فضای آموزشی مناسب برای دانش آموزان یکی از مهمترین مؤلفه های تحصیل محسوب می شود لذا مسئولان ذیربط بایستی در راستای رفع مشکل مدارس فرسوده اهتمام جدی داشته باشند.

به گزارش خبرافلاک ، فضای آموزشی مناسب برای دانش آموزان یکی از مهمترین مؤلفه های تحصیل محسوب می شود، اما فرسودگی برخی از مدارس طی این سالها به یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان و والدین تبدیل شده است به طوری که سایه سقف های لرزان بر سر دانش آموزان، یکی از روایت هایی است که سالهاست تکرار می شود.

در برخی از استان‌ها مدارس فرسوده، کابوس دانش آموزانی است که مشغول به تحصیل هستند، اگرچه شیوع کرونا و تعطیلی مدارس این موضوع را تا حدی به حاشیه برده است اما مدارس فرسوده موضوعی اصلی و مهم است که رسیدگی به آن و حل این مشکل همت خیران، حمایت ویژه دولت و مسئولین را می طلبد.

بدون شک مدارس فرسوده و نیازمند تعمیر، مشکلی اساسی است که آینده را در هاله ای از ابهام فرو می برد، ممکن است با کوچکترین لرزه و اتفاقی، شاهد آوار سقف های لرزانی باشیم که مدتهاست زنگ هشدار آنها به صدا درآمده است.

دل‌نگرانی دانش آموزان و والدین مدتهاست در مورد سقف های لرزان بیان می شود، مدارسی که به مرور زمان مستهلک شده و نیازمند تعمیر و یا بازسازی هستند، خیران مدرسه ساز در این سالها برای نونوار کردن مدارس همت کرده اند و شاهد ساخت و تعمیر مدارسی بودیم که به برکت دستان سخاوتمند خیران احداث می شود اما قطعا آمار بالای مدارس فرسوده نیازمند برنامه ریزی جدی است.

اما در شهرستان بروجرد ۶۰ درصد مدارس فرسوده هستند، فضاهای آموزشی که نیازمند بازسازی و تعمیر بوده و قدمت برخی از این مدارس به چند دهه برمی گردد.

۶۰ درصد مدارس بروجرد فرسوده است

محمد مهرافزون، مدیر آموزش و پرورش بروجرد ، اظهار داشت: بسیاری از مدارس بروجرد نیازمند مرمت و تعمیر بوده ولی در مجموع ۶۰ درصد مدارس فرسوده و بیش از ۷۰ درصد محوطه های مدارس نیز نیازمند نوسازی هستند.

وی افزود: مدارس فرسوده هم در شهر و هم در روستا وجود دارد که برای نوسازی مدارس هم از ظرفیت خیران و هم اعتبارات دولتی برای اجرای برخی از پروژه ها به صورت مشارکتی استفاده می شود ولی نوسازی مدارس و یا تعمیر آنها اعتبارات زیادی را نیاز دارد.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد با تاکید بر ضرورت پروژه های نیمه کاره، عنوان کرد: برخی از این پروژه ها قدمت ۹ ساله دارند و درصد پیشرفت بالایی دارند که نیاز است هرچه سریعتر تکمیل و در اختیار دانش آموزان قرار گیرند.

وی تصریح کرد: بر اثر سیل سال ۹۸، برخی از مدارس دچار آسیب شدند و حتی ایزوگام و یا سرویس گرمایشی برخی از مدارس دچار مشکل می باشد که برای رفع این مشکل اعتبار نیاز است.

مهرافزون بیان کرد: در حال حاضر سه پروژه نیمه کاره خیر ساز در بروجرد وجود دارد که لازم است با مشارکت خیران و افزایش اعتبارات این پروژه تکمیل شود.

وجود ۲۳۴۴ مدرسه غیر مقاوم در لرستان

امیر غفوری نژاد،مدیر کل نوسازی مدارس لرستان ، اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰ پروژه در قالب ۸۰ کلاس یا زیربنای یک میلیون و ۵۶۲ هزار و ۵۳۸ متر مربع با اعتباری بیش از ۵۰ میلیارد تومان در شهرستان بروجرد در دست ساخت است.

وی افزود: در نیمه اول امسال، مدرسه شش کلاسه روستای گنجینه، مدرسه دو کلاسه روستای قشلاق، مدرسه یک کلاسه روستای خان امیر در بروجرد، مدرسه شش کلاسه حضرت زینب(س) اشترینان، مدرسه سه کلاسه روستای توده زن و مدرسه سه کلاسه روستای دهریز افتتاح شدند.

مدیر کل نوسازی لرستان عنوان کرد: در کل استان تعداد دو هزار و ۳۴۴ کلاس درس غیر مقاوم  وجود دارد، همچنین ۵۵۶ کلاس درس نیاز مند به مقاوم سازی هستند که برای نوسازی این تعداد مدرسه هزار و ۸۶۵ میلیار تومان اعتبار نیاز است.

وی تصریح کرد: از انتهای سال ۹۸ تا کنون تعداد ۱۰۴ مدرسه در قالب ۵۲۱ کلاس درس تخریبی در استان روند بازسازی آن ها شروع شده است.

غفوری نژاد بیان کرد: در ابتدای سال ۸۳ که آمار کلاس های تخریبی استان استخراج شد، تعداد پنج هزار و ۷۶۷ کلاس درس تخریبی در استان وجود داشت که طی این ۱۸ سال این تعداد کلاس درس با مشارکت خیران و اعتبارات دولتی  به تعداد دو هزار و ۳۴۴ کاهش پیدا کرده است.

مدیر کل نوسازی مدارس لرستان خاطر نشان کرد: از ابتدای طرح تخریب و بازسازی تا کنون تعداد سه هزار و ۴۲۳ کلاس درس بازسازی شده است که از اواخر سال ۹۸ تا کنون ۵۲۱ کلاس درس طی دو سال احداث شده و در مجموع ۱۵ درصد کل مدارس بازسازی شده طی این ۱۷ سال می باشد.

وی بیان کرد: طی دو سال اخیر به طور متوسط ۲۶۰ کلاس درس بازسازی شده و امسال تعداد ۱۰۷ مدرسه رو در قالب ۳۲۸ کلاس ساخته و تحویل داده شده است.

به گزارش سفیرافلاک، در ساماندهی مدارس فرسوده که موضوعی مهم به شمار می رود، حل آن همت مسئولان و خیران اهتمامی جدی می طلبد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک