اقامتگاه های بوم گردی لرستان به دلیل بافت سنتی و طبیعیت زیبا، مکانی بسیار بکر برای گذران تعطیلات نوروزی است.

به گزارش خبرافلاک ، در یک روز بهاری خورشید، لبخند زنان از پشت دیوار بالا می آید، صدای پرنده ها روی شاخه های درختان، بوی نان تازه ای که از تنور بیرون آمده، سبزی طبیعت و کوه هایی که از دور با زیبایی دیده می شوند، شرایط را برای پذیرایی از مهمانان نوروزی در محیط روستایی فراهم کرده است.

کلبه ای زیبا در دل یک روستا که در ایوانش می شود یک دنیا زیبایی و سادگی را یکجا تماشا کرد، بوی سبزه های باران زده و دیوارهای کاه گلی، عطر واقعی یک روستا را هدیه می دهد و در کنار این همه زیبایی، صبحانه ای طبیعی و حاصل دست روستائیان برای پذیرایی مهیا شده است.

چای آتشی در کنار تخم مرغ های محلی، پنیریی که با گل پونه معطر شده، کره و شیر تازه با نان محلی در یک سینی، یک دنیا خوشمزگی را در محیطی روستایی به مسافران و گردشگران هدیه می دهد.

اقامتگاه های بوم گردی، سادگی و صمیت روستایی را در کنار زیبایی های طبیعی عجین کرده و نغمه چشمه ها و رودخانه های روان، صدای زندگی را نوید می دهد، زندگی در دل کوهستان و در یک محیط روستایی شاید آرزوی بسیاری از انسان هایی باشد که در طول سال همیشه درگیر و دار شلوغی های شهر هستند.

 نوروز که از راه می رسد، سفرها به سمت مناطق خوش آب و هوا و دیدنی آغاز می شود، همان مناطقی که در کشور ما بی نظیر هستند و همزمان با شکفتن شکوفه های بهاری و رویش دوباره طبیعت، حال و هوای سفر به این مناطق شکوفا می شود.

از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشورمان مملو از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که هر کدام در ایام تعطیلات نوروز میزبان مسافران و گردشگران نوروزی هستند اما از مهمترین مناطقی که طی سال های اخیر بسیار مورد استقبال گردشگران قرار گرفته، اقامتگاه های بوم گردی در دل روستاها می باشند.

آرامش بهاری نهفته در اقامتگاه های بهاری روستایی

جذابیت های خاص روستاها به دلیل همان سادگی و بافت های قدیمی که دارند، مقصد مسافران نوروزی است که چند روزی فازغ از دود و دم فضای شهرها به سمت روستاها پناه می برند و از هوای پاک لذت می برند.

در کنار همین محیط روستایی، آثار طبیعی و تاریخی نیز وجود دارد که گردشگران و مسافران زیادی را به سمت خود جلب می کنند، آرامش بهاری را می توان در چنین محیطی تجربه کرد، برخی از همین روستاها سرسبزی و طراوتی به همراه دارند که از آنها به عنوان سرزمین رنگارنگ نام برده می شود.

در طول روز صدای بازی کودکانه در کوچه پس کوچه های روستا، تداعی بخش روزگار گذشته است، کمی آن طرف تر صدای آبشارهایی که با برخورد به صخره ها، زیباترین موسیقی طبیعی را می نوازند.

اگرچه هتل ها و مهمان پذیرهای زیادی در شهرها برای اقامت گردشگران و مسافران وجود دارد اما هر ساله طبق آمارها، استقبال گردشگران از فضای محلی و روستایی اقامتگاه های بوم گردی بسیار زیادتر می شود چرا که چیدمان ساده کلبه های روستایی با همان سبک قدیمی و سنتی، مهمترین جاذبه برای گردشگر است.

در این میان بسیاری از روستاهای لرستان دارای زیبایی های بسیار جذاب هستند که ایجاد اقامتگاه های بوم گردی، گردشگران را به سمت روستاها سوق می دهد، توسعه بوم گردی در فضای روستایی علاوه بر معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی به گردشگران می تواند اشتغال و درآمدزایی هم برای روستائیان به همراه داشته باشد.

۹ اقامتگاه بوم گردی در لرستان

اسکندر فلاح وند معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان ، اظهار داشت: در استان لرستان ۹ اقامتگاه بوم گردی وجود دارد که از این تعداد پنج اقامتگاه در خرم آباد، یک اقامتگاه در بروجرد، یک اقامتگاه در پلدختر، یک اقامتگاه در ازنا و یکی هم در شهرستان دورود ایجاد شده است.

وی افزود: استقبال از اقامتگاه های بوم گردی در استان لرستان بسیار زیاد است به طوری که برای ایام نوروز تاکنون ۸۰ درصد اقامتگاه ها، رزرو شده اند و نه تنها گردشگران داخلی بلکه گردشگران خارجی از این اقامتگاه ها به دلیل بافت روستایی و سنتی و طبیعتی که در اطراف آن وجود دارد، استقبال زیادی می کنند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان تصریح کرد: در اقامتگاه های بوم گردی علاوه بر مهیا کردن فضای قدیمی و سبک سنتی، از گردشگران با غذاها و خوراکی های محلی پذیرایی می شود.

فلاح وند عنوان کرد: برای معرفی جاذبه های گردشگری استان به گردشگرانی که در اقامتگاه ها مستقر می شوند، بروشورهایی تهیه شده و در اختیار آنها قرار داده می شود تا بتوانند سایر جاذبه ها را تماشا نمایند.

وی بیان کرد: در استان لرستان تنها ۹ اقامتگاه دارای مجوز هستند که زیر نظر میراث فرهنگی فعالیت می کنند اما متاسفانه برخی از افراد بدون مجوز اقدام به ایجاد اقامتگاه می کنند که در همین راستا دستور پلمب چهار اقامتگاه صادر شده است و با این افراد برخورد می شود.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با تاکید بر نظارات مستمر گفت: با آغاز فصل سفرهای نوروزی، نظارتها بر فعالیت اقامتگاه های بوم گردی افزایش می یابد به طوری که حداقل یک بار در هفته مورد بازرسی و نظارت قرار می گیرند.

نوروز در فصل بهار و در اقامتگاه های بوم گردی روستایی حال و هوای خاصی دارد که به دور از هیاهوی فضای شهری، می توان چند روزی در یک محیط آرام یک زندگی روستایی و سنتی را تجربه کرد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک