هنرمندان بسیجی با استفاده از قالب‌های مختلف هنر ،زبان گویای فرهنگ ایثار و شهادت و بسیج در کشور بوده‌اند و حضور چشمگیری در محافل هنری و فرهنگی داخلی و خارجی داشته اند.

به گزارش خبرافلاک؛ زمانی‌که امام‌خمینی (ره )معمار کبیر انقلاب اسلامی ،دستور تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کردند،پیش‌بینی چنین روزهایی برای موفقیت بسیج به عنوان بزرگترین شبکه انسانی در کشور را می‌کردند.

بسیجی که در طی ۸ سال دفاع مقدس تمام اقشار را به جنگ فراخواند تا از کیان وطن دفاع کند ،در دوران سازندگی نقش مؤثری در سازندگی داشت و با شروع دوران جدیدی از انقلاب و جمهوری اسلامی نه تنها در داخل بلکه  در فرامرزهای کشورنیز در تمام عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی حضور چشمگیری داشت .

دراین‌راستا هنرمندان نیز مانند سایر اقشار با استفاده از ابزار هنر و استعداد و قلمی که داشته‌اند، نقش بی‌بدیلی در توسعه و اعتلاء و بازنمایی کرامت انسانی در جامعه ایفا کرده‌اند.

هنرمندان بسیجی با استفاده از قالب‌های مختلف هنر ،زبان گویای فرهنگ ایثار و شهادت و بسیج در کشور بوده‌اند و حضور چشمگیری در محافل هنری و فرهنگی داخلی و خارجی داشته اند. سالانه تولید فیلم‌ها، کتاب‌ها و آثار تجسمی و هنری در عرصه بسیج گواه موفقیت‌های هنرمندان بسیجی است.

کامین ملکی؛عکاس  موفق لرستانی و مولف کتاب مصور لحظه های بی تکرار درگفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت:تلاش در راستای گسترش فرهنگ دینی ،ترویج آموزه های دینی و تقویت هنر متعالی  از رویکردهای بسیج است که با برنامه های مختلف فرهنگی و‌اجتماعی و‌حمایت از تولیدات این عرصه  و هنرمندان پیگیری می شود.

وی عنوان کرد: خدمت به مردم مهم‌ترین رویکرد بسیج است و حمایت از برنامه های فرهنگی‌و‌هنری در راستای ترویج ارزش های انقلاب اسلامی و‌توسعه اخلاق‌مداری با رویکرد خدمت به مردم اجرایی می‌شود.

این هنرمند بسیجی افزود: هنرمندان بسیجی در سایه تفکر‌والای‌بسیج‌ تاکنون خدمات شایانی در جامعه داشته اند، هنرمندان بسیجی‌ با آثار هنری خود‌معارف‌اسلامی را گسترش می دهند و از ابزار هنری برای احیای تفکر اسلامی استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: در طول عمر انقلاب اسلامی هنرمندان با بهره گیری از ابزار هنر متعالی در راستای فرهنگ سازی، ترویج و نهادینه سازی فرهنگ دینی و‌ تفکر اسلامی نقش خود را به خوبی ایفا کرده اند.

بتول بیرانوند؛بانوی فیلمساز بسیجی نیزمعتقد است بسیج،تنها نیروی کارآمدی است که بدون هیچ چشم داشت اقتصادی و مادی،همیشه آماده خدمت به همنوع است.

وی درگفت و گو باخبرافلاک اظهار داشت: به نظرمن، همین مطرح نبودن مسئله اقتصادی واحساس مسئولیت وخدمت به دیگران که نیازمند یاری هستند ،باعث ارزشمند شدن نام بسیج شده است.

بیرانوند عنوان کرد:  در زمینه فیلمسازی ،عکاسی و تصویربرداری از سال ۸۴ درسازمان بسیج هنرمندان مشغول به خدمت هستم و توانسته ام چند مستند راجع به زندگی شهدا ،ازجمله شهید حجت الله یخچالی، فیملساز بروجردی و مستندی با محوریت حجاب کارگردانی و تولید کنم.

وی تصریح کرد:کار برای بسیج با حداقل امکانات صورت می گیرد؛ فضای کار فرهنگی  و هنری برای بسیج مظلوم  واقع شده،هرچند سختی کار وجود دارد اما خروجی ،موفقیت وشیرینی خاص خودش  را دارد.

 بانوی فیلمساز بسیجی گفت: ما همه مدیون خون پاک شهدایی هستیم که باعث این آرامش و امنیت هستند تا ماهنرمندان بتوانیم در فضایی خاص و محیطی بی آلایش دور از مادیات به هنرمتعالی جامه عمل بپوشانیم.امیداویم که لایق نام بسیجی باشیم.

مهین دژاکام؛ مدیرعامل شرکت انیمیشن‌سازی سینما سبز رهام ؛ معتقد است نقش بسیج در عرصه‌های فرهنگی و هنری بسیار مؤثر است .

این انیماتور و کارگردان بسیجی درگفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت: هنرمندان بسیجی چه در عرصه رشته تجسمی، چه در شعر، فیلم‌سازی، انیمیشن‌سازی و هر حوزه می‌توانند در قالب هنر و ابزار هنر آن مفاهیم عالی و متعالی فرهنگ ایثار و شهادت و خوی و منش بسیج را به نمایش بگذارند.

وی افزود: مهم‌ترین مقوله در فرهنگ بسیج ،مکتب شهادت است و ما می‌دانیم که شهدا چه جان‌فشانی‌هایی برای کشور کرده اند. هم‌اینک بسیجیان جان‌برکف در عرصه‌های مختلف در حال فعالیت هستند .ما می‌دانیم که امنیت‌مان را مدیون خون شهدا و پس‌از آن بسیجیان و سربازان گمنامی هستیم که امنیت‌مان را تامین می کنند.

دژاکام عنوان کرد: هنرمندان می‌توانند در قالب هنر و با استفاده از مفاهیم ایثار و مقاومت که طلایه دارآن مکتب بسیج  است،آثار خوبی خلق کنند و پیام  آن را به مخاطب و مردم برسانند.

این بانوی هنرمند بسیجی تصریح کرد: به‌عنوان فیلم‌ساز و انیماتوربا ابزار هنر، فیلم کوتاهی درباره‌ شهید احمدی‌روشن از شهدای هسته‌ای ساخته ام که چگونه ناجوانمردانه دانشمند کشورمان توسط استکبار شهید شد.این فیلم می‌تواند پیام مقاومت را در کشور و حتی جوامع بین‌المللی مطرح و منتقل کند.

مسئول بسیج هنرمندان استان لرستان نیزدر گفت‌وگو با خبر افلاک اظهار داشت: با توجه به پیروزی انقلاب شکوه‌مند اسلامی در سال ۵۷، فرآیندی که در عرصه فرهنگی و هنری با رهبری امام صورت گرفت ؛رویکرد بسیار متفاوتی داشت.

سرهنگ فریدون کریمی والا افزود: دردوران طاغوت نقش فرهنگ و هنر بنابر تعابیر و سیاست‌های منفی که از طریق رژیم پهلوی اعمال می شد،هنر در جهت اعتلای انسان و کرامت انسانی نبود؛ ولی بعد از انقلاب علاوه‌بر نکوداشت و گرامی‌داشت ریشه‌های فرهنگی با انگیزه‌های دینی و ملی و آموزه‌های اسلامی به مقوله فرهنگ و هنر توجه ویژه‌ای شد.

 وی عنوان کرد: در دوران پس از انقلاب،به رشته‌های هنری مانند فیلم، سینما و تئاتر ،شعر ،موسیقی، سرودهای حماسی و سایر حوزه‌های هنری توجه ویژه‌ای شد و به کرامت و ارزش‌های والای انسانی درقالب هنر،توجه شد.

 کریمی والا تصریح کرد: در واقع برون رفت و نتیجه اقدامات فرهنگی و هنری دوران بعد از انقلاب، نگاه آن به ساحت انسان به عنوان شاخص اصلی انقلاب و جمهوری اسلامی‌بود.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان لرستان با بیان اینکه هم اکنون هنرمندان بسیجی در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین‌المللی حرف برای گفتن زیاد دارند اشاره کرد: بسیج در تمام عرصه‌های هنری موفق عمل کرده است.

 وی خاطرنشان کرد: خدماتی که درعرصه فرهنگی و هنری با محوریت بسیج صورت‌گرفته قابل توجه است.نگاه ویژه هنرمندان به حوزه فرهنگ و هنر در سطوح مختلف توسط بسیج باعث شده که اکثریت قریب‌به‌اتفاق جامعه هنری در بستر بسیج عضو شوند و با عضویت در بسیج عملکردهای فرهنگی و هنری خودشان را ارائه بدهند.

کریمی والا افزود: سازمان بسیج تا به امروز توانسته جشنواره‌های متعدد استانی ،کشوری و بین المللی را برگزار کند و در این راه هم موفق عمل کرده‌ است.

 وی تصریح کرد:با توجه به ذائقه و ایدئولوژی انقلاب اسلامی ، کشورهای دیگر در سطح بین‌المللی نگاهشان به مقوله هنرنگاهی کاملاً متفاوت است و می‌دانند که اگر در جشنواره های ایران شرکت کنند باید به اصول اسلامی و کرامت و ارزش‌های انسانی در مکتب جمهوری اسلامی بپردازند و دیگر خبری از لاابالی‌گری ها  نیست.

کریمی والا اشاره کرد: هنرمندان غرب می دانند که در هنر والای ایران اسلامی جایی برای مکاتبی مانند فمینیسم نیست و از منیت‌های مستکبران در عرصه سینما و تأثیر آن برحوزه‌های هنری خبری نیست .

وی بیان داشت:  به میمنت و حضور انقلاب اسلامی است که توانسته ایم در این مسیر موفق عمل کنیم و مردم بیشتر از گذشته جذب فرهنگ و هنر اسلامی شده اند.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان اظهار داشت:هنرمندان با توجه به تفکر ناب انقلاب اسلامی و امامین انقلاب  عمل می کنند و می‌بینیم که مقام معظم رهبری چقدر نسبت‌به هنر و آثار هنری توجه و اهتمام دارند.

وی افززود:  تفکربسیج در عرصه هنر طنین‌انداز شده و علاوه‌بر کشور در فرامرزهای جمهوری اسلامی صاحب اندیشه شده و طرف‌داران پروپاقرص پیدا کرده است.

انتهای پیام/