مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان با بیان اینکه ۸۵۰ مزار شهید استان تاکنون ساماندهی نشده است، گفت: برای ساماندهی گلزار شهدا ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در سفر رییس جمهور به استان ۱۰ میلیارد تومان مصوب شد.

به گزارش خبرافلاک ، محمود زرین جویی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته شهید و سالروز تأسیس بنیاد شهید برگزار شد، برنامه‌های این هفته را تشریح و اظهار کرد:  تهیه و تولید فیلم و نماهنگ از جمله برنامه‌های هفته شهدا است، کاشت نهال در روز درختکاری از دیگر برنامه‌هایی است که به صورت نمادین توسط جانبازان ویلچری و قطع عضو انجام می‌شود.

تشریح برنامه‌های هفته شهید 

غبار روبی گلزار شهدا، برگزاری میز خدمت و مسابقات فرهنگی هم از برنامه‌های دیگر هفته شهدا است که وی مطرح کرد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان گفت: بهسازی تصاویر شهدا همچنین نصب تصویر ۱۰۰ سردار شهید در آزاد راه خرم‌آباد-پل زال از دیگر برنامه‌های هفته شهید است.

زرین جویی با اشاره به اجرای طرح سپاس ،اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون ۲۳ هزار و ۷۷۶ دیدار و سرکشی از خانواده شهدا و ایثارگران با مشارکت همه دستگاه‌ها داشته‌ایم.

وی افزود : همچنین از ابتدای سال تاکنون ۱۸۹۶ ملاقات عمومی انجام شده که نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد افزایش داشته است.

 ساماندهی گلزارهای شهدا

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ساماندهی گلزارهای شهدا،عنوان کرد:   ۵۸۵ گلزار شهدا و ۶ هزار و ۳۶۲ هزار مزار داریم همچنین  ۱۸۲ شهید جاوید الاثر داریم.

زرین جویی با بیان اینکه  ۸۵۰ مزار شهید تاکنون ساماندهی نشده است، افزود: برای ساماندهی گلزار شهدا ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در سفر رییس جمهور به استان ۱۰ میلیارد تومان مصوب شد.

وی بیان کرد:  در صورت تخصیص این اعتبار تا پایان سال ۱۴۰۱ همه گلزار شهدا ساماندهی می‌شوند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان در خصوص مسکن ایثارگران نیز گفت: سال گذشته تفاهم نامه‌ی با استانداری در خصوص تامین مسکن ایثارگران منعقد کردیم اما تنها در شهرستان ازنا موفق به تامین زمین شدیم، قرار است در جهش تولید مسکن ۵ درصد به ایثارگران اختصاص پیدا کند.

به گفته زرین جویی سال گذشته ۶۵۲ از ایثارگران تسهیلات مسکن دریافت کرده‌اند در حالی که امسال به ۱۲۹۳ نفر افزایش پیدا کرد.

وی افزود: ۱۹هزار و ۹۶۸ نفر تحت پوشش بیمه پایه و ۴۷ هزار و ۴۲۹ نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند.

جذب و استخدام  ایثارگران

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع جذب و استخدام  ایثارگران  از طریق آزمون اشاره کرد و گفت: امسال ۴۳۶ نفر از ایثارگران جذب دستگاه‌های دولتی شد در حالی که سال گذشته ۲۸۰ نفر جذب شد.

زرین جویی ضمن گلایه در خصوص جذب و استخدام ایثارگران توضیح داد: طبق قانون سهم ایثارگران از اشتغال ۲۵ درصد تا ۳۰ درصد است که متاسفانه برخی دستگاه‌ها کوتاهی می‌کنند، عملکرد بخش خصوصی هم در خصوص جذب ایثارگران رضایت بخش نیست.

وی به تبدیل وضعیت ایثارگران نیز اشاره کرد و گفت: قوانین باید در زمینه تبدیل وضعیت ایثارگران خوب اجرا شود و مسوولان دستگاه‌های اجرایی باید کار را تمام کنند.

وی بیان کرد : امسال  کمیسیون پزشکی نیز  ۶۶۰ نفر تعیین و یا افزایش درصد داشته‌ است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان بیان کرد: تعداد کل ارتباطات بنیاد شهید با جامعه هدف نیز ۲۹ هزار و ۱۹۵ نفر بوده است، همچنین ۳ هزار و ۵۸۰ شکایت در سامانه سامد ثبت شده است.

اهمیت ثبت تاریخ شفاهی شهدا

زرین جویی با اشاره به اهمیت ثبت تاریخ شفاهی شهدا نیز توضیح داد : تاکنون ۸۰۰ تا ۹۰۰ مورد انجام و حدود ۲۱۵ مورد دیگر در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ثبت و ضبط خاطرات شهدا از زبان والدین مهم است، عنوان کرد: البته ثبت خاطرات جانبازان بالای ۷۰ درصد و ۵۰ درصد را نیز در دستور کار داریم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس