وزیر کشور با تاکید بر اینکه کشور نباید وزارتخانه محور اداره شود گفت: هیچ‌گونه تبعیض، پارتی‌بازی و پذیرش نیرو در دولت سیزدهم پذیرفتنی نیست.

به گزارش خبر افلاک ، احمد وحیدی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه لرستان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد با بیان اینکه جمهوری اسلامی تاکنون مسیر پر خطری را با سلامت طی کرده است اظهار داشت: در اوضاع آشفته دنیا به رغم همه فشارها که به نظام جمهوری اسلامی آمده امروز منطق، حرکت و رفتار ما اصولی‌ترین، منطقی‌ترین، اخلاقی‌ترین و هدفمندترین راهی است که در دنیا وجود دارد، در دنیا و پیرامون ما ملاحظه می‌کنید که چه اتفاقاتی افتاده که آخرین آنها در کشور اوکراین در حال وقوع است، نمونه‌ای است از اتفاقاتی که توسط قدرت‌های مختلف شکل می‌گیرد و جمهوری اسلامی با اتکا به خدای تعالی، مردم، اعتماد به مردم و در پرتو هدایت‌های اهل بیت(ع) تحت زعامت مقام معظم رهبری با قدرت به جلو می‌رود.

وی با اشاره به اینکه در یک نقطه جدید و تحولی قرار داریم افزود: این تحول قرار است به دست کارگزاران امروز جمهوری اسلامی با بهره‌گیری از حضور میلیونی مردم رقم بخورد که این را باید باور کنیم که این نقطه جهشی، تحولی و اجتناب ناپذیر شکل می‌گیرد البته بسترهای آن فراهم است که بستر آن اخلاص و تلاش شبانه‌روزی است.

وزیر کشور با بیان اینکه خداوند حتما راه را می‌گشاید و این امیدی بزرگی که در انقلاب اسلامی است ناشی از برای خدا، جهاد و تلاش مستمر و از پای ننشستن است عنوان کرد: همه چیز آماده برای ایجاد جهش است و جمهوری اسلامی بی‌تردید آینده‌ای بسیار درخشان در پیش دارد و روز به روز بر عزت جهانی آن افزوده می‌شود و مشکلاتی هم که وجود دارد مسائل بسیار ساده و برطرف شدنی است.

وی بیان کرد: ما برای اینکه باور کنیم که می‌توانیم همه مسائل را برطرف کنیم این یک بیان روحی، فکری، روانی و ذهنی است که شناخت و ادراک ما از اوضاع، احوال و فهم عمیق ما از اینکه این مسائل باید توسط خودمان برطرف شود کلید اصلی حل مشکلات است.

وحیدی خطاب به فرمانداران، بخشداران، شهرداران و مسئولان حاضر در جلسه و آحاد مردم گفت: محور تحول ما هستیم، هر زمان که فکر کردیم ما کاری به عهده نداریم و دیگری باید کار را انجام دهد حتما در آنجا موفق نمی‌شویم، استان لرستان سرمایه فراوانی دارد و بزرگترین ثروتی که به شما واگذار شده خود استان است، این آب، خاک، سرزمین و افتخارات خود ثروت است.

وی تصریح کرد: دولت موظف است و کمک هم می‌کند اما فرض کنید که نفت نبود دولت چه چیزی را باید تقسیم می‌کرد؟ چیزی نبود که دولت تقسیم کند، چیزی که قرار بود انجام شود از همین استان‌های کشور است که استخراج آنها هم با تلاش و کوشش انجام می‌شود، اشکال بزرگی که سبب تذکر مقام معظم رهبری هم شده این است که از زمانی که نفت محور اقتصاد شد کشور دچار یک بدفهمی و مشکل شد که فکر کردیم یک چیزی باید در یک دولت مرکزی به عنوان فروش نفت باشد که توزیع کند که این اشتباه است و این مشکل ما را برطرف نمی‌کند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که در انجام مسئولیت جدید برای شکوفا کردن و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها به چند چیز نیاز داریم اول دانش کافی، اگر ظرفیت‌ها را بشناسیم و چگونگی شکوفا کردن آنها را بدانیم خیلی خوب است که در این راه باید از ظرفیت علمی دانشگاه‌ها استفاده شود.

وحیدی به شناسایی کارآفرینان تاکید کرد و گفت: کارآفرینان باید وسط میدان باشند و باید آنها را تشویق کنیم، اگر جاذبه لازم برای جذب سرمایه‌گذاران را ایجاد کنیم به میدان می‌آیند، با پول‌های دولتی نمی‌توان همه توقعات را محقق کرد، دولت تلاش کرده و زحمت کشیده در این وضعیت هزار میلیارد تومان داده است و باز هم اعتبار می‌دهد چون این مبلغ نسبت به چیزی که قبلا بوده قابل مقایسه نیست، اگر این همه پول و نقدینگی که در کشور وجود دارد را جذب کنید و صرف تولید شود معجزه می‌کند و اگر صرف تولید هم نشود بنیان برافکن است، برای سرمایه‌گذاری که می‌آید جاذبه ایجاد کرده و همه از آن حمایت کنید.

وی افزود: استاندار و مسئولان استان مرتب با تک تک سرمایه‌گذاران خوشنام جلسه بگذارند و مشکلات سرمایه‌گذاران را با حضور مدیران کل برطرف کنند، همه متعهد به حمایت از سرمایه‌گذاران متعهدی باشیم که می‌خواهند کار کنند، مدیران و فرمانداران در هفته بخشی از وقت خود را برای برطرف کردن مشکل سرمایه‌گذاران قرار دهند.

وزیر کشور درباره اختیارات استان‌ها برای حمایت از سرمایه‌گذاران عنوان کرد: کشور نباید وزارتخانه محور اداره شود، کشور باید استان محور اداره شود و استاندار به عنوان نماینده عالی حکومت در استان محور است و تحت ارشادات نماینده ولی‌فقیه همه مسائل را در سطح استان برطرف کنید.

وی با اشاره به اینکه باید استان‌های ما با اختیارات کافی تصمیم‌گیری کنند بیان کرد: افزایش اختیارات را هم دنبال می‌کنیم تا مسئولان استان با محوریت استاندار مسائل را حل و فصل کنند.

وحیدی با بیان اینکه اشتغال محور اصلی است گفت: برطرف شدن مشکلات اشتغال یعنی برطرف شدن بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی یعنی افزایش تولید، یعنی پاسخگویی به مهم‌ترین نیاز مردم که ما باید اشتغال ایجاد کرده و هر برنامه‌ای که در شورای برنامه‌ریزی استان مطرح می‌شود نباید به اسمش نگاه کرد باید بررسی و نگاه شود که چند اشتغال ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کسی که بیکار باشد هویت خود را از دست می‌دهد تصریح کرد: باید از ظرفیت دامپروری،کشاورزی و شیلات برای تولید اشتغال در استان ایجاد و کارخانه‌های مرتبط با این ظرفیت‌ها را هم می‌توان ایجاد کرد، اشتغال ایجاد کردن جزو وظایف مهم ما است.

وزیر کشور با بیان اینکه با ایجاد اشتغال بخش زیادی از آسیب‌های اجتماعی برطرف خاطرنشان کرد: بخش دیگر هم با نگاه‌های عمیق اسلامی باید به آسیب‌های اجتماعی ورود پیدا کرد، باید برنامه فوری برای برطرف کردن این مسئله داشته باشیم، دشمن می‌خواهد ما را نسبت به این مشکلات و مسائل عادی‌سازی کند که باید برای این مشکلات چاره‌جویی کرد.

وحیدی در رابطه با تنظیم بازار گفت: بخش زیادی از اختیارات تنظیم بازار در اختیار استان است و استان می‌تواند اقدامات لازم را انجام دهد، اگر لرستان تولید کننده برخی اقلام میوه هستید قرار نیست این محصول به همان قیمتی که در تهران و جای دیگر کشور است توزیع شود، قیمت‌گذاری در اختیار استان است و باید تنظیم بازار انجام شود، ممکن برخی قیمت‌ها که به صورت سراسری اعلام می‌شود حداکثر قیمت باشد که باید تلاش کنیم این قیمت در استان به حداقل برسد، به عید هم نزدیک می‌شویم که کنترل بازار و قیمت‌ها توسط دستگاه‌های مربوطه باید انجام شود و کار گروهی هم ایجاد شده که باید نظارت داشته باشند تا تنظیم بازار برای کنترل قیمت‌ها به خوبی صورت گیرد.

وزیر کشور بیان کرد: برنامه آمایش و برنامه سال ۱۴۰۱که در آستانه آن هستیم جزو موضوعات جدی است که استان لرستان در سال ۱۴۰۱ به آن نقش کلیدی و نرخ رشدی که به آن داده شده برسد.

وی در رابطه با زیباسازی شهرها به شهرداران استان تاکید کرد و افزود: زیباسازی و دلنواز کردن دروازه شهرها کار سختی نیست، شهر خرم‌آباد با این ظرفیت‌ها می‌تواند زیباترین و یا یکی از زیباترین شهرهای کشور باشد، همه شهرهای استان زمینه‌های بکری دارند، شهر باید زیبا و تمیز باشد.

وزیر کشور عنوان کرد: استاندار نماینده عالی دولت بلکه براساس فرمایش مقام معظم رهبری نماینده عالی حکومت است و همه باید کمک استاندار را کمک کنند و کارها با قدرت در صحنه اجرا به جلو برود.

وحیدی با تاکید بر اینکه این دولت، دولت مردمی و انقلابی است گفت: هیچ گونه تبعیض، پارتی بازی و پذیرش نیرو در هر دستگاهی با سفارش پذیرفتن نیست، فقط و فقط شایسته سالاری ملاک است که باید مد نظر مدیران بوده چون خواست جدی دولت است.

وزیر کشور تصریح کرد: آنهایی که در دولت و دستگاه‌های دولتی هستند اولا خود را به صورت تمام وقف مردم بدانند و دوما مردم احساس کنند که این افراد در موضع انصاف و عدالت هستند، یکی از معیارهای انصاف جذب نیرو است که باید شایسته سالاری در این موارد رعایت شود و سوم اینکه مردم باید از ما صداقت، تلاش مستمر، همدلی و همدردی با خودشان را احساس کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم