رئیس جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه کار ویژه یک تحمل و بردباری و ظرفیت ویژه می‌خواهد، گفت: کار مهمی امروز به عهده همه ماست و در این مسئولیت مشترکیم.

به گزارش خبر افلاک ، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه جمعه در شورای اداری لرستان با اشاره به اینکه یاد بزرگان به ویژه بزرگی که اخیراً از لرستان به دیار باقی شتافت، مرحوم آیت الله صادقی را گرامی داریم، اظهار داشت: ایشان بیش از ۶۰ سال در خرم آباد ساکن بود و مردم لرستان از او خاطره‌های بسیار خوشی دارند، به روح ایشان درود می‌فرستیم.

وی تصریح کرد: نام آیت الله بروجردی از بزرگان لرستان و بروجرد به عنوان یک فقیه وارسته در حوزه‌های علمیه می‌درخشد.

رئیس جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه نسبت به ما مدیران و مسئولان نکته‌ای که در این ولادت با سعادت زینب کبری (س) وجود دارد مسئله مقاومت در مقابل سختی‌ها است، افزود: من یک وقتی در آیات نورانی قرآن نگاه می‌کردم، خداوند نسخه‌ای که برای همه انبیای الهی تاکید می‌کنند صبر و بردباری و تحمل سختی‌ها است.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه حتی نسبت به نبی مکرم اسلام به عنوان برترین مدالی که خداوند به پیامبر عنوان می‌کند، «شرح صدر» است؛ افزود: رمز موفقیت وجود مقدس نبی مکرم اسلام در رسالت خودش مسئله شرح صدر است؛ نسبت به وجود مقدس امیر المومنین علی (ع) هم در زیارت نامه آمده است، ویژگی ایشان تحمل و ایستادگی و مقاومت در عرصه عبودیت پروردگار است.

وی با بیان اینکه در مورد همه امامان و پیشوایان دینی و مصلحان عالم، از ویژگی‌های مهم ایستادگی و صبر و تحمل است؛ تصریح کرد: کار مهمی امروز به عهده همه ماست و مشترکیم در این مسئولیت بزرگ و هر کدام به نسبت مسئولیت خود، رسالت بزرگی داریم.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به اینکه کار ویژه یک تحمل و بردباری و ظرفیت ویژه می‌خواهد، ظرفیت داشتن برای انجام رسالت‌ها خیلی مهم است؛ گفت: رفع مشکلات لرستان نیازمند ظرفیتی است که باید از خداوند متعال مسئلت کرد، چون این کار‌ها باید به دست توانای مدیران اتفاق بیفتد.

حجت الاسلام رئیسی یادآور شد: مجموعه مدیریتی استان که پیش روی خود ۶ هزار شهید را دارید، باید کار را پیش ببرد، این همان فرهنگ ما می‌توانیم است.

وی در ادامه سخنان خود بابیان اینکه باید مطابق با ظرفیت‌ها باید کار را دنبال و مشکلات را پیگیری کرد که حل شود، بیان کرد: ما با توکل به خداوند متعال و اعتمادبه‌نفس و داشته‌های این کشور مسیر را پیش خواهیم رفت.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه یکی از داشته‌های کشور نیروی انسانی متراکم و جوان است، افزود: امکاناتی که در استان لرستان وجود دارد، زیرساخت‌ها و زیربنا‌ها از دیگر داشته‌های این استان است. لرستان استان با ظرفیتی است و توانمندی بسیاری دارد که باید درست دنبال و مدیریت کرد.

وی ادامه داد: اینکه هرکسی از دیگری می‌خواهد کار را انجام دهد و با این تفکر که ما می‌نشینیم و نظاره می‌کنیم و شما کار را انجام دهید اتفاقی نمی‌افتد. در جبهه و دوران دفاع مقدس هم این‌گونه کار انجام نشد.

رئیس‌جمهوری کشورمان با بیان اینکه اگر همه بخش‌ها و همه دست‌اندرکاران پای‌کار نیایند کار پیش نمی‌رود، افزود: اگر همه وارد میدان نشوند کاری انجام نمی‌شود، اراده و تصمیم و پیگیری پای‌کار بودن می‌آورد و همه باید پای‌کار بایستیم.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه اتفاقات مهمی که در این کشور افتاده ثمره حضور همه بوده است، یادآور شد: در دوران جنگ تحمیلی به لرستان آمده‌ام و نمونه پای‌کار بودن همه را دیده‌ام.

وی به حضورش در دوران دفاع مقدس در بروجرد و حادثه بمباران مدرسه شهید فیاض بخش و شهید شدن ۶۸ دانش‌آموز اشاره کرد و گفت: این حادثه، حادثه کمی نبود. در همین دوران هم همه پای‌کار بودند و کمک می‌کردند.

رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه باید این مسائل را حل کنیم وگرنه اتفاقی می‌افتد، یادآور شد: مسائل مختلفی در استان وجود دارد، اما با توجه به امکاناتی که در استان و کشور داریم کار‌ها قابل انجام است، منتها همت می‌خواهد و پیگیری باید مجدانه باشد.

وی به نکات مطرح‌شده در شورای اداری توسط مسئولان استانی اشاره کرد و افزود: ما در کشور قریب به ۵۰ سال پروژه نیمه‌تمام داریم با این سیری که وجود دارد. ما هیچ راهی نداریم جز اینکه تعیین اولویت کنیم و تشخیص دهیم کدام‌یک اولویت بیشتری در استان دارد.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه باید کار سد «معشوره» آغاز شود و مطالعات آن انجام شده است، اظهار داشت: ما می‌خواهیم عقب ماندگی‌های چند ساله را جبران کنیم، به میزان اعتباراتی که در کشور بود باید کار سد آغاز شود، در این راستا پیگیری‌هایی می‌کنیم که امکان ما بیشتر شود.

حجت الاسلام رئیسی از استاندار لرستان و وزیر نیرو خواست تا برای اجرای این پروژه پیگیری کنند.

وی در خصوص صنایع تعطیل شده یا نیمه تعطیل یا نیمه ساخته لرستان، گفت: دربرخی طرح‌های اقتصادی خط تولید کار می‌کند، ولی می‌تواند سه خط تولید باشد؛ مثل شرکتی که امروز سر زدیم که در آن ۱۰۰ نفر مشغول به کار است و می‌تواند تا ۶۰۰ نفر هم برسد.

رئیس جمهور کشورمان یادآور شد: باید کارگروهی سریعاً تشکیل شود و وزیر صمت دنبال کنند و با اولویت نسبت به فعال کردن یک به یک این کارخانه‌ها اقدام کنند.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به مسئله آب نیز گفت: لرستان ۱۲ میلیارد مترمکعب آب دارد، پس مسئله کمبود آب نیست بلکه مسئله مدیریت آب است؛ مدیرتی آب از مسائل مهم در لرستان و کشور است.

وی با تاکید بر اینکه مسئله آب بسیار مهم است که باید دنبال شود تا مدیریت آب مردم را آرام کند که هم آب برای کشاورزی دارند هم برای شرب، افزود: تمام طرح‌های ما در لرستان باید تابع یک موضوع مهم آن هم ایجاد اشتغال و رفع بیکاری باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مسئله بیکاری تبدیل به آسیب اجتماعی در خانواده‌ها و جامعه می‌شود، گفت: از صبح در هر کوی و برزنی که رفتم خانواده‌های بسیار محترمی با من صحبت کردند و شاید با ده‌ها نفر صحبت داشته‌ام که مشکل همگی آن‌ها به شغل برمی گردد، مسئله جدی در لرستان شغل است.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها و ظرفیت‌ها باید پای کار ایجاد اشتغال بیایند، تصریح کرد: وزارت کار در این حوزه طراحی کننده است، اما همه دستگاه‌هایی که امروز در این جلسه نشسته‌اند موظف هستند برای ایجاد شغل اقدام کنند؛ شغل و کشاورزی، شغل و صنعت، شغل و معدن و همه کار‌هایی که می‌تواند در لرستان شکل بگیرد مورد تاکید است.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه هم در مسئله آب، بیکاری و مسائل عدیده‌ای که مطرح می‌شود نقش دارد، افزود: دولت ما همچنان که فاصله خود را با مردم برداشته است، فاصله خود را با دانشگاه برداشته و می‌خواهد دانشگاه اتاق فکر دولت باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه با بیان خواسته‌ها اتفاقی نمی‌افتد، ما می‌خواهیم در میدان موارد اتفاق بیفتد و این لازمه حضور جدی در صحنه است، اظهار داشت: با سخنرانی و بخشنامه اتفاقی نمی‌افتد، چقدر قانون داریم که روی زمین مانده و اجرا نشده است؛ خیلی از قوانین اجرا نشده است، مسئله این نیست موردی فقط قانون شود، بلکه باید زمینه‌های اجرایی فراهم شود و از تنگنا‌های اجرایی خارج شویم.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه مسئله اشتغال مسئله مهم در لرستان است، تصریح کرد: در برخی استان‌ها اشتغال مسئله اول است؛ لذا همه باید کمک کنند، صرف درخواست از استاندار کافی نیست.

وی با تاکید بر اینکه مسکن از صنایع پیشران است و کاری که آقای قاسمی وزیر راه و شهرسازی در لرستان شروع کرده مبارک است و می‌تواند پیشران باشد و صنایع را فعال کند، افزود: در اشتغال معتقدم یک برنامه کوتاه و یک برنامه میان مدت می‌خواهیم؛ مسئله بیکاری در این استان محور مشکلات است و باید این را کاهش داد و حل کرد.

رئیس جمهور در خصوص پروژه راه آهن دورود- خرم آباد نیز گفت: باید زمانبندی اجرای این پروژه تا ده روز آینده مشخص شود؛ چرا که این پروژه جزو موارد حقه مردم لرستان و از عقب ماندگی‌هایی است که باید جبران شود؛ مردم لرستان بوق قطار را چند سال قبل باید می‌شنیدند.

حجت الاسلام رئیسی یادآور شد: آقای وزیر راه و شهرسازی اجرای این پروژه راه آهن را پیگیری می‌کنند و مردم هم در جریان قرار می‌گیرند.

وی همچنین بر ضرورت بازسازی مدارس فرسوده لرستان تاکید کرد.

حجت الاسلام رئیسی در ادامه سخنان خود به دیگر پیشنهادات مطرح‌شده در این جلسه اشاره کرد و گفت: نکته درستی که مطرح شد این بود که برخی روستا‌ها ظرفیت دهیاری ندارند و چند روستا یک رابط داشته باشند، پیشنهاد خوبی است و پیگیری‌ها انجام شود.

وی به درخواست استمهال وام‌های سیل‌زدگان اشاره و این موضوع را خواسته به حقی دانست و گفت: ما باید مشکل مردم را حل کنیم و در این زمینه باید به کسانی که توانایی ندارند مهلت داده شود.

رئیس جمهور به دیدار خود با نمایندگان کشاورزان اشاره کرد و به ایده یک جوان برای اشتغال‌زایی در حوزه گیاهان دارویی پرداخت و گفت: ما اگر میدان دهیم به استعداد‌ها می‌توانند در این حوزه تا ۳۰ هزار شغل ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه درامد ما از گیاهان دارویی از نفت هم می‌تواند بالاتر برود، خطاب به مسئولان افزود: به جوانان اعتماد کنید، امام و رهبری معظم هم به جوانان اعتماد کردند چراکه هر جا میدان دادیم منشأ آثار بوده‌اند.

وی همچنین به مشکلات دو تا شرکت عظیم خودرو و سامان کاشی بروجرد اشاره کرد و از رئیس‌کل دادگستری لرستان خواست مشکلات قضائی مربوط به این دو صنعت را پیگیری کند تا این ظرفیت‌ها بتواند تبدیل به شغل و کار شوند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اینجا زیرساخت هست و باید ببینیم گیر کار کجاست و باید این مشکل را حل کنیم، خواستار ایجاد کارگروهی از سوی وزیر صمت با کمک استانداران برای رفع مشکل واحد‌های تولیدی شد چراکه بعضی از واحد‌ها به‌ناحق متوقف‌شده‌اند.

حجت الاسلام رئیسی همچنین در مورد کارگری زنان در شهرستان دلفان هم تأکید کرد که باید به‌صورت خاص اشتغال برای بانوان دنبال و نسبت به ایجاد شغل محترمانه برای زنان سرپرست خانواده اقدام شود چراکه وضعیت کنونی درست نیست و باید سازوکاری درست کنیم.

وی همچنین با طرح این سوال که ما در روستاها آب و برق و گاز داریم اما چرا روستایی در روستا نمی‌ماند؟ افزود: مهم‌ترین دلیل این است که اقتصاد روستا صرف نمی‌کند و باید نتیجه اقدامات در روستاها به‌گونه‌ای باشد که روستایی در روستا باقی بماند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نظام هماهنگ پرداخت پیگیری می‌شود.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه آقای وحیدی وزیر کشور یک تیم باید بگذارند و فکری برای مسئله شهرداری‌ها شود، کارکنان شهرداری‌ها خانواده دارند و باید به مسائل آنها رسیدگی شود، تصریح کرد: شهرداری‌ها زیر نظر شوراهای شهر هستند اما ما نمی‌توانیم در این قضیه ساکت بنشینیم بگوییم به ما ربطی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات شهرداری‌ها در پرداخت حقوق کارکنان آنها محصول ارتباطات ناسالم است، به دلیل اینکه خواسته اند افرادی را وارد شهرداری‌ها کنند و بعد در پرداخت حقوق‌ها می‌مانند، حتی پولی که دولت برای اجرای پروژه‌ها داده است را برای پرداخت حقوق کارکنان مصرف کرده اند، افزود: ام المسائل شهرداری‌ها این است که با رفاقت و پارتی بازی آدم وارد کرده اند و الان هم خودشان مانده اند هم کارکنان شهرداری‌ها.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه با فشار عضو شورای شهر و افراد دیگر، اشخاصی را در شهرداری‌ها به کار گرفته اند و امروز مصیبت درست کرده اند، اظهار داشت: ‬رابطه چانه زنی و پارتی بازی عامل این اتفاقات است و شوراهای شهر در این راستا وظیفه مهم نظارت دارند.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه «بده بستون» یکی از معضلات اداره کشور است، تصریح کرد: در این رابطه‌های «بده بستون» افراد می‌گویند تو اینجا یک نفر را به کار بگیر و بعد من جای دیگر هوای تو را دارم؛ این از بدترین روابط است، این سیستم چانه زنی از بدترین نوع روابط است که در سیستم‌های ما وجود دارد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان