تورم و گرانی در شب یلدا سفره‌های مردم را کم‌رنگ‌ و کوچک‌تر کرده است و سبب شده بسیاری از خانواده ها نتوانند هزینه‌های یک دورهمی یلدایی را تامین کنند.

به گزارش خبرافلاک ، تنها چند قدم مانده که پاییز به یغما برود، صدای رسیدن فصل زمستان را می شود شنید، فصلی که زمین تور سپیدی بر تن می کشد و دانه های برف نه تنها از ریزش برکات الهی خبر می دهد بلکه منظره هایی چشم نواز را برای هر رهگذری به نمایش می گذارند.

کمتر از شش روز تا رسیدن بلندترین شب سال باقیمانده است، شبی که از همه شب های سال حدود یک دقیقه طولانی تر است و به همین مناسبت جشنی چند هزار ساله به یُمن رسیدن فصل زمستان برپا می شود.

جشن شب یلدا یکی از جشن های باستانی است که در میان اقوام مختلف با برنامه هایی متفاوت برگزار می شود، اما از گذشته تاکنون مهمترین هدف برگزاری این جشن، جمع شدن همه اعضای خانواده و فامیل در منزل بزرگترها بوده تا اندکی بیشتر از دور هم بودن لذت ببرند.

جشنی که نوید زمستان را می‌دهد

در گذشته یک کرسی بود و همه فامیل که دورتادور کرسی می نشستند، هندوانه، آجیل، انار، شیرینی و تنقلاتی دیگر هم روی کرسی مهیا بود تا از مهمانان پذیرایی شود، شاهنامه خوانی و تفالی به حافظ هم از مهمترین برنامه های ثابت این شب پر از خاطره بود.

بردن برخی از خوراکی ها به همراه هدیه برای نوعروسان در قالب یک خنچه، یکی دیگر از رسوم شب یلداست که خانواده داماد بسیاری از تنقلات را بعد از بسته بندی و تزئین به منزل عروس می برند، البته در هر نقطه از کشور این مراسم با آداب و رسوم خاصی برگزار می شود.

رفته رفته برگزاری شب یلدا هم دستخوش برخی از تغییرات قرار گرفته و امروز ماراتنی برای برگزاری این جشن ایجاد شده که لاکچری ترین سفره شب یلدا به گونه ای چیده شود که وقتی در اینستاگرام قرار می گیرد لایک بیشتری داشته باشد، در حالی که در گذشته کنار هم بودن فامیل، مهمترین هدف این شب طولانی بود.

رنگ باختن سنت و آئین های کهن

این روزها در میان تبلیغات فضای مجازی و در بازار شاهد تِم های شب یلدا هستیم، تِم هایی که شامل ست بودن لباس و وسایل و تزئینات این شب حکایت می کند، رواج فرهنگ غلط چشم و همچشمی سبب شده تا شاهد رنگ باختن این سنت و آئین کهن باشیم.

اگرچه وضعیت اقتصادی و گرانی ها سبب شده تا در برگزاری این آئین بی اثر نباشد اما می توان به دور از همه این تجملات، شبی پر از مهربانی، با هم بودن و شب نشینی را فراهم کرد تا بلندترین شب سال به بلندترین شب پر از خاطره تبدیل شود.

این روزها گوشه و کنار بازار، نوید رسیدن زمستان و شب یلدا را مژده می دهند، سینی هایی پر از آجیل و خوراکی ها، انارهایی سرخ گونه، هندوانه ها و سایر میوه ها در بازار این روزها به وفور دیده می شود اما گرانی اقلام، مشتری را دست خالی به منزل هدایت می کند.

با نزدیک شدن به شب یلدا قیمت اقلام و خوراکی های شب یلدا چند برابر افزایش یافته و بخشی از این افزایش قیمت خودسرانه به دلیل بی نظارتی است و همین بازار شب یلدا را در سرما فرو برده است.

قیمت سرسام آور خوراکی های شب یلدا

امیری یکی از شهروندان لرستانی که در بازار برای تهیه اقلام شب یلدا مشغول خرید است، اظهار داشت: قیمتها بسیار افزایش یافته، قیمت انار تا چند روز پیش حتی تا ۱۰ هزار تومان هم رفت ولی امروز انار کمتر از ۲۰ هزار تومان در بازار نیست.

وی افزود: در برخی از مغازه ها قیمت انار به ۳۰ هزار تومان هم رسیده و خرمالو ۳۵ هزار تومان شده، سیب و پرتقال هم از ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است که باید در این روزها نظارت بیشتر بر بازار صورت گیرد.

این شهروند لرستانی تصریح کرد: تصمیم داشتم یک کیلو آجیل بخرم که قیمت آجیل از ۳۰۰ هزار تومان به بالاست و توان خرید ندارم، شیرینی خشک هم که کمتر از ۸۰ هزار تومان نیست و کیک هایی که ویژه شب یلداست نیز بیش از ۱۵۰ هزار تومان است.

امیری بیان کرد: با همین میزان پولی که دارم باید از همه خریدها کمتر کنم تا بتوانم یک شب یلدای مختصری را تدارک ببینم و هر ساله سفره شب یلدا آب می رود و کوچکتر می شود.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته اقلام شب یلدا با هزینه بسیار کمتری تهیه می شد و همین سبب شده بود تا مهمانی ها رونق زیادی داشته باشد ولی الان قیمتها سرسام آور است و بچه ها ذوق و شوق زیادی برای بلندترین شب سال دارند و هر طور که شده باید این شب را جشن بگیریم.

کاهش ۶۰ درصدی فروش خشکبار

حشمت رحیمی رئیس اتاق اصناف لرستان ، اظهار داشت: نظارت بر بازار توسط اکیپ ها از چند روز پیش به مناسبت شب یلدا آغاز شده است که روزانه صبح و عصر بر بازار نظارت می کنند.

وی با اشاره به قیمت آجیل در بازار افزود: قیمت آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته اما از سوی دیگر همین افزایش قیمت سبب شده تا فروش خشکبار در مقایسه با سال قبل ۶۰ درصد کاهش داشته باشد.

رئیس اتاق اصناف لرستان تصریح کرد: قیمت شیرینی حدود ۲۰ درصد افزایش داشته و از کیلویی ۴۰ هزار تومان به بالاست که نوع خامه ای و کیک ها متفاوت تر است، همچنین قیمت انار هم از ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان در بازار دیده می شود که بخشی از این قیمت به کیفیت برمی گردد و بخشی هم افراد به صورت سلیقه ای اعمال می کنند.

رحیمی بیان کرد: برای شب یلدا گشت هایی برای جلوگیری از افزایش قیمتها در نظر گرفته شده اما لازم است که با هماهنگی سایر دستگاه های مرتبط نیز از چند نرخی بودن جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان هر گونه افزایش قیمت خودسرانه و یا تخلفات را اطلاع دهند تا سریعا مورد رسیدگی قرار گیرد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک