چندین سال از وعده‌های متعدد مسوولان در مورد پارسیلون و احیا دوباره و استفاده از ظرفیت آن می‌گذرد، اما در عمل اقدامی در جهت اجرایی کردن این وعده‌ها و طرح‌ها انجام نشده است.

به گزارش خبر افلاک ، کارخانه پارسیلون به عنوان نماد و قلب صنعت مرکز لرستان از دیرباز نقش مهم و تاثیرگذاری در توسعه این دیدار داشته است.

با این وجود تاریخچه این واحد صنعتی بزرگ همواره دارای فراز و نشیب‌های زیادی بود تا اینکه در سال‌های گذشته به دلایل مختلفی همچون عدم واگذاری مناسب به بخش خصوصی به ورطه نابودی و تعطیلی کشانده شد.

کارخانه‌ای که روزگاری بیش از ۲ هزار نیرو در آن مشغول به فعالیت بودند، چندین سال است که دیگر خبری از تولیداتش نیست و سایه شوم تعطیلی و بلاتکلیفی بر سرش سایه سنگینی افکنده است.

در هر حال باید بپذیریم با وجود قول‌های متعدد، هنوز شاهد تعیین‌تکلیف و استفاده از این ظرفیت بسیار مهم نیستیم.

در چند سال گذشته پس از بازگردانده شدن پارسیلون به دولت قرار بر این بود که این واحد تولیدی با تشکیل کنسرسیوم متشکل از بدهکاران بانکی دوباره احیا شود، با فرارو نشیب های بسیار زیاد مدت مدیدی است که از تشکیل کنسرسیوم می‌گذرد، اما همچنان شاهد تحقق این امر مهم و حیاتی درباره پارسیلون نیستیم.

از سوی دیگر در تازه‌ترین تصمیمات قرار بر این شد پارسیلون به منطقه ویژه اقتصادی خرم‌آباد تبدیل شود و این امر نیز در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید.

با این وجود هنوز که هنوز است این مهم نیز محقق نشده و همچنان این ظرفیت بسیار مهم صنعتی و اقتصادی لرستان بلاتکلیف مانده و با وجود قول‌های متعدد مسوولان شاهد احیای دوباره آن و استفاده از ظرفیت های بی‌بدیلش نیستیم.

چندین سال از وعده‌های متعدد مسوولان در مورد پارسیلون و احیا دوباره و استفاده از ظرفیت آن می‌گذرد، اما در عمل اقدامی در جهت اجرایی کردن این وعده‌ها و طرح‌ها انجام نشده است.

به هر حال چندین سال از وعده‌های متعدد مسوولان در مورد پارسیلون و احیا دوباره و استفاده از ظرفیت آن می‌گذرد، اما در عمل اقدامی در جهت اجرایی کردن این وعده‌ها و طرح‌ها انجام نشده است.

این بلاتکلیفی چند ساله و عدم تحقق وعده‌های مسوولان، انتقاد حجت‌الاسلام شاهرخی، نماینده ولی‌فقیه در لرستان را برانگیخت،‌ به‌گونه‌ای که در بخشی از خطبه‌های نمازجمعه این هفته خرم‌آباد به وضعیت پارسیلون گریزی زد و گفت: مطالبه به حق مردم لرستان راه‌اندازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل استان است، چرا که جوانان از بیکاری مفرط رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه مردم لرستان تا چه زمانی باید صبر کنند تا هلدینگ آدینه و بانک‌های سپه، ملی و صنعت و معدن پارسیلون را آماده واگذاری کنند، از روند طولانی حسابرسی این شرکت گلایه کرد.

امام‌جمعه خرم آباد از دستگاه قضایی لرستان و کشور درخواست کرد نسبت به تسریع در تعیین‌تکلیف و حسابرسی کارخانه پارسیلون اقدام کنند و نسبت به بیکاری جوانان لرستانی بی‌تفاوت نباشند.

در همین راستا مهرداد ویسکرمی، نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت کارخانه پارسیلون، به فارس گفت: روند کار خوب پیش می‌رود و در حال حاضر هیات مدیره پارسیلون تشکیل شده و قدرت تصمیم‌گیری در خصوص مسائل کارخانه را به صورت رسمی دارند.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون حسابرسی ویژه کارخانه در دستور کار قرار دارد و این حسابرسی به دلیل وجود بدهی مالیاتی شرکت است.

وی با بیان اینکه اصل بدهی به اداره کل مالیات پرداخت شده است، افزود: از آنجا که هیات مدیره به دلیل بدهی شرکت قادر به انعقاد قرارداد نبود، اصل بدهی به اداره مالیات استان پرداخت شد و به کمک استانداری پیگیر هستیم که سود و جریمه این بدهی برداشته شود.

اتمام حسابرسی تا ۶ ماه آینده 

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: با برداشتن این مانع قرارداد با حسابرس ویژه بسته و حسابرسی کمتر از ۶ ماه انجام می‌شود و سپس پروسه سرمایه‌گذاری آغاز خواهد شد.

ویسکرمی از آماده بودن طرح سرمایه‌گذاری و تولید کارخانه پارسیلون خبر و ادامه داد: بر خلاف تصور اولیه امکان تولید پلی‌استر وجود دارد، منتها باید فاز به فاز راه‌اندازی شود.

وی بیان داشت: برخی دستگاه‌ها به‌روز شده و قابلیت تولید پلی‌استر را دارد، برخی دستگاه‌ها نو و قابل استفاده هستند که هم‌اکنون در شرکت موجود می‌باشند و با اتمام حسابرسی ویژه، بدهی‌های پارسیلون باید پرداخت شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری‌ها با معاونت اقتصادی ریاست‌جمهوری برای حل مشکل کارخانه پارسیلون، گفت: اکنون حسابرسی ویژه به صورت غیررسمی در حال انجام است اما با انعقاد قرارداد از نظر حقوقی کار سریع‌تر انجام می‌شود.

ویسکرمی اظهار امیدواری کرد حسابرسی ویژه شرکت پارسیلون کمتر از ۶ ماه آینده به اتمام برسد و پس از پرداخت بدهی‌ها و تعیین‌تکلیف اموال، سرمایه‌گذاری جدید ایجاد شود.

ویسکرمی اظهار امیدواری کرد حسابرسی ویژه شرکت پارسیلون کمتر از ۶ ماه آینده به اتمام برسد و پس از پرداخت بدهی‌ها و تعیین‌تکلیف اموال، سرمایه‌گذاری جدید ایجاد شود.

پیگیر تعیین تکلیف پارسیلون و منطقه ویژه اقتصادی هستیم

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی به نام شهر خرم‌آباد تصویب شده است، گفت: باید ابتدا سازمان مسوول آن مشخص شود، که مقرر شده در جلسه‌ای که با حضور معاون اقتصادی رئیس‌جمهور برگزار خواهد شد، آقای سعید محمد نیز دعوت شود تا جدی‌تر موضوع پیگیری شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ابتدا باید حسابرسی پارسیلون به اتمام برسد، ضمن اینکه مدیریت کارخانه اعلام کرده که آمادگی سازمان مسوول منطقه ویژه شود که استاندار تاکنون پاسخی به این درخواست نداده است.

وی با اشاره به تغییر مدیریت ارشد استان، از پیگیری و برگزاری جلسه در جهت تعیین تکلیف پارسیلون و منطقه ویژه اقتصادی خرم‌آباد خبر داد.

به هر حال خواسته به حق مردم خرم‌آباد، تعیین تکلیف پارسیلون در مدت زمان کوتاهی است.

انتظار می‌رود دستگاه‌های مسئول در سطح ملی به وعده‌های خود در قبال این ظرفیت مهم عمل کنند، چرا که بلاتکلیفی آن جز بی توجهی به ظرفیت‌های موجود نیست.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس