رئیس بنیاد شهید شهرستان خرم آباد گفت: ۹۰ درصد قبور مطهر شهدای خرم آباد سامان‌دهی شده و ۱۰ درصد دیگر با توجه به مشکلات ریالی و اعتباراتی که در سطح کلان و به تبع بنیادشهید وجود دارد، درحال پیگیری است.


صادق هادی پور در گفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت:شهرستان خرم آباد ۲هزار و ۲۰ شهید بزرگوار دارد که تقریباً یک‌سوم آنها پرونده‌شان سامان‌دهی شده و تحت پوشش بنیاد هستند.


وی افزود: مزار شهدایی که بحث سامان‌دهی شان مطرح است به‌عنوان شهدای تک مزاری و شهدایی که در مجموعه گلزار شهدا مدفون هستند تقسیم بندی شده اند.


هادی پور عنوان کرد: در آرامستان‌های خرم‌آباد؛ گلزار شهدای شماره ۱ شماره۲ و شماره ۳ ساماندهی شده اند .بقیه شهدا یا در گلزارهای دیگر هستند مثل گلزار فاطمیه ماسور، روستای دارایی ،فلک الدین و بقیه هم به‌صورت شهدای تک مزاری هستند.


رئیس بنیاد شهید خرم آباد تصریح کرد: سامان‌دهی قبور مطهر شهدا توسط پیمانکار در حال انجام است. قطعه خضر ، به دلیل گستردگی و پراکندگی و فضای قبرستان و بحث دسترسی موانعی دارد.


هادی پور خاطرنشان کرد: معاونت تعاون و عمران آرامستان‌های بنیاد با تمام مشکلات و محدودیت‌ها ،نهایت همکاری را با مجموعه شهرداری خرم آباد دارند.


بیان داشت: ان‌شاءالله که بتوانیم با روی کار آمدن دولت انقلابی سیزدهم در بحث امورات خانواده‌های شهدا، ایثارگران و سامان‌دهی قبور مطهر شهدا و خانواده‌های آنان این ۱۰ درصد را هم به سرانجام برسانیم و این فاز را در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ ببندیم.


وی اظهار کرد: طبق قانون وزارت کشور ،دفن خانواده‌های شهدا شامل پدر، مادر ،همسر و فرزند شهید و جانباز ۲۵ درصد به بالا در قطعه صالحین خرم آباد پیش‌بینی‌شده است. مسئولان سازمان آرامستان‌های شهرداری خرم آباد علی‌رغم چند جلسه مشترک، متأسفانه به دلیل این‌که نتوانسته اند زمین‌های مجاور را تملک کنند و فضای بیشتری را در اختیار بگیرند هنوز بحث دفن خانواده شهدا را بی سرانجام گذاشته اند.

هادی پور اشاره کرد: علی رغم اینکه چند بار مصوب شده که شهرداری زمین جدید را به بنیاد واگذار کند بنا بر رایزنی های صورت گرفته،شهردار و معاونین قول دادند در اولین فرصت بعد از تعیین و تکلیف زمین‌های مجاور آرامستان‌ها بحث دفن خانواده شهدا و جانبازان را در دستور کار قرار دهند .


وی تصریح کرد: مشکلات ساختاری و سازمانی قطعه شهدا خرم‌آباد از توان یک سازمان خاص خارج است . بعد از سامان‌دهی گلزار شهدا، بنیاد ردیف اعتباری تخصیص نمی‌دهد و فقط در بحث رایزنی و مشارکت دستگاه‌ها برای همکاری موظف است.


هادی پور افزود: متولی سامان‌دهی، حفظ و نگهداری آرامستان‌ها مطابق نامه رسمی وزارت کشور برعهده شهرداری و سازمان آرامستان هاست ولی بنیاد تا جایی‌که بتواند در این امر همکاری می‌کند تا ان‌شاءالله بحث سامان‌دهی ۱۰درصد قبور شهدای استان و شهرستان خرم‌آباد هم به نتیجه برسد .

انتهای‌ پیام/

  • نویسنده : مژگان بیرانوند