رئیس سازمان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان با اشاره به اینکه تجهیزات واحدهای سنگ‌بری این استان سنتی و قدیمی است گفت: ایجاد پایانه صادرات سنگ می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از خام‌فروشی سنگ‌های مرغوب استان داشته باشد.

به گزارش خبر افلاک ، بهزاد منصوری با بیان اینکه قریب یک سال است که مجوز پایانه صادرات سنگ استان لرستان تمدید شده و مکان موجود در انتظار نظر کمیسیون تغییر کاربری اراضی است اظهار داشت: اگر کاربری مکان موجود تأیید شود به‌ طور یقین در ایجاد پایانه صادرات سنگ این استان مشکلی نداریم چون مجوز را مرکز توسعه صادرات ایران به‌صورت ملی صادر می‌کند.

وی با اشاره به تأکید رئیس‌ جمهور در سفر اخیر خود به استان لرستان در مورد ایجاد پایانه و توسعه صادرات سنگ این استان افزود: با توجه به این تأکید از فرمانداری‌ها و مجموعه‌های ذی‌ربط خواسته‌ایم که هر چه سریع‌تر نسبت به رفع مشکلات موجود در این زمینه به استان لرستان کمک کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان عنوان کرد: بخشی از سنگ‌های تولیدی این استان در واحدهای تولیدی فرآوری شده اما بخش اعظم تولیدات ما در حال حاضر خام فروشی می‌شود که ایجاد پایانه صادرات سنگ می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از خام‌فروشی سنگ‌های مرغوب استان لرستان داشته باشد.

وی با اشاره به صادرات سنگ‌های تولیدی استان لرستان به نقاط مختلف کشور و خارج از کشور گفت: ماشین‌آلات و تجهیزات برخی واحدهای تولیدی فرسوده شده و برای تولید با مشکل روبه‌رو است.

وی با اشاره به درخواست برخی از فعالان حوزه سنگ برای تجهیز و به‌روز کردن تجهیزات و ماشین‌آلات خود تصریح کرد: برخی از فعالان این حوزه به‌دلیل سنگین‌ شدن حجم سرمایه‌گذاری از تجهیز و به‌روز کردن ماشین‌آلات واحدهای خود استقبال نکردند اما برخی واحدها هم درخواست کرده‌اند که در سفر رئیس‌ جمهور به استان لرستان مشکل این واحدها مطرح و منتظر تأمین اعتبار لازم برای ارائه تسهیلات هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان با اشاره به اینکه واحدهای سنگ‌بری مدرن روزانه در حال تولید است و مشکلی ندارد خاطرنشان کرد: تمام واحدهای صنعتی کربنات کلسیم و سیلیس در این استان فعال‌ است و بسیاری از این واحدها به کشورهای اروپایی و آمریکای جنوبی هم صادرات دارد.

وی با اشاره به اینکه بیش‌از ۴۰۰ واحد سنگ‌بری در استان لرستان داریم، افزود: از این تعداد حدود ۳۰۰ واحد فعال است اما فعال‌ بودن آن‌ها به‌ منزله تولید ۱۰۰ درصدی نیست بلکه این واحدهای سنگ‌بری عمدتاً سنتی و قدیمی است.

انتهای پیام /

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم