رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی لرستان با اشاره به هوشمند سازی خدمات راهنمایی و رانندگی گفت: یکی از خواسته های ما این است که در تمام عرصه ها هوشمند سازی صورت بگیرد که از جمله اولین اقدامات در این زمینه این است که صدور برگ جریمه به صورت آنلاین صورت می گیرد که کاهش هزینه مالی و کاهش اشتباهات در صدور جریمه، از جمله مزایای آن است‌.

به گزارش خبرافلاک، سرهنگ مرتضی چغلوند در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: تصادفات سومین عامل مرگ و میر در کشور است با این آمار نگران کننده، متاسفانه بیشتر تصادفات در سنین جوان و میانسال صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد تصادفات در نقاط حادثه خیز صورت می گیرد و در لرستان هم ۱۹ درصد نقطه حادثه خیز وجود دارد افزود: ۱۵ سازمان به طور مستقیم در ارائه خدمات به مردم در حوزه های تصادفات، ترافیک و… دخیل هستند و تعدادی از آنها هم اگر قصور داشته باشند، طبق تبصره ی ۳ ماده ۱۴ باید پاسخگو باشند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی عنوان کرد: جریمه به طور صددرصد بازدارنده نیست و سایر دستگاهها هم باید در حوزه ی ایمنی، زیرساخت، مدیریت هوشمند و… باید همکاری کنند؛از ابتدای امسال تا کنون در لرستان، ۲۴ درصد کاهش فوتی در تصادفات درون شهری داشته ایم.

چغلوند خاطرنشان کرد:ترافیک، یک امر نسبی است و به عواملی مثل شرایط جوی، بیماری، فعالیت های اقتصادی و… بستگی دارد و در حوزه ی کنترل ترافیک هم مدیریت ترافیک به شکل نامحسوس انجام شده و خوشبختانه در این دو فاز، استان برتر در کشور بوده ایم، همچنین در حوزه ی شاخص های کاهش، با همکاری مردم در رعایت فرهنگ راهنمایی و رانندگی، شاخص مورد نظر محقق شده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی لرستان با اشاره به ماده ۲۲۳ قانون در آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی تصریح کرد: تمام کارها از جمله خط کشی ها، تابلوها، رعایت حق تقدم خودرو با عابر و… همه ی این موارد در قالب رعایت حقوق شهروندی تعریف می شوند که اگر مردم حقوق شهروندی را رعایت کنند در هیچ حوزه ای مثل ترافیک، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و… هیچ مشکلی پیش نمی آید.


وی بیان کرد: لرستان، ۱۱ شهرستان دارد و ۱۷ شهر هم اضافه شده اند که همزمان با توسعه شهرها، بایستی ارائه خدمات هم از جمله، ایمنی، ترافیک، بیمارستان های مجهز و… هم باید به مردم ارائه شود و متاسفانه در این حوزه، خدمات خوبی به مردم ارائه نمی شود‌

چغلوند با اشاره به هوشمند سازی خدمات راهنمایی و رانندگی اشاره یادآور شد: یکی از خواسته های ما این است که در تمام عرصه ها هوشمند سازی صورت بگیرد که از جمله اولین اقدامات در این زمینه این است که صدور برگ جریمه به صورت آنلاین صورت می گیرد که کاهش هزینه مالی و کاهش اشتباهات در صدور جریمه، از جمله مزایای آن است‌.

وی گفت: نوبت دهی اینترنتی در مراکز تعویض پلاک ترخیص خودرو در مراکز پلیس+۱۰ ، راه اندازی سامانه ی ۱۲۰ در حوزه ی خدمات رسانی در بخش فنی و راه اندازی کروکی های هوشمند از دیگر خدمات هوشمند سازی است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی راه اندازی خودروی مکانیزه ثبت تخلفات در استان از جمله در شهرستان های خرم آباد، بروجرد و نورآباد با همکاری شهرداری ها را از دیگر خدمات هوشمند سازی عنوان کرد و گفت: نیاز داریم که در حوزه ی شهری، دوربین های شهری مجهز و تقویت شوند که متاسفانه در این حوزه پیشرفتی نداریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش، به بیان برخی از مطالبات از مسئولان پرداخت و اظهار داشت: از مسئولان انتظار داریم که طرح جامع ترافیک را در استان و با اولویت شهر خرم آباد اجرا کنند ولی متاسفانه در این حوزه از جمله در زمینه هوشمند سازی معابر، چراغ ها، اطلاعات ترافیکی ضعیف هستیم و باید بروز شوند.

وی افزود: در چهارراه اسدآبادی حدود ۲۰ مغازه وجود دارد از مسئولان شهرداری خواست که هر چه زودتر این مغازه ها عقب نشینی کنند تا ترافیک در آن مسیر، روان شود، همچنین خودروها در خیابان ۱۷ شهریور که قدیمی ترین خیابان خرم آباد است، برای کسبه، مشکل ایجاد می کنند.

چغلوند اضافه کرد: متاسفانه ناوگان عمومی فرسوده است و مردم مجبور می شوند که از خودروی شخصی استفاده کنند که همین خودروهای تک سرنشین، باعث ایجاد گره ترافیکی شده است.

وی ادامه داد: در سال جاری در حوزه ی راهنمایی و رانندگی، با کمک هایی که ناجا کرده است، اقدامات بسیار خوبی از جمله ارائه ۷۰ خدمت به ارباب رجوع انجام شده است‌.

وی با تاکید بر این اینکه مردم از پلیس راضی هستند و انتقادات از پلیس کاهش یافته است هر آنچه که یک اداره باید در حالت نرمال داشته باشد، ما کوتاهی نکرده ایم و در اختیار مردم قرار داده ایم که از جمله آنها می توان به نصب آب سرد کن ها، پارکینگ برای موتورسیکلت ها، بهترین صندلی ها و کارواش برای تمیز بودن خودروی پلیس در نگاه مردم و… اشاره کرد.

چغلوند بیان کرد: اخلاق حرفه ای و همچنین آموزش های ما به همکاران مان بروز است و از اساتید مجرب دانشگاه برای این آموزش ها استفاده می کنیم و البته از مردم می خواهیم ما را همراهی کنند چرا که هیچ کاری جز با حضور فعال مردم با موفقیت انجام نمی شود.