کارگران شهرداری خرم‌آباد ۶ ماه حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و حالا در روزهای منتهی به سال نو برای سفره‌های خالی‌شان دست به تجمع زده‌اند.

به گزارش خبر افلاک ، کارگران شهرداری‌های خرم‌آباد هیچ‌گاه شرایط پرداخت حقوق‌شان مناسب نبوده‌است و این مشکلات زمانی برای آنان بیش‌تر شد که شهرداری‌ها با برون‌سپاری خدمات شهری سرنوشت کارگران را به پیمانکاران سپردند.

در این برون‌سپاری دیگر خبری از قرارداد‌های طولانی نبود بلکه در بهترین حالت قرار داد پیمانکاران با کارگران حداکثر یک ساله است، اما در میان قرارداد‌های سفید امضا، قرارداد‌های ۹۰ روزه، دورزدن بیمه توسط کارفرما، تحمیل اضافه کار، خودداری از پرداخت اضافه‌کار طی سال‌های اخیر همواره تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری خرم‌آباد را رقم زده‌است.

تجمعاتی که در نهایت شهرداری پاسخ‌دادن به آن‌ها را از خود سلب و به پیمانکاران ارجاع می‌دهد، اما  این در حالی بوده که پیمانکار مدعی‌ست از شهرداری طلبکار است و قادر به پرداخت مزد کارگران نیست.

روز گذشته جمعی از کارگران تنظیف منطقه ۳ شهرداری خرم‌آباد به‌دلیل نابسامانی در پرداخت حقوق و مزایا و معوق‌شدن ۶ ماه حقوق خود در مقابل استانداری تجمع کردند.

اعتراض دیگر فایده‌ای ندارد

یکی از این کارگران اظهار داشت: ۶ ماه است که حقوق نگرفته‌ایم دستمان را جلو چه کسی باید دراز کنیم؟ ما قربانی وعده‌های شهرداری و پیمانکاران شده‌ایم.

او افزود: وقتی با دست خالی که حتی قدرت خرید نان را ندارم مجبور می‌شوم به خانه بروم فقط دعا می‌کنم دخترو پسرم که سنی هم ندارند خواب باشند و دست خالی من را نبینند.

این کارگر شهرداری عنوان کرد: می‌دانم اعتراض هم دیگر فایده‌ای ندارد در نهایت به ما می‌گویند فردا سر کار بروید حقوق‌تان را پرداخت می‌کنیم.

او با بیان اینکه مسئولان شهری هیچ‌گونه توجهی به ما ندارند عنوان کرد: ما حتی اگر چند روز هم به نشانه اعتراض و گرفتن حق‌مان تجمع کنیم مسئولان استان لرستان برای ما هیچ ارزشی قائل نیستند.

یکی دیگر از این کارگران با تأکید به اینکه حدود ۶ ماه است که حقوق نگرفته‌ایم، آیا سزاوار است کارگر ۶ ماه حقوق نگیرد، بیان کرد: تصور کنید در این شرایط اقتصادی که کرونا و گرانی به آن دامن زده‌است، سرپرست خانوار باشید و چندین ماه حقوقی نداشته باشید که مخارج خانواده را تأمین کنید، چطور می‌خواهید شرمنده خواسته‌های زن و بچه‌تان نشوید؟

اختلاف شهرداری و پیمانکار برای پرداخت حقوق

این کارگر شهرداری منطقه ۳ خرم‌آباد، علت اصلی معوق شدن حقوق‌شان را اختلاف میان پیمانکار با شهرداری عنوان کرد و گفت: اگر می‌شد مسئولان شهرداری، شورای شهر و پیمانکار به‌جای حقوق کارگران حقوق خود را به تعویق می‌انداختند و یا یک روز خودشان را جای کارگر می‌گذاشتند، می‌توانستند معنای شرمندگی مقابل خانواده و دیگران و زندگی با نرخ تورم با حقوقی ناچیز آن هم حقوقی که ماه‌ها با وقفه پرداخت می‌شود را بهتر درک کنند.

حکایت حقوق معوق کارگران شهرداری خرم‌آباد از آنجایی تلخ‌تر می‌شود که بسیاری از کارگران این شهر از ترس از دست‌دادن همان حقوقی که با چندین ماه تأخیر پرداخت می‌شود، مهر خاموشی به لب گرفته‌اند تا مبادا اعتراض آن‌ها موجب اخراج‌شان شود.

سعید فتوحی شهردار مرکزی خرم‌آباد در این رابطه با بیان اینکه کارگران تنظیف منطقه ۳ کمتر از ۶ ماه حقوق معوق دارند اظهار داشت: این کارگران  چند ماه حقوق معوق از پیمانکار قبلی شهرداری طلب دارند، ولی این پیمانکار صورت وضعیت به شهرداری تحویل نداده و مدعی است که بر روی این صورت وضعیت‌ها معترض بوده، به‌همین منظور روز گذشته اقدام به تحریک کارگران کرد که مقابل  استانداری تجمع کنند.

وی افزود: بنده  با وجود این اتفاق به شهرداری منطقه ۳ اعلام کردم بر اساس قانون ۷۰ درصد صورت وضعیت پیمانکار مذکور را تأیید کند که حقوق کارگران پرداخت شود.

حقوق معوق کارگران تا پایان سال پرداخت می‌شود

شهردار خرم‌آباد عنوان کرد: ۶ ماه حقوق معوقی کارگرانی که امروز تجمع کردند مربوط به امسال نیست بلکه به مربوط به پیمانکاران مختلف  طی سال‌های اخیر است و شاید امسال  2 یا سه ماه حقوق معوق داشته باشند.

وی بیان کرد: شهرداری براساس قانون نمی‌تواند مستقیم پول به حساب کارگر واریز کند چون تعهد استخدامی ایجاد می‌شود به‌همین دلیل طرف حساب شهرداری پیمانکاران هستند که برخی پیمانکاران در این زمینه کوتاهی می‌کنند، بنده قول می‌دهم حقوق معوق کارگران تنظیف منطقه ۳ خرم‌آباد تا پایان سال پرداخت شود.

پیمانکاران حقوق کارگران را دور می‌زنند

حمیدرضا صفریان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر خرم‌آباد نیز با تأیید حقوق معوق کارگران تنظیف منطقه ۳ خرم‌آباد عنوان کرد: براساس مکتب اسلام قبل از اینکه عرق کارگر خشک شود باید مزدش پرداخت شود و از لحاظ قانونی نیز حق با کارگران است.

وی بیان کرد: در ارتباط با کارگران شهرداری خرم‌آباد واقعیت این است که به‌دنبال قطع کردن دست پیمانکاران هستیم و در حال فراهم کردن زیرساخت‌های این اقدام هستیم  تا دست به یک جراحی  بزرگ در شهرداری بزنیم.

صفریان گفت: بنا داریم از سال آینده پرداخت حقوق را تجمیع کنیم به این معنی که  کارگران شهرداری همزمان با شهردار و کارکنان حقوق دریافت کنند.

وی تصریح کرد: طرف حساب شهرداری پیمانکار است و نه کارگران، شهرداری به پیمانکار پول پرداخت می‌کند ولی متأسفانه پیمانکار پول را در جاهایی دیگر هزینه می‌کند و طلب  کارگران را پرداخت نمی‌کند.

عضو شورای شهر خرم‌آباد با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی معوق‌شدن حقوق کارگران شهرداری عدم اخذ ضمانت اجرای پرداخت حقوق کارگران از پیمانکار است، خاطرنشان کرد: در همین راستا بنا داریم چنان‌چه موضوع تجمیع حقوق شامل حال نیروهای شرکتی نشود اخذ ضمانت‌نامه برای پرداخت حقوق آن‌ها حتماً از پیمانکاردر قراردادهای آینده لحاظ شود.

کوتاهی در پرداخت حقوق کارگران شهرداری

صفریان افزود: متأسفانه تاکنون در ارتباط با پرداخت حقوق کارگران شهرداری کوتاهی‌هایی رخ داده‌است، ولی کلیه اعضای شورای شهر در تلاش هستند این کوتاهی ها جبران شود.

عضو شورای شهر خرم‌آباد عنوان کرد: براساس قول شهردار مرکزی تا  قبل از پایان سال حقوق معوق کارگران تنظیف شهرداری منطقه ۳ خرم‌آباد پرداخت می‌شود.  

با وجود تمام ادله‌ای که از سوی شهرداری خرم‌آباد برای پرداخت‌نکردن حقوق معوق کارگران مطرح شده‌، اما در سال‌های اخیر حقوق آنان در این نهاد به‌روزسانی نبوده‌است و کارگران برای دریافت مزد خود مجبور به برگزاری تجمعات اعتراضی بوده‌اند. گو اینکه تجمع تنها راهی‌ست که شاید دست‌های نگران آنان را در روزهای منتهی به سال نو روسیاه سفره‌های خالی نوروز نکند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم