روی آوردن برخی مردم به نگهداری از حیوانات خانگی به جای فرزند آوری، سبب شده خلا عاطفی خود را از این طریق پر کنند و روز به روز فرهنگ غلط غرب را ترویج دهند.

به گزارش خبر افلاک ، طی سالهای اخیر همزیستی با برخی از حیوانات در منزل بین برخی از خانواده ها رواج یافته، دسته ای از افراد که برای پر کردن تنهایی و ایجاد نوعی تفریح و سرگرمی روی به نگهداری حیوانات در منزل آورده اند.

تا چند وقت گذشته دیدن سگ در بغل افراد تعجب بود اما امروز سگ هایی با نژادهای مختلف و با هزینه های گزاف خریداری می شود تا به نوعی پرستیژ مرفه بودن و مدرن بودن را نشان دهند، دختران و پسرانی که برای همین قلاده های سگ لباس ها و تزئیناتی خاص تهیه می کنند و خودنمایی را در هر جایی که مجال باشد، علم می کنند.

تقلید کورکورانه از سبک زندگی غربی سبب شده که طی سال های اخیر گرایش جوانان و نوجوانان برای نگهداری حیوانات در منزل بیشتر شود، این در حالیست که عده ای از همین افراد به دلیل شرایط آپارتمان نشینی روی به نگهداری حیوانات دیگری مانند خرگوش، لاک پشت، پرنده، مار و … آورده اند.

ترویج فرهنگ غلط غرب

در نگاه اول می توان گفت چشم و همچشمی برای نگهداری حیوانات خانگی سبب شده تا افراد اقدام به چنین کاری کنند اما بررسی ها نشان می دهد بسیاری از نوجوانان و جوانان برای رهایی از تنهایی و پر کردن اوقات فراغت، ترجیح می دهند نوعی از حیوانات را در منزل نگهداری کنند.

بدون شک نگهداری چنین حیواناتی می تواند کم کم حکم یک دوست را داشته باشد که در هر شرایطی دور شدن آن غیر ممکن است در حالی که انسان ها نیازمند روابط اجتماعی هستند و همین ارتباط های اجتماعی نقش تعیین کننده ای در آینده آنها دارد.

در این میان شبکه های اجتماعی مروج نگهداری حیوانات در منزل هستند که برخی از سلبریتی ها در همین شبکه ها، سلفی هایی را با حیواناتی که دارند منتشر می کنند و به نوعی در تبلیغ نگهداری حیوانات قدم برمی دارند.

برخی از خانواده های تک فرزند هم برای رهایی کودک از تنهایی، حیوان مورد علاقه را تهیه می کنند تا در نبود آنها بتواند خلاء عاطفی را جبران کند، همبازی و یک دوست از جنس حیوانات این روزها به حدی گسترش یافته که کودکان شیفته نگهداری این حیوانات و به نوعی تفریح و سرگرمی با آنها هستند.

همه این موارد به وضوع، رسوخ فرهنگ غرب را نشان می دهد که رسانه های غرب برای دور شدن جوانان و نوجوانان از روابط اجتماعی سالم، برای ترویج کاهش فرزند آوری اقدام به ترویج چنین برنامه های ضدفرهنگی می کنند در حالی که انسان ذاتا نیازمند روابط اجتماعی و برقراری ارتباط با دیگران است.

شبکه های اجتماعی و پدیده های نوظهور

حامد پرچی جامعه شناس ، اظهار داشت: در فرهنگ ایرانی و اسلامی، ما یک چارچوب هایی داریم که نشان می دهد پدیده های نوظهور چه میزان هماهنگی با زندگی ما دارند، اگر با فرهنگ ما مطابقت داشته باشند، پس می توان گفت دارای عوارض خاصی نیست ولی در صورت عدم تطابق می تواند به شدت آسیب زا باشد.

وی افزود: هر جامعه ای افکار و اعتقاداتی دارد که اگر اعتقاداتی خلاف اعتقادات و ارزشها وارد جامعه شود، ریشه های اعتقادی، ملی و فرهنگی را هدف قرار می دهد و می تواند آسیب های بسیار جدی و تا جایی جبران ناپذیر را به پیکره اجتماعی جامعه وارد کند.

جامعه شناس تصریح کرد: در ریشه های تاریخی و مذهبی می بینیم که بر رعایت حقوق حیوانات بسیار تاکید شده است ولی این احترام به حقوق حیوانات دلیل بر همزیستی با آنها در چارچوب خانواده نیست، در طول تاریخ چنین چیزی نبوده و از سگ به عنوان نگهبان استفاده می شده ولی ربطی به آمدن این حیوانات به حریم خانواده ندارد.

پرچی عنوان کرد: اینکه حیواناتی مانند سگ و گربه، لاک پشت و مار در خانواده نگهداری شود و گاهی چنان وابستگی ایجاد گردد که جزء افراد خانواده محسوب شود، به هیچ عنوان در فرهنگ نبوده چرا که نگهداری حیوان در منزل به ضرر است و خانواده هایی که با سگ همزیستی می کنند قطعا دچار آسیب در بخش های مختلف می شوند.

نگهداری حیوانات در منزل و کاهش ارتباط اجتماعی

وی بیان کرد: امروز می بینیم اروپایی ها که سالها با سگ زندگی کردند سرانجامشان به کجا رسیده است، وجود حیوان خانگی سبب می شود تا فرصت برای تربیت فرزندان کم شود چرا که وقتی حیوان وارد زندگی می شود باید برایش وقت گذاشت و این زمان بر است، وابستگی ایجاد می کند و خیلی از روابط خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه برای تک تک اعضای خانواده فرصت کمتری است.

جامعه شناس خاطرنشان کرد: به لحاظ اعتقادی، سگ نجس است و این با فرهنگ ما همخوانی ندارد، وقتی قرار است ارتباط با این خانواده ها که سگ و حیوان نگهداری کنند، برقرار شود به دلیل همین مسئله نجس بودن ترجیح داده می شود که روابط قطع شود و یکی از مضرات آنها مضرات اجتماعی و قطع روابط با دیگران است که در نهایت منجر به منزوی شدن این افراد می شود.

پرچی با اشاره به پرکردن اوقات فراغت با حیوانات خانگی، اظهار داشت: وقتی افراد تنهایی خود را با این حیوانات پر کنند در واقع خود و حیوان را در مخفیگاه قرار داده و در تنهایی و روزمرگی به سر می برند، در واقع روابط درون خانواده را بودن یا نبودن حیوان تغییر می دهد.

وی بیان کرد: کم کم نسل ها دستخوش این تغییرات قرار می گیرد، این راه خطایی است و یکی از تبلیغات برای زندگی با حیوانات، سلبریتی ها هستند که برخی از آنها درکی از فرهنگ و انسانیت و روابط اجتماعی ندارند و با این حیوانات عکس می گیرند و در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند که به نوعی مروج این فرهنگ غرب می باشند.

جامعه شناس افزود: نگهدای حیوانات در منزل بار مالی زیادی را برای خانواده ها به همراه دارد ولی برخی به هر شکل و شیوه ای دوست دارند این حیوانات را که نمادی از با کلاس بودن است را به همراه داشته باشند.

حیوانات بی زبان و کودکان منزوی

زهرا نعمتی روانشناس در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: امروزه برخی از خانواده ها که دارای یک فرزند هستند و خود والدین مشغله های کاری زیادی دارند، ترجیح می دهند برای پرکردن اوقات فراغت کودک، از حیواناتی در منزل استفاده کنند که بتواند این نبودن ها را جبران کند.

وی افزود: نگهداری حیوانات خانگی، هر نوعی که باشد نشان از خلاء عاطفی دارد که این افراد برای رفع این خلاء حیوان مورد علاقه خود را خریداری و در منزل نگهداری می کنند که ارتباط کودکان با این حیوانات به مرور زمان می تواند در روابط اجتماعی آنها نیز اثر منفی بگذارد.

روانشناس تصریح کرد: زندگی کردن با هر حیوانی بر طرز فکر، ارتباط کلامی، اجتماعی و رفتاری افراد بسیار اثرگذار است، کودکی که روابط اجتماعی با انسانها دارد با کودکی که فقط ارتباط با یک حیوان دارد قطعا متفاوت است، کودکانی که می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند در رشد و تکامل آنها اثر بسیار مثبتی دارد که به راحتی در آینده می توانند در جامعه زندگی عادی و خوبی داشته باشند.

نعمتی خاطر نشان کرد: وقتی یک کودک همه تنهایی خود را با یک حیوان سپری می کند، به دلیل ذاتی که در کودک وجود دارد انرژی کودک تخلیله نمی شود و این کودکان بیشتر از سایر کودکان منزوی بوده و برقراری ارتباط با دیگران برایشان سخت می شود.

وی بیان کرد: در برخی از موارد خود خانواده ها مشتاق نگهداری این حیوانات در منزل هستند و برای اینکه شاهد نق زدن کودک خود نباشند اقدام به خرید حیوان می کنند تا بیشتر در تنهایی خود محصور شوند.

روانشناس تصریح کرد: متاسفانه در برخی از موارد جوانان برای رهایی از مسئولیت نگهداری فرزند آوری، نگهداری از حیوان را به جای فرزند انتخاب می کنند، این افراد در واقع همان تقلید از فرهنگ غرب را در سر دارند که همه فکر خود را صرف نگهداری حیوان نمایند.

نعمتی عنوان کرد: کودکانی که بیشتر وقت خود را در منزل صرف نگهداری حیوانات می کنند، نمی توانند کلام خود را به خوبی به دیگران منتقل کنند چرا که همبازی این کودکان که از جنس حیوان است، بی زبان بوده و هیچگاه ارتباط کلامی وجود نداشته در حالی که کودکانی که با هم سن و سالان خود بازی می کنند بهتر می توانند کلام و منظور خود را منتقل نمایند.

وقتی نگهداری حیوانات در منزل، فاکتور مرفه بودن می شود

روح انگیز جهان افروز کارشناس خانواده در گفتگو با خبرنگار سمفیرافلاک، اظهار داشت: نگهداری از حیوانات خانگی پدیده ای است که این روزها در میان برخی از خانواده‌ها و جوانان باب شده است، گرچه باید توجه داشت که نگهداری از حیوانات خانگی در زمان های گذشته در مناطق روستایی، گربه‌، سگ، مرغ و خروس و… در حیاط منازل و یا کوچه و پس‌کوچه‌های روستا ها، امری رایج و معمول بود اما نگهداری و زندگی با حیوانات در  منازل آپارتمانی از موضوعات تامل برانگیزی است که در طول سال‌های اخیر ظاهرا با تنوع گونه‌های جانوری نیز همراه شده است.

وی افزود: این امر می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، دنیای مدرن امروزی علیرغم گسترش تکنولوژی و پیشرفت های صنعتی به شدت انسانها را تنها و منزوی کرده و باعث شده است؛ برخی از جوانان برای پر کردن خلاءهای عاطفی خود به نگهداری از حیوانات و زندگی با آنها تمایل پیدا کنند و حیوانات را جایگزین ارتباطات اجتماعی خود با گروه همسالان قرار دهند.

کارشناس مسائل خانواده تصریح کرد: همچنین برخی از مردم نگهداری و زندگی با حیوانات را برای تفریح وسرگرمی انتخاب کرده اند و زندگی با حیوانات را نشانه طبقه اجتماعی بالا می‌دانند و آن را به عنوان یکی از فاکتورهای مرفه بودن محسوب می کنند.

جهان افروز عنوان کرد: افرادی که تمایل به نگهداری حیوانات در منزل دارند، انزواجویی، فردیت، زندگی های یک نفره و نهایتاً دو نفره را جستجو می کنند،جایگزین کردن حیوان خانگی به جای اعضای خانواده نشان‌دهنده خلاء شدید عاطفی و ناتوانی در ایجاد ارتباط با بقیه افراد جامعه است.

وی بیان کرد: یکی دیگر از دلایل نگهداری حیوان خانگی، عدم تمایل به جوانان به ازدواج و فرزندآوری است تا خلاءعاطفی ناشی از آن از این طریق جبران شود؛ نگهداری حیوانات خانگی برای خانواده و کودکان معایب و آسیب هایی را به همراه دارد که انتقال انواع بیماریهای خطرناک از حیوان به انسان، افزایش مسئولیت خانواده در برابر نگهداری حیوان، ایجاد ترس در برخی از مردم را به همراه دارد.

کارشناس خانواده خاطر نشان کرد: باید در نظر داشت زندگی آپارتمان نشینی که اغلب شهرنشینان آن را تجربه می کنند، قوانین و مقررات خاص خود را دارد، زندگی با حیوانات در فرهنگ ما پذیرفته نیست و به همین دلیل ممکن است که موجبات اعتراض همسایه ها را فراهم نماید و به همین دلیل لازم است با توجه به شرایط و محیط زندگی خود، اقدام به نگهداری حیوانات کرد.

به هر حال نگهداری از حیوانات اگرچه ممکن است در اندک زمانی بتوانند تفریح و سرگرمی باشد اما معایب و آسیب زا بودن این مسئله بیش از سرگرمی است که به دنبال دارد، انزوا یکی از مهمترین آسیب های نگهداری حیوانات در منزل است و هیچ چیز جایگزین ارتباطات اجتماعی بین انسانها نخواهد شد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک