفه و ایجاد قسط و عدل محقق می‌شود که اگر این مهم محقق نشود، قطعاً به آن نتیجه موردنظر نمی‌رسیم.

وی گفت: عدالت اجتماعی آرمان همگان است و در تمام آیین‌ها، مذهب‌ها و دین‌ها وعده آمدن یک منجی‌ را داده‌اند که دنیا را پر از عدل و قسط خواهد کرد و ظلم و ستم را نابود خواهد کرد که ما آن را در دین و آیین خود منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود می‌نامیم؛ ما نیز در این موارد تکلیف داریم تا کارها، رفتار و اعمال خود را منطبق بر اعمال موردنظر آن‌ها کنیم و درصورتی‌که همین کار را به‌درستی متوجه شویم و به فعلیت برسانیم بهترین کار است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبر افلاک