معاون هماهنگ‌کننده سپاه استان لرستان گفت : هر زمان دراستان نیاز به محرومیت‌زدایی بوده حضور بسیج متجلی شده است.

به گزارش خبرافلاک؛ سرهنگ مجید سوری در نشست با خبرنگاران اظهار داشت:زمانی‌ امام‌خمینی(ره) دستور تشکیل سازمان بسیج مستضعفین را دادند، کشور با مسئله تسخیر لانه جاسوسی و مسائل داخلی درگیر بود. تاسیس سازمان بسیج مستضعفین مصادف شد با عبور از بحران‌هایی که اوایل انقلاب  رخ داد.

وی افزود: آن‌چیزی که دشمن آن را برای ملت ایران  تهدید تلقی می‌کند یک سازمان به‌عنوان بسیج آن را به فرصت تبدیل کرده‌است. چهار دهه از عمر با برکت سازمان بسیج مستضعفین می‌گذرد به‌جرات می‌توان گفت که اگر بسیج نبود سرنوشت کشور جور دیگری رقم می‌خورد .

سوری عنوان کرد: درهشت سال دفاع مقدس،ارتش انقلابی آمادگی جنگ نداشت  و با مسائل و مشکلاتی مواجه بود همکاری بسیج و نیروهای بسیجی در کنار ارتش بود که سرنوشت دفاع مقدس را به سمت  مطلوبی پیش برد.

 وی افزود: بعد از دوران دفاع مقدس هم ما عملکرد بسیج را در همه عرصه‌های مختلف دیدیم .هم در بحث سازندگی هم در بحث سیاسی،‌اقتصادی و هر عرصه‌ای که کشور به آن نیاز داشت ؛بسیج همیشه حضوری پررنگ و پرشور داشت .

سوری تصریح کرد: بسیج یعنی مردم ؛بسیج سازمان‌یافته، تشکل‌های مردمی را دور هم جمع کرد . رویکردهای بسیج ،مردم محور و در راستای تقویت نظام بوده‌است .امروز ما در عرصه محرومیت‌زدایی و سازندگی شاهد حضور فعال بسیج هستیم .آنچه که لازم است در مناطق محروم انجام بگیرد به وسیله بسیج سازندگی در حال انجام و به وقوع پیوستن است ؛هر جا که نیاز به محرومیت‌زدایی  تجلی‌گاه حضور بسیج سازندگی در کشور است.

وی افزود: رویکرد دیگر بسیج ، توجه به مسائل اجتماعی است .سازمان‌های زیادی درگیر مبارزه با آسیب‌های اجتماعی هستند ولی  بعد از مطالبه مقام‌معظم رهبری در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی  بسیج ورود و حضور چشمگیری داشته‌است. هویت پاسداری بسیج باعث شده هر جا نیاز به حمایت و پاسداری ببینیم؛ ورود کنیم . در بحث اجتماعی هم بسیج ورود چشمگیری داشته‌است .

معاون هماهنگ کننده سپاه لرستان اظهار کرد: بسیج درلرستان۳۶محله حاشیه‌نشین را تحت پوشش قرار داده‌ و چون می‌خواهیم به نقطه مطلوب برسیم، اقدامات را وارد فضای رسانه‌ای نکرده  ایم.ولی روی این ۳۶ محله‌ای که در استان شناسایی‌شده تمرکز کرده‌ایم. به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی و کمبود امکاناتی که در حاشیه شهرها وجود دارد از اقدامات بسیج در استان است.

 وی با بیان اینکه رویکرد دیگر بسیج رویکرد  خودسازی است اظهار کرد: ما به‌دنبال این هستیم که جوانان را دغدغه‌مند کنیم تا فرصتی برای خودسازی خود داشته باشند.معمولاً همه فرصتی برای خودسازی نیاز داریم. حلقه‌های صالحین در حوزه تربیت در همین جهت شکل‌گرفته تا از طریق آن فرصتی را برای نوجوان و جوانانمان فراهم کنیم تا بتوانند به خودسازی خود و تقویت خود بپردازند.

سوری بیان کرد: راه‌اندازی حدود ۲۰۰ مهد قرآنی در استان ،تشکیل چهار هزار حلقه صالحین متشکل  از نوجوانان و جوانان  و تربیت  2هزار حافظ قرآن از اقدامات فرهنگی بسیج در استان لرستان است.

 وی افزود:  ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یکی از رویکردهای اصلی بسیج مستضعفین است .معتقدیم هر جای دنیا که توانسته‌ایم موانع را برداریم الگوگیری از ارزش‌های دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت  بوده است.

وی  با بیان اینکه سازمان بسیج قبل‌از هرچیز یک سازمان فرهنگی است؛ اظهار داشت:  تولید کارهای مستند در حوزه ایثار و شهادت و جمع‌آوری آثار و دست‌نوشته های شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را درهرصورت جزو وظایف اصلی خودمان می‌دانیم .

سوری گفت: امنیت جامعه و مردم جزء وظایف ذاتی بسیج است . این امنیت  از طریق گردان‌ها و دسته‌های رزمی در جامعه پیاده شده  که برکاتی برای انقلاب و مردم داشته و اگر امروز امنیتی داریم  بخش عظیمی از آن را مدیون رشادت بسیجیان و استفاده از ظرفیت بسیج هستیم .

وی اشاره کرد: رویکرد دیگر،حضور مؤثر و اثربخش بسیج در اقشار مختلف است .بسیج فرهنگیان ، بسیج رسانه، بسیج پزشکی، بسیج سازندگی ، بسیج هنرمندان و تمام اقشار بسیج حضوری مؤثر داشته‌اند.

سوری افزود: در بسیج اقشار به‌دنبال این هستیم که تفکر بسیجی را در دستگاه‌ها وارگان‌های دولتی پیاده کنیم .کارکنان دستگاه‌ها را از ماموریت محوری به رسالت محوری سوق دهیم . اینکه دستگاه خودش فساد ستیز باشد، نه منشأ فساد ،سالم‌سازی دستگاه و پیگیری روند تکریم ارباب‌رجوع در دستگاه‌های دولتی به‌خوبی اجرایی شود.

وی تصریح کرد: در بحث تکریم ارباب‌رجوع در ادارات باید اصل خدمت را در ادارات و ارگان‌های دولتی به مردم ارائه دهیم و باید در ادارات نهادینه شود.

 معاون هماهنگ کننده سپاه استان گفت:در بخش محرومیت‌زدایی کارهای بزرگی توسط بسیج استان  انجام‌شده است. از سال گذشته تاکنون بسیج سازندگی بالغ‌بر ۵۰۰ طرح و پروژه در استان پیاده کرده‌است . احداث ۳۰۰ مسکن در مناطق محروم توسط بسیج سازندگی ، ۱۹ کانال آب‌بر در بخش کشاورزی ، احیای پنج قنات دراستان، احداث پنج استخر ذخیره آب برای کشاورزان، ساخت ۲ مرکز بهداشت ،احداث  20مدرسه  با استفاده از ظرفیت بسیج و خیرین و  حدود ۱۴۵۰ طرح اشتغال‌زایی در استان  توسط بسیج ایجاد شده است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : مژگان بیرانوند