بحران بیکاری سبب شده تا معضل دستفروشی در لرستان ایجاد شود، اگرچه ساماندهی دستفروشان می تواند از مشکلات در این بخش بکاهد اما این امر سالهاست در بلاتکلیفی گرفتار شده و اهتمام ویژه ای را می طلبد.

به گزارش خبرافلاک ، سالهاست که لرستان در بیکاری، رتبه‌دار است، معضل و مشکلی که به یک بحران تبدیل شده و هزاران جوان این استان در به در به دنبال کار هستند، جوانی که بسیاری از آنها دارای مدارک تحصیلی بوده اما به دلیل نبود شغل در استان یا به شهرهای دیگر مهاجرت می کنند و یا گاهی به شغل های کاذب مانند دستفروشی روی می آورند.

بدون شک، فعال کردن ظرفیت های نهفته در این استان می تواند از بحران بیکاری بکاهد اما این ظرفیت ها مانند گنج، خاک می خورند و فعال نشده اند از همین رو در بسیاری از آمارهای بیکاری، استان لرستان رتبه دار بوده و یا جزء استان های نخست قرار دارد.

بحران بیکاری در لرستان سبب شده تا در بسیاری از شهرهای استان شاهد دستفروشانی باشیم که در شلوغ ترین مکان های رفت و آمد، بساطی از کالا و اجناس را برای فروش و کسب درامد، پهن می کنند تا شاید با فروش آنها درآمدی برای گذران زندگی و چرخاندن چرخ های زندگی داشته باشند.

در میان افرادی که مشغول به دستفروشی هستند گاها افرادی دیده می شود که با داشتن مدرک تحصیلی، مشغول به دستفروشی هستند، جوانانی که به ناچار به سمت و سوی این شغل کشیده شده و به نظر می رسد تا زمانی که بحران بیکاری در استان حل نشود شاهد افزایش دستفروشان در سطح شهر هستیم.

طی سال های گذشته در استان لرستان به دلیل تعطیل شدن برخی از واحدهای تولیدی و عدم سرمایه گذاری به میزان کافی برای ایجاد اشتغال، ناتوانی در رفع مشکل بیکاری و ایجاد زیر ساخت ها، بسیار مشهود بود.

اگرچه دستفروشان سعی می کنند اجناسی را با قیمتی کمتر از مغازه ها در کنار خیابان عرضه کنند اما دستفروشی در پیاده روها می تواند آسیب ها و معضلاتی را به همراه داشته باشد، اگرچه می گویند دستفروشی بهتر از بیکاری است اما ساماندهی این دستفروشان می تواند بسیاری از معضلاتی را که به دنبال دستفروشی ایجاد می شود را کاهش دهد.

دستفروشی جرم نیست، عیب و عار نیست اما گاهی متاسفانه شاهد حاشیه ها و مشکلاتی هستیم که اگر ساماندهی دستفروشان  به درستی صورت گیرد قطعا هیچ یک از مشکلات رخ نمی دهد، ساماندهی دستفروشان سالهاست که فقط در سخنرانی ها و در تیتر اخبار به وفور شنیده می شود اما در عمل اقدام چندانی صورت نگرفته است.

چندی پیش بود که در اثر برخورد ماموران سد معبر با یکی از دستفروشان در خرم آباد، فرد دستفروش اقدام به خودسوزی کرد و این یکی از معضلات و حاشیه هایی است که اگر دستفروشان ساماندهی شوند شاهد این همه حاشیه نخواهیم بود.

با شیوع کرونا، به نظر می رسد معضل دستفروشی گسترده شده است، در واقع دستفروشان همان فروشندگانی هستند که به دلیل مشکلات مالی توان اجاره مغازه را ندارند و همان اجناس را با قیمتی کمتر در کنار خیابان عرضه می کنند.

از سوی دیگر رفع سد معبر توسط شهرداری، طرف دیگر ماجراست که در طول روز با گشتی در شهر، بساط دستفروشان را جمع می کنند، کم نیست ماجراهایی در این میان دیده می شود، بگومگوهای ماموران شهرداری با دستفروش، گاهی کتک کاری و سایر مشکلاتی که آسیب های دستفروشی است و اگر ساماندهی صورت گیرد، هم دستفروش با خیالی راحت اجناس خود را عرضه می کند و هم پیاده روها محل رفت و آمد بدون هیچ مشکلی خواهند بود.

ضرورت ساماندهی دستفروشی در لرستان

اشرف چگنی،رئیس شورای شهر استان لرستان ، اظهار داشت: در تمام شهرهای استان به دلیل مشکل بیکاری جوانان، شاهد دستفروشی در سطح شهر هستیم که برای رفع این مشکل لازم است مکان هایی در نظر گرفته شود و با ایجاد غرفه ها و بازارچه ها در راستای رفع مشکل اقدام شود.

وی افزود: ایجاد بازاچه ها می تواند علاوه بر حل این مشکل، سبب شود تا شاهد مبلمان خوبی در سطح شهرها باشیم البته در برخی از موارد خود مغازه دارها، برخی از اجناس خود را جلوی مغازه عرضه می کنند ولی ساماندهی آنها سبب می شود تا حقوق عابران پیاده در پیاده روها حفظ شود و مشکلی هم در بحث دستفروشی رخ ندهد.

رئیس شورای شهر استان لرستان عنوان کرد: ساماندهی دستفروشان در شهرها، یک همت می طلبد که در این راستا قرار است در جلسه ای که برگزار می شود در راستای ساماندهی دستفروشان در همه شهرهای استان صحبت شود که شهرداری ها مکان هایی را برای دسفروشان در نظر بگیرند.

وی تصریح کرد: البته اجرای ساماندهی دستفروشان در سطح شهرها نیازمند اعتبارات است ولی با توجه به این که این یک مشکل در همه شهرهای استان می باشد لازم است با برنامه ریزی برای آن فکری شود.

چگنی خاطر نشان کرد: وظیفه شهرداری رفع سد معبر است ولی تلاش می شود تا با اجرای طرح ها و برنامه ها، بازارهای هفتگی و بازارچه هایی ایجاد شود و می طلبد که خود دستفروشان هم همکاری کنند و در این مکان ها حاضر شوند تا ساماندهی محقق شود.

دستفروشی و ناهنجاری های اجتماعی

حامد پرچی، جامعه شناس ، اظهار داشت: دستفروشی نشانه اقتصادی است که نتوانسته اشتغال برای افرادی که در سن کار هستند و هر کدام پتانسیل های خود را دارند فراهم کند، این افراد وقتی حاضر دستفروشی کنند یعنی آمادگی و تمایل کار کردن دارند، انگیزه کار دارند ولی زمینه برای اشتغال آنها فراهم نیست.

وی افزود: وقتی در جامعه دستفروشی شکل گرفت و به گونه ای شد که قوام گرفت و پذیرفته شد به عنوان نوعی از کار، این شایسته نیست، گاهش دستفروشی را شغل می دانند و افراد در این بخش مشغول می شوند، بدون به این که به نهاد و مرجعی پاسخگو باشند دستفروشی می کنند مثلا اگر فردی از دستفروشی خرید کرد و از خرید شکایت داشته باشند، جایی نیست که این شکایت پیگیری شود.

جامعه شناس عنوان کرد: وقتی دستفروشی رواج یابد و هیچ تحت نظارت هم نیستند همین سبب می شود تا میل و تمایل افراد به دستفروشی بیشتر می شود و شغل کاذبی است، از همین رو در جامعه افرادی که می توانند استعدادها را صرف یک شغل واقعی به نفع جامعه انجام دهند این را صرف دستفروشی می کنند.

وی تصریح کرد: جوانان بیکار به عنوان میانبر و راه دم دستی برای عبور از بحران بیکاری به سمت دستفروشی رفته و باید توجه داشت که قوام دستفروشی سبب ناهنجاری هایی از جمله هدر رفت انرژی می شود و سیما و مبلمان شهری را بهم می ریزد.

پرچی گفت: در خیابان های قدیمی که پیاده روها با این گسترش جمعیت ساخته نشده، با وجود دستفروشان سبب می شود گره های ترافیکی،ازدحام و یا اهانت ها و نانهجاری های دیگر رخ دهد اما مهمترین چالش و ناهنجاری در دستفروشی این است که استعدادهای جوانان به باد می رود و هیچ کمکی به ارتقای اقتصادی یا کمک تولید و پیشرفت منطقه ندارد.

به هر حال در لرستان، دستفروشان زیادی مشغول هستند و ساماندهی این افراد غیر ممکن نیست فقط همت و برنامه ریزی نیاز دارد تا یک بار برای همیشه این مشکل برطرف شود و دستفروشان در مکان های مشخصی فعالیت داشته باشند و این امر اهتمام ویژه وجدی مسئولان را می طلبد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک