سپهوند با اشاره به نهادینه شدن سیره حضرت زهرا(س)، گفت: جایگاه زن مسلمان ایرانی در جهان تبیین شود.

به گزارش خبر افلاک، مریم سپهوند بااشاره به روزجهانی زنان، اظهار داشت: این روز بزرگداشتی است که هرساله در روز ۸ مارس برابر با ۱۷ اسفند را به اجتماعات و گردهمایی‌ها می‌کشاند.

وی افزود: انتخاب این روز به‌عنوان روز زن به خاطر مبارزه زنان کارگر فابریک نساجی کتان در سال ۱۸۵۷ میلادی در شهر نیویورک آمریکا است.

مسئول بسیج جامعه زنان لرستان عنوان کرد: شرایط کاری سخت و غیرانسانی با دستمزد کم کارگران زن که همراه با مردان در کشور صنعتی وارد فابریکات و بازار کاری شده بودند آنان را وادار به مبارزه علیه این بی‌عدالتی به شکل سازمان‌یافته و منظم نمود که در جریان اعتصابات با دلایل نامعلوم با آتش‌سوزی کارخانه ۱۲۹ تن از زنان کارگر در آتش، سوختند و تعداد کمی نجات پیدا کردند.

وی تصریح کرد: در این اعتراضات زنان خواستار ساعات کار کمتر و حقوق بیشتر و حق رأی شدند و این اعتراضات از یک جنبش کارگری به رویدادی مهم به‌عنوان روز زن در سال تبدیل شد که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت شناخت؛ این جنبش در ایران هنوز به رسمیت شناخته‌نشده است هرچند فعالان جنبش زنان در تلاش‌اند تا در مکان‌های متعدد برای روز زن گرامیداشت برگزار کنند.

سپهوند گفت: با انقلاب اسلامی رهبر کبیر انقلاب به‌طور صریح با اهداف تجمعات زنان در ۸ مارس اعلام مخالفت نمودند و روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) به‌عنوان روز زن انتخاب و اعلام نمودند، شایسته است با استفاده از اقدامات فرهنگی برگرفته از سیره اهل‌بیت(ع) ولادت باسعادت حضرت زهرا (س) به‌عنوان روز زن گرامی داشته و سیره این بانوی باعظمت در جامعه نهادینه گردد.

مسئول بسیج جامعه زنان لرستان بیان کرد: نخبگان و صاحبان اندیشه و خرد وظیفه‌دارند با حفظ شان زن در خانواده جهت آگاه‌سازی عموم مردم خصوصاً زنان جامعه به‌حق و حقوق خود برابر دستورات دینی و الهی و سیره اهل‌بیت (ع) متناسب با قوانین و ضوابط نظام مقدس جمهوری اسلامی به تبیین جایگاه زن مسلمان ایرانی در جهان اقدام نمایند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک