تحقق عدالت آموزشی و فراهم شدن زمینه تحصیل برای محروم ترین دانش آموز یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران محسوب می شود.

به گزارش خبرافلاک ، پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ سبب شد تا سیر تحولی در عرصه های مختلف علمی، آموزشی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی و بخش های دیگر ظهور و بروز نماید، امروز قیاس هر یک از عرصه ها با قبل از انقلاب نشان می دهد که ایران طی این سالها به گونه ای فزاینده رشد و ترقی داشته است.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران، موج امیدی در دلهای مردم ایجاد کرد و خبرهای خوب در همان روزهای نخست برای گسترش عدالت به گوش می رسید، گسترش عدالت آموزشی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب محسوب می شود که سبب شد تا فراگیری علم و دانش به دورترین روستاها و مناطق محروم سوق داده شود تا جایی امروز می بینیم در برخی از همین مناطق دورافتاده، استعدادهایی خاص برخاسته که تحولی عظیم در کشور به پا می کنند.
تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، وجود مدرسه در بسیاری از روستاها جایگاه و معنایی نداشت، اگرچه آموختن درس و علم حق هر دانش آموزی است اما بسیاری از دانش آموزان مناطق روستایی و محروم به دلیل نبود امکانات و آموزش از فرصت درس و مدرسه بازمی ماندند.

رشد علمی و تحصیلی دانش آموزان

ترک تحصیل و عدم ادامه آموزش یکی از مهمترین مشکلات نظام آموزشی در سال های قبل از انقلاب بود که همین امر سبب افزایش نرخ بی سوادی در کشور می شد، اراده ای برای رفع این مشکل در حکومت پهلوی وجود نداشت و بسیاری از دانش آموزان به دلیل نبود مدرسه، معلم و یا امکانات باید برای همیشه در حسرت فراگیری درس می ماندند.

ایران تا قبل از انقلاب اسلامی ایران در المپیادها هیچ جایی نداشت اما به یُمن پیروزی انقلاب، امروز فرزندان این سرزمین مدال آوران و قهرمانان علمی هستند که نامشان در تاریخ دنیا می درخشد و ایران در رشد علمی و تحصیلی امروز رتبه ششم جهان را دارد.

با پیروزی انقلاب، تغییراتی اساسی در روند آموزشی ایجاد شد به طوری که تعلیم و تربیت در کنار هم قرار گرفتند، مطالب درسی مطابق با ارزشهای اسلامی کشور نوشته شد و امور تربیتی نیز یکی از نهادهایی بود که در آموزش و پرورش بنیان گذاری شد تا بتواند در عرصه تعلیم و تربیت بسیار موثر عمل نماید.

تا قبل از انقلاب کمتر از ۴۷ هزار مدرسه با هفت میلیون دانش آموز در کشور وجود داشت اما امروز تعداد کل کلاس های درس در سراسر کشور به ۵۵۹ هزار و ۲۴۳ کلاس افزایش یافته است به طوری که ۳۱۰ هزار و ۴۶ کلاس در مقطع ابتدایی، ۸۶ هزار و ۵۱۱ کلاس در مقطع متوسطه اول و ۱۵۰ هزار و ۲۳۶ کلاس در مقطع متوسطه دوم وجود دارد، علاوه بر این نیز ۱۲ هزار و ۴۴۳ کلاس درس استثنایی وجود دارد.

وجود ۳۷۰۰ مدرسه در لرستان

سید عیسی سهرابی مدیر کل آموزش و پرورش لرستان اظهار داشت: تا قبل از انقلاب در استان ۹۲۳ مدرسه ابتدایی با دو هزار و ۹۰۳ کلاس درس وجود داشت که ۱۰۶ هزار و ۷۷۴ دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل بودند.

وی افزود: همچنین ۸۷ مدرسه متوسطه اول در قالب ۷۰۲ کلاس درس و با جمیعت ۲۶ هزار و ۹۸۸ دانش آموز و ۵۸ مدرسه متوسط دوم در قالب ۳۴۲ کلاس درس و ۱۹ هزار و ۶۸۱ دانش آموز وجود داشت.

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب شرایط برای تحصیل دانش آموزان در مناطق مختلف کشور ایجاد شد و با گسترش مدرسه سازی و عدالت آموزشی، دانش آموزان زیادی برای کسب علم و دانش راهی مدارس شدند.

سهرابی بیان کرد: در حال حاضر دو هزار و ۵۷۸ مدرسه ابتدایی در قالب هفت هزار و ۷۲۲ کلاس درس با ۱۶۹ هزار و ۳۱۲ دانش آموز وجود دارد، همچنین ۶۸۸ مدرسه در متوسطه اول در قالب سه هزار و ۷۱ کلاس با جمعیت ۷۴ هزار و ۳۸۴ دانش اموز و ۴۲۷ مدرسه متوسطه دوم در قالب دو هزار و ۸۵۲ کلاس و با جمعیت ۵۹ هزار و ۲۶۰ دانش اموز در استان مشغول به تحصیل هستند.

وی خاطرنشان کرد: قبل از پیروزی انقلاب هزار و ۶۸ مدرسه با جمعیت ۴۹ هزار دانش آموز در استان وجود داشت اما امروز سه هزار و ۷۰۰ مدرسه با جمیعیت بیش از ۳۰۲ هزار نفر مشغول به تحصیل هستند که قیاس امارها نشان دهنده گسترش آموزش در همه مناطق است.

ساخت ۱۰۰ مدرسه طی یک سال

امیر غفوری نژاد مدیر کل نوسازی مدارس لرستان گفت: تا پایان امسال ۳۲ فضای آموزشی با بیش از ۹۰ کلاس درس و با اعتباری بالغ بر ۴۲ ملیارد تومان افتتاح و در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

وی افزود: در نیمه اول امسال ۷۳ فضای آموزشی تحویل داده شد که در مجموع طی سال جاری ۱۰۰ مدرسه ساخته و در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

مدیر کل نوسازی مدارس لرستان تصریح کرد: در راستای نوسازی و تجهیز مدارس، خیرین زیادی همراهی می کنند تا شرایط برای تحصیل دانش اموزان حتی در محروم ترین منطقه فراهم شود.

غفوری نژاد عنوان کرد: تعداد پروژه های نوسازی و تجهیز مدارس بعد از انقلاب حدود شش هزار پروژه می باشد که در قالب این پروژه ها بیش از ۲۵ هزار کلاس درس در استان ساخته شده است.

وی بیان کرد: هر ساله جمع زیادی از خیرین با همراهی نوسازی مدارس تلاش می کنند تا فضای آموزشی در همه مناطق برای افزایش سوادآموزی فراهم شود.

نرخ باسوادی در استان ۹۴٫۹ درصد است

علی جودکی معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان ، اظهار داشت: نرخ باسوادی در استان ۹۴٫۹ درصد است و تلاش می شود تا جامعه هدف که سن ۱۰ تا ۴۹ سالگی است باسواد شوند و هر ساله بخشی از بی سوادان نیز با آموختن دروس و شرکت در این کلاسها، باسواد شوند.

وی تصریح کرد: در استان ۲۰ مرکز یادگیری محلی وجود دارد که از این تعداد پنج مرکز دولتی و ۱۵ مرکز غیر دولتی است که علاوه بر آموزش دروس و سوادآموزی، در بخش های دیگری مانند مهارت حرفه ای نیز خدماتی را ارائه می دهند.

جودکی عنوان کرد: ۱۰ هزار و ۹۰۰ نفر در استان، آموزش های نهضت را فرامی گیرند که از این تعداد شش هزار نفر در دوره ثبت نام، دو هزار و ۴۰۰ نفر در دوره تحکیم و دو هزار و ۵۰۰ نفر هم در دوره انتقال آموزشها را می بینند.

وی بیان کرد: البته برنامه ریزی هایی صورت گرفته که آموزش هایی را در بخش های طرح ندامتگاه، آموزش مقدمات کار و شتاب بخشی سوادآموزی نیز در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک