بررسی نرخ ابتلای کودکان به ویروس جهش یافته آفریقایی در سراسر کشور نشان می‌دهد روند افزایشی بیماری میان این بخش از جامعه صعودی بوده؛ برخی کارشناسان نگران از کمبود تخت آی‌سی‌یو برای کودکان در آینده هستند.

به گزارش خبر افلاک ، بررسی آماری از نرخ ابتلای روزانه میان بخش‌های مختلف جامعه نشان می‌دهد ظاهرا کودکان در این دوره از همه‌گیری بیشتر مورد حمله ویروس منحوس قرار گرفته و نرخ بیماری میان آنها روند صعودی به خود گرفته است که این موضوع نگرانی برخی از کارشناسان بهداشت و درمان از احتمال بروز کمبودهایی برای آنها را به دنبال داشته است.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه می‌گویند بررسی‌ها و تحقیقات نشان می‌دهد در پیک فعلی ویروس جهش یافته بیشتر کودکان را مبتلا کرده و تعداد موارد بستری در بیمارستان‌ها به‌خصوص در بخش اطفال افزایش قابل را نشان می‌دهد که اگر شرایط با همین روند ادامه داشته باشد به زودی موضوع کمبود تخت‌های آی‌سی‌یو برای کودکان چشمگیر می‌شود.

به گفته این گروه افزایش ۸۰ درصدی موارد بستری و ابتلای کودکان در استان قزوین و البته اعلام کمبود تخت آی‌سی‌یو مربوط به کودکان در استان خوزستان شاهد مثالی‌هایی از این روند هستند که درصورت اتفاق در سایر نقاط کشور می‌تواند به بحرانی نگران‌کننده برای والدین و البته افزایش روند همه‌گیری در سراسر ایران تبدیل شود.

این گروه معتقدند در شرایط فعلی بهترین راهکار برای شکست چرخه انتقال رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه و تکمیل مراحل واکسیناسیون به خصوص دز یادآور برای بزرگسالان و انجام واکسیناسیون کودکان است.

اما وزیر بهداشت اعتقاد دارد که خانواده‌ها از حضور در مراسم‌های غیر ضروری خودداری کنند چرا که یک نفر مبتلا به سویه اومیکرون می‌تواند کل بستگان را در یک میهمانی مبتلا کند.

استان اصفهان/ شناسایی ۱۷۷۶ بیمار مبتلا جدید

پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۷۶ مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی ۳۳۹۰ تست کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرفته شده که از این میزان ۱۷۷۶ مورد مثبت اعلام شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱۶۹ بیمار کرونایی بستری هستند، گفت: در شبانه‌روز گذشته ۲۳۶ بیمار به بیماران بستری اضافه شدند و ۲۴۶ بیمار هم ترخیص شدند.

عقدک تصریح کرد: ۱۶۱ بیمار هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال وخیم‌تری نسبت به بقیه بستری‌ها دارند. وی ادامه داد: ۹ مورد فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده که۷ مورد آن قطعی و ۲ مورد مشکوک به کرونا بودند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مجموع بیماران کرونایی بستری شده از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: ۱۹۴ هزار و ۶۳۲ بیمار در اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا بستری شدند که از این تعداد ۱۳۰ هزار و ۷۲۷ نفر بهبود و ۶ هزار و۴۲۸  فر فوت کردند.

خراسان رضوی/ ارجاع روزانه ‌هزار تست کرونا به آزمایشگاه  ‌

سعید عامل جامه‌دار  مسئول فنی آزمایشگاه مرجع کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، با اشاره به اینکه حدود ۶۰  درصد از نمونه‌ها از نظر کرونا مثبت هستندو واریانت اومیکرون کاملاً غالب است، گفت: در دوهفته اخیر موردی از انفلوانزا وجود نداشت.

وی ادامه داد: روند مثبت شدن نتیجه تست‌های کرونا صعودی است و بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، کمبودی به‌ لحاظ کیت‌های آزمایشگاهی وجود ندارد.

عامل جامه دار بیان کرد: ویروس اومیکرون به سرعت در جامعه در حال چرخش است و بهترین راهکار در پیشگیری از ابتلا به این بیماری رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون(دریافت هر سه دز) است. ویروس اومیکرون بر خلاف آن چه تصور می‌شد با شرایط شدید هم می‌تواند همراه باشد

علی اصغر انجیدنی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط بیشتر شهرهای کشور و خراسان رضوی قرمز است و این امر نشان دهنده آن است که ویروس اومیکرون در سطح کشور در حال چرخش است اظهارداشت: روزانه بیش از ۳۳۰ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا جدید در مراکز درمانی استان بستری می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یک هزار و ۱۵۰ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که حدود ۲۰ درصد از این تعداد در بخش‌های مراقبت ویژه، تحت مراقبت قرار دارند خاطرنشان کرد: افرادی که تا کنون واکسن دریافت نکرده اند برای حفظ سلامت خود نسبت به دریافت آن اقدام کنند، ضمن اینکه بیماران زمینه ای در این شرایط مراقبت بیشتری از خود داشته باشند.

دبیر قرارگاه مرکزی مدیریت کرونا در دانشگاه‌های علوم پزشکی خراسان رضوی اظهار کرد: ویروس اومیکرون بر خلاف آن چه تصور می‌شد با شرایط شدید هم می‌تواند همراه باشد و بر اساس شواهد، بیشتر بیماران بدحال از افرادی هستند که یا واکسن را دریافت نکرده اند و یا اینکه به بیماری زمینه ای مبتلا هستند.

وی با بیان اینکه مرخصی و دوران قرنطینه بیماران مبتلا به اومیکرون، ۵ روز  اعلام شده بود تصریح کرد: بیماران باید توجه داشته باشند بعد از ۵ روز نیز اگر قصد حضور در جامعه را دارند ممکن است هنوز ناقل بیماری باشند و  حداقل تا ۵ روز دیگر حتما باید از دو ماسک استفاده کنند.

انجیدنی با بیان اینکه با توجه به شرایط، انتظار می رود که حداقل تا دو هفته تعداد بیماران بستری افزایش یابد و در این زمینه برنامه ریزی‌های لازم صورت گرفته است اظهار امیدواری کرد: با همکاری موثر مردم و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از ماسک، اجتناب از دورهمی و تکمیل واکسیناسیون، دوره پیک ششم  کوتاه تر از سایر پیک‌ها باشد.

استان بوشهر/ ۳ نفر دیگر به فوتی‌ها افزوده شد

احمد یزدان‌پناه سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۶۵ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند اظهار داشت: از این تعداد آزمایش کرونای ۱۴ نفر از آن‌ها مثبت اعلام شده است.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر شمار بستری‌های بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان را ۲۰۹ نفر دانست و تصریح کرد اکنون ۲۸ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که شش نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارد.

وی با بیان اینکه روز گذشته ۳ نفر بر اثر بیماری کرونا فوت شدند خاطر نشان کرد: با ثبت ۳ نفر دیگر شمار فوتی‌های بیماری کرونا در استان بوشهر به ۲ هزار و ۵۷ نفر رسید.

یزدان‌پناه افزود: در شبانه‌روز گذشته ۸۲ بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان ترخیص شده‌اند که از این تعداد، ابتلای ۲۷ مورد به کرونا مثبت، قطعی بوده است.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با بیان اینکه تاکنون ۲۵۴ هزار نفر در این استان نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند گفت: در مجموع یک میلیون و ۷۸۰ هزار نوبت واکسن در استان بوشهر تزریق شده است.

استان فارس/ شمار فوتی‌ها دو رقمی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، بنا بر آخرین تغییرات اعلام شده از سوی وزارت بهداشت نیمی از شهرستان‌‌های استان فارس در وضعیت پرخطر یا قرمز قرار گرفتند، ۱۳ شهرستان نیز در وضعیت نارنجی هستند و مابقی در وضعیت زرد قرار دارند.

بر این اساس ۱۷ شهرستان شامل آباده، اقلید، خرمبید، پاسارگاد، سرچهان، ارسنجان، زرقان، بیضا، شیراز، سپیدان، ممسنی، فسا، زرین دشت، داراب، لارستان، اوز و خنج در وضعیت قرمز قرار دارند.

همچنین شهرستان‌های نی‌ریز، بختگان، خرامه، استهبان، مرودشت، سروستان، کوار، خفر، جهرم، گراش، کازرون، کوهچنار و فراشبند در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های بوانات، رستم، فیروزآباد، قیروکارزین، لامرد و مهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند. 

براساس آخرین آمار اعلام شده از دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون دو میلیون و چهار هزار و ۷۰ تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده ۵۸۰ هزار و یکصد بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون یک میلیون و ۶۷۳ هزار و ۷۵۰ تست تشخیصی مولکولی بوده که ۴۹۲ هزار و ۷۰۰ مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون ۳۳۰ هزار و ۳۲۰ مورد تست سریع انجام شده و ۸۷ هزار و ۴۰۰ بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری ۲۵۲ بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته، هم اکنون هزار و ۲۷۹ بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۱۴۸ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ مورد جدید فوتی کووید۱۹ در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به هفت هزار و ۵۸۸ نفر رسید.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با احتساب سه دُز، به هفت میلیون و ۶۷۱ هزار و ۹۷۶ دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و ۳۲۰ هزار و ۲۱۳ دُز نوبت اول، سه میلیون و ۳۴ هزار و ۴۳۹ دُز نوبت دوم و یک میلیون و ۳۱۷ هزار و ۳۲۴ دُز نوبت سوم واکسن بوده است.

استان کرمان/ بستری ۱۳۶ بیمار جدید ‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، در شرایطی که ۱۷ شهرستان استان کرمان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند روز به روز بر تعداد بیماران سرپایی و بستری کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان افزوده می‌شود و به گفته مسئولان درصد بالایی از بیماران بدحال از کسانی هستند که واکسیناسیون خود را انجام نداده و یا آن را کامل نکردند.

در این شرایط سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌ پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ تا ظهر روز قبل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۳۸۸ مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد ۲۴۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۳۸ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۵۲ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۲۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۳۴ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۱۳۶ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: با فوت ۷ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان، مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۵ هزار و ۲۶۲ مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و ۲۲۳ هزار و ۵۴۲ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و ۹۶۴ هزار و ۶۶۰ مورد و در نوبت سوم ۶۸۵ هزار و ۱۶۴ دوز تزریق شده است.

استان ایلام/ ثبت ۲ مورد فوتی ‌

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد ۷۳ هزار و ۳۰۵ نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی ۵۳۶ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه درحال‌حاضر ۱۰۲ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در ۲۴ ساعت اخیر ۶۵ بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها ۶۸ هزار و ۶۲۶ نفر بوده است.

کریمیان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته دو مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و ۱۸۶ نفر بوده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم