معاون پرورشی و تربیتی اداره کل آموزش و پرورش لرستان گفت: سال گذشته دانش‌آموزان عضو بسیج و تشکل‌های دانش آموزی بیش از 5 میلیارد تومان کمک‌های مومنانه و طرح مساوات جمع آوری کردند که رقم کمی نیست.

به گزارش خبرافلاک ، حجت مومنی امشب در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالروز تاسیس  نهاد امور تربیتی و آغاز هفته تربیت اسلامی برگزار شد،  با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین چراغ راه  آموزش و پرورش است، عنوان کرد: در این سند دو کلمه آموزش و پرورش معادل تربیت ذکر شده است، در حوزه تربیتی و پرورشی فعالیت‌ها نباید تک بعدی و تک سندی باشد.

وی افزود: هدف غایی ما در حوزه تربیتی و پرورشی رسیدن مخاطبین دستگاه تعلیم و تربیت یعنی نوباوگان، نوجوانان و جوانان به مفهمومی با عنوان حیات طیبه و زندگی پاک است، برای تحقق این امر نیازمند ابزار و فعالیت‌هایی هستیم.

معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به ۶ ساحت و ستون تعلیم و تربیت عنوان کرد: باورهای دینی و اعتقادی، زیبا شناختی و هنری، سیاسی و اجتماعی، علمی و فنآوری، اقتصادی و حرفه‌ی و زیتی و تربیت بندی است، در واقع ۶۰ درصد یا ۴ ساحت  مستقیم با معاونت پرورشی و تربیتی ارنباط دارد.

مومنی گفت‌: برای رسیدن به اهداف ساحت‌ها باید ابزاری تعریف کنیم، به عنوان نمونه  ساحت زیبا شناسی نیازمند برگزاری مسابقات  فرهنگی و هنری در آموزشگاه‌ها است؛ در این خصوص و در سال جاری پرسش مهر را داشتیم که  که ۱۶۰ هزار دانش‌آموز آثار هنری خود را به دبیرخانه ارسال کردند.

وی با بیان اینکه ۳۱ کانون فرهنگی تربیتی در استان فعالیت دارند، عنوان کرد: شناسایی ۸۱۲ معلم هنرمند و ارسال ۶۲۰ اثر دانش‌آموزان به جشنواره علمدار از دیگر اقداماتی است که می‌توان اشاره کرد.

معاون پرورشی و تربیتی اداره کل آموزش و پرورش لرستان گفت: با وجود شیوع کرونا ظرف دو سال گذشته اما نگذاشتیم فعالیت‌های تربیت بدنی روی زمین بماند، با وجود کاستی‌ها در بستر شاد در بستر شاد اما ظرفیت‌های زیادی ایجاد کرد به طوری که ۲۶ هزار رای شورای دانش آموزان را داشتیم.

مومنی در خصوص فعالیت‌های معاونت پرورشی  در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز توضیح داد: گروه‌های روانشناسی در راستای توانمندسازی دانش آموزان و بالا بردن سطح تاب آوری آنها فعالیت‌هایی داشتند، همچنین فعالیت‌هایی در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از کرونا مانند افسردگی  و گریز از اجتماع انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ۴ اردوگاه تربیتی در استان فعالیت دارند، عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی توانستیم اردوگاه کمالوند که ۴۲ هکتار مساحت آن است، توانستیم بخش‌هایی از آن را احیا کنیم از جمله زمین چمن فوتبال ، سیستم گرمایشی و سرمایشی، سرویس بهداشتی و موارد دیگر اشاره کرد.

معاون پرورشی و تربیتی اداره کل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به اینکه موضوع تربیت تنها مختص به مدرسه نیست، افزود: وظیفه ما کشف استعداد از طریق مسابقات فرهنگی و هنری است البته معتقد هستیم که این استعدادها نباید رها شوند بلکه باید به مراتب بالاتری بروند، البته با امکانات موجود به جایگاه مطلوب نخواهیم رسید و باید طرحی نو را در در اندازیم.

مومنی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: درحوزه تربیتی ۱۳۰۰ مربی و معاون پرورشی و ۴۰۰ نفر مشاور به طور مستقیم در آموزشگاه‌های  استان فعالیت دارند، همچنین ۹ مرکز مشاوره، ۳۱ کانون فرهنگی و تربیتی، ۱۴ دارالقران و ۴ اردوگاه تربیتی مشغول فعالیت هستند.

 وی با اشاره به اینکه در شرق  استان با کمبود نیرو در حوزه پرورشی مواجه هستیم، افزود: این در حالی است که ما در غرب کشور با مازاد نیروی تربیتی روبرو هستیم در مجموع  در تمام سیستم آموزش و پرورش کشور به نیروی تربیتی و پرورشی نیاز است.

معاون پرورشی و تربیتی اداره کل آموزش و پرورش لرستان گفت: با رایزنی‌های انجام شده سال گذشته جذب مربی امور تربیتی ویژه و مشاوره در استخدام دولتی داشته‌ایم برای سال جاری نیز ۴۵ مربی مرد و ۲۵ مربی زن جذب خواهیم کرد.

مومنی با اشاره به اینکه همه مسوولان فرهنگی  از میران اعتبارات فرهنگی  گله‌مند هستند، بیان کرد: متاسفانه ما در حوزه فرهنگی و هنری به شدت با مشکل اعتباری مواجه هستیم، البته معاونت پرورشی و تربیتی آموزش و پرورش لرستان در دو سال کرونایی نسبت به سال‌های گذشته در جذب اعتبارات موفق بوده‌ است اما این به معنای کافی بودن اعتبارات نیست.

وی با بیان اینکه۱۱۱ دفتر دانش آموزی در مدارس استان فعالیت می‌کنند، عنوان کرد:  500 دانش آموز لرستان عضو مجلس دانش آموزی  و ۱۲۰ دانش آموز هم عضو پارلمان و مجلس استانی هستند، همچنین صد هزار نفر از دانش آموزان استان عضو بسیج دانش آموزن هستند.

معاون پرورشی و تربیتی اداره کل آموزش و پرورش لرستان در پایان صحبت‌های خود گفت: سال گذشته دانش‌آموزان عضو بسیح و تشکل‌ها  بیش از ۵ میلیارد تومان کمک های مومنانه و طرح مساوات جمع آوری کردند که رقم کمی نیست.

انتهای پیام/ 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس