فضای مجازی به خودی خود برای کودکان و نوجوانان آسیب‌زا بوده و حال آن که آسیب پنهان کرونا دسترسی راحت‌ فرزندان به این فضای نامناسب به بهانه درس‌خواندن، معضلات و چالش‌های فراوانی برای کودکان و نوجوانان به همراه داشته است.

به گزارش خبر افلاک ، شیوع ویروس کرونا روند یادگیری آموزشی را از نیمکت های چوبی به دنیای فضای مجازی تغییر مسیر داد، به گونه ای که پرسه زدن بی رویه دانش آموزان در فضای مجازی علاوه بر اینکه آفتی برای نظام آموزشی محسوب می شود سبب نگرانی خانواده ها به دلیل عدم استفاده صحیح از این فضا شده است.

فضای مجازی به خودی خود برای کودکان و نوجوانان آسیب‌زا بوده و حال آن که آسیب پنهان کرونا دسترسی راحت‌ فرزندان به این فضای نامناسب به بهانه درس‌خواندن بوده که این امر معضلات و چالش‌های فراوانی برای کودکان و نوجوانان و البته خانواده‌ها به همراه داشته که نیازمند مدیریت بیشتر آنها بر این موضوع است.

امروزه فضای مجازی پناهگاهی پردردسر برای نوجوان و جوانان است و در حالی روی خوش به آنها نشان می دهد که در دالان های هزار تویش هزاران تهدید وجود دارد و استفاده بی رویه دانش آموزان و جوانان از آن منجر به انزوای آنان شده است.

والدین باید آگاهی لازم را در فضای مجازی داشته باشند

امروزه جوانان و نوجوانان زیادی درگیر و به فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده اند که بیشترین آسیب نیز به جنس مونث وارد شده و او را دچار انزوا، تنهایی اجتماعی، ناکامی تحصیلی، افسردگی، گوشه گیری و تعاملات میان فردی، ارتباط کم با خانواده، تزلزل اعتماد به نفس، ترویج فرهنگ غلط و رقابت غیرسازنده می کند.

والدین باید آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشند زیرا در غیراین صورت فرزندان دچار آسیب شده و تاوانی به مراتب سنگین تر باید پرداخت کنند، باید بدانید که در دنیای فضای مجازی فرزندتان چه چیزی رخ می دهد برای ورود به این عرصه ها و افزایش سطح آگاهی خود به سراغ کارشناسان و روانشناسان مربوطه بروید.

والدین باید تعامل نزدیک و صمیمانه ای با فرزند خود داشته باشند اگر این رابطه صورت نگیرد باید منتظر هرگونه تنشی بود.

سم زدایی در فضای مجازی با هدف سازی و زمان بندی

والدین باید در این زمینه سطح دانش و آگاهی خود را بالا برده و با ارتقای آن دانش آموزان را همراهی و از بروز هرگونه آسیبی جلوگیری کنند، چرا که آفت های فضای مجازی در زمینه تحصیل دانش آموزان را می توان با هدف سازی و زمان بندی حضور آنان در این فضا، سم زدایی کرد.

می توان با افزایش سواد رسانه ای و مدیریت صحیح آن فضای مجازی را به ابزاری برای مطالعه و پیشرفت علمی دانش آموزان و جوانان تبدیل کرد.

والدین برای کنترل و مدیریت فرزندان از آسیب های فضای مجازی باید تلفن همراه و تبلت را مدیریت و زمانبندی و سعی کنند هنگام استفاده از گوشی هوشمند در کنار فرزندان حضور داشته باشند زیرا همراه بودن والدین برای انجام فعالیت ها و نظارت بر روند آنها می توانند از تهدیداتی که آنها را دنبال می کند، بکاهد.

حامد پرچی جامعه شناس با بیان اینکه استفاده زیاد از فضای مجازی سبب می شود ارتباط کلامی افراد کاهش یابد، اظهار داشت: نتیجه استفاده بیش از اندازه از شبکه های اجتماعی باعث انزوا می شود که در تبع آن، بروز مشکلاتی در بین اعضای خانواده را به همراه دارد.

وی افزود: برخی کودکان و نوجوانان آنچنان در فضای مجازی غرق می شوند که ساعت ها در یک مکان قرار دارند و همین انزوا سبب می شود ارتباط کلامی شان با خانواده کم شود و رفته رفته باعث سردی ارتباطشان با خانواده می شود که این خود سرآغاز مشکلات عدیده ای دیگر و بروز آسیب های اجتماعی می شود.

جامعه شناس خاطرنشان کرد: این در حالیست که آگاهی والدین از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی سبب می شود تا از این فضا استفاده بهینه شود و فرزندان در فضایی به دور از آسیب های اجتماعی حضور داشته باشند.

مسلم میرزایی کارشناس اجتماعی در راستای تاثیر استفاده زیاد فضای مجازی بر رفتارافراد اظهار داشت: فضای مجازی علاوه بر اینکه سبب کمرنگ شدن گفتگو و صمیمیت بین اعضای خانواده می شود بر روان کودکان و نوجوانان موثر بوده و در مواردی باعث انزوا و گوشه گیری می شود.

وی افزود: فضای آموزشی با شیوع ویروس کرونا به سمت مجازی بودن سوق داده شد که با دسترسی راحت کودکان و نوجوانان به فضای مجازی و  پرسه می زنند در آن تهدیدهای زیادی در کمین آنها قرار گرفته است.

کارشناس اجتماعی با بیان اینکه نقش والدین در آگاه سازی دانش آموزان از فضای مجازی بسیار مهم است، گفت: هویت های غیر واقعی و کاذب در فضای مجازی به وفور دیده می شود که لازم است والدین فرزندان خود را هر چه بیشتر آگاه کنند تا فرزندانشان از این فضا درگیر معضلات نشوند و صرفا برای بهره گیری اطلاعات و کسب دانش  از این فضا بهره مند شوند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک