رئیس اداره بهزیستی شهرستان خرم‌آباد گفت : شهر خرم آباد به عنوان پایلوت اجرای طرح CBR در لرستان انتخاب شده است.

کیانوش بیرانوند درگفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت: طرح توان بخشی مبتنی بر جامعه(CBR) تاکنون فقط در روستاهای کشور اجرا می شد ولی درلرستان برای اولین بار درحوزه شهری برای در خرم‌آباد درحال اجرا شدن است.

وی افزود: مهم‌ترین مسئله در این طرح شناسایی معلولین در سطح شهر است ؛یعنی معلولینی که تا کنون تحت پوشش و امدادرسانی بهزیستی قرار نگرفته‌اند، شناسایی می شوند.

بیرانوند عنوان کرد: برای شناسایی معلولین شهر خرم آباد، علاوه ‌براستفاده ازظرفیت دفاتر تسهیل‌گری نیاز به همکاری سایر ادارات و ارگان‌های مرتبط هستیم.

وی تصریح کرد: دراین طرح، بیشتر تمرکز روی مناطق حاشیه نشین است ؛مناطقی که  مشکلاتشان بیشتراست و باید به صورت پایلوت مورد توجه قرار بگیرند.

بیرانوند افزود: علاوه براین ؛ درطرح توان بخشی مبتنی بر جامعه ،به بحث آموزش نگاه ویژه ای شده  است. آموزش مهارت های زندگی، آموزش های پیش از ازدواج ،آموزش خانواده و پیشگیری از معلولیت ها ،غربالگری اضطراب و سایر آموزش ها در این طرح  پیش بینی شده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خرم‌آباد اظهار داشت: معلولانی که تا کنون شناسایی نشده‌اند از طریق این طرح مورد حمایت بهزیستی قرار می گیرند .همچنین در بحث اعتیاد در مناطق حاشیه نشین نیز در قالب این طرح برنامه هایی در دستور کاراست.

وی افزود: امیدواریم با استفاده از گروه های جهادی بتوانیم موارد را شناسایی و آمارها را تجمیع کنیم تا درزمینه شناسایی و خدمات دادن به آنها اقدامات صورت بگیرد.

بیرانوند با بیان اینکه طرح CBR با محوریت شهرخرم آباد ولی تمرکز روی حاشیه شهر است؛اظهار کرد: تامین حقوق و مستمری معلولین ، بحث اشتغال و خدمات توانبخشی معلولان از جمله گفتار درمانی کار درمانی وفیزیوتراپی رایگان از جمله خدماتی است که درقالب این طرح ارائه می شود.

وی افزود: ارائه تسهیلات دانشجویی،مناسب سازی منازل معلولانی که نیاز به تجهیزات خاصی دارند مانند رمپ و علائم برای نابینایان و معلولان اعصاب و روان مانند شیشه های نشکن و…. از دیگر اقداماتی است که درقالب طرح CBR ارائه می شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خرم‌آباد بیان کرد: حدود ۱۲هزار مددجو تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان خرم آباد هستند که ازاین تعداد ۱۰هزار نفرمعلولیت دارند و نزدیک به چهارهزارنفرهم پشت نوبت هستند.

 وی افزود: پشت نوبتی ها افرادی اند که معلولیت شان در کمیسیون ثابت شده ولی در نوبت دریافت مستمری هستند.یعنی خدمات می گیرند ولی فعلا مستمری دریافت نمی کنند.

بیرانوند عنوان کرد: از این ۱۰ هزار نفر، سه هزارنفر افراد حمایتی  مانند زنان سرپرست خانوار و مردان از کارافتاده که بیماری های خاص دارند؛هستند و هفت هزارنفر خدمات توانبخشی دریافت می کنند.

وی تصریح کرد: در بحث مسکن مددجویان، آنهایی که درطرح ملی ثبت نام می کنند،سازمان بهزیستی در زمینه آورده اولیه به آنها کمک می کند .آنهایی هم که زمین دارند، سازمان بهزیستی به خانواده هایی که تک معلول هستند ، مبلغ صدمیلیون تومان و آنهایی که دو معلول دارند مبلغ بیشتری به صورت بلاعوض کمک می کند و برای تکمیل ساخت نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی می شوند.

بیرانوند افزود: اداره بهزیستی شهرستان خرم آباد با قرارگاه بسیج سازندگی دربحث ساخت مسکن معلولین همکاری می کند .در این زمینه محدودیتی نداریم  و هرکس متقاضی  و زمین داشته باشد همکاری لازم صورت می گیرد.

وی بیان کرد: ازسال گذشته تاکنون ؛حدود پنج هزار بسته  معیشتی بین مددجویان بهزیستی وحتی کسانی که نیازمند بودند و نیازشان محرز شده توذیع شده است. درکنار این اقلامی از جمله پتو و البسه که  توسط خیرین تامین شده است،نیز توذیع شده است.

بیرانوند افزود: همچنین ،فرزندان معلولین دربحث ازدواج توسط خیرین همکاربهزیستی مورد حمایت قرارمی گیرند.

وی بیان کرد: اداره بهزیستی شهرستان خرم آباد، در بحث آموزش ژنتیک و مشاوره رایگان، مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ با متخصصان بهزیستی ، حمایت از معلولان ذهنی، جسمی و حرکتی،مردان ازکارافتاده که همسرانشان سرپرست خانوار هستند،زنان مطلقه و بدون سرپرست،زنان بدسرپرست  که شوهرانشان زندانی یا متواری یا کارتن خواب هستند ،خدمات ارائه می دهد .

وی با بیان اینکه ۲مرکز حمایتی خانواده برای کودکان کار درخرم آباد فعال است اظهار داشت:  تاکنون ۲۸۰ کودک کار در خرم آباد شناسایی شده اند. بیشتر کودکان کار و متکدیان سطح شهر خرم آباد مهاجرهستند واکثرا از شهرستان های اطراف می آیند که والدینشان دست فروش هستند.

بیرانوند تصریح کرد: دربحث ساماندهی کودکان کار، نیاز به همکاری سایر دستگاه ها داریم ؛چون اعتبار بهزیستی کفاف تامین مخارج  کودکان کار را نمی کند.آموزش این کودکان و پرداخت تسهیلات برای اشتغال والدینشان دردستور کار است که نیاز به همکاری سایر ارگان ها دراین زمینه است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : مژگان بیرانوند