مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان با بیان اینکه شناسنامه فرهنگی شهدای لرستان تکمیل می‌شود گفت: ۱۰۴ شهید گمنام در ۳۳ نقطه استان لرستان دفن شده‌اند.

به گزارش خبر افلاک، محمود زرین‌جویی با اشاره به برگزاری کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان که سال آینده برگزار می‌شود  اظهار داشت: طی نامه‌ای از بنیاد شهید و امور ایثارگران  سراسر کشور درخواست کرده‌ایم آمار شهدایی که اصالتا لرستانی هستند و بنا به دلایلی در استان‌های دیگر تدفین و یا پرونده آنها در استان‌های دیگر است  اعلام کنند که بتوانیم تعداد دقیق شهدای لرستانی را احصا کنیم. 

وی افزود: کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستانی ۲۲ کمیته زیر مجموعه دارد  که این امر یک نقطه عطف است که در راستای برگزاری این کنگره کلیه دستگاه‌های اجرایی، نهادهای نظامی و انتظامی  و همچنین  تشکل‌ها  با یکدیگر همکاری  کنند که بتوان اقدامات خوبی در راستای ترویج  فرهنگ ایثار و شهادت انجام شود. 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان عنوان کرد: کمیته شاهد و ایثارگران یکی از ۲۲کمیته برگزاری کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستانی است که با ریاست بنیاد شهید و دبیری نیروی انسانی سپاه در رابطه  با احصاء و به روزرسانی آمار و اطلاعات دقیق شهدای استان  فعالیت می‌کند. 

وی  با  اشاره به تکمیل شناسنامه فرهنگی شهدای استان بیان کرد: طی فراخوانی از دستگاه‌هایی همچون جهاد، آموزش و پرورش ونیروهای نظامی  که شهدا به آنها وابسته هستند درخواست کرده‌ایم آمار و اطلاعات  دقیق از شهدا را ارائه کنند که بتوانیم شناسنامه فرهنگی شهدا را تکمیل کنیم. 

زرین جویی گفت:  براساس شناسنامه فرهنگی شهدا کلیه نوشتار، وصیت نامه، دست خط، زندگی نامه، خاطرات، نحوه شهادت و مکتوب کردن خاطرات همرزمان شهدا حین شهادت طی یک شناسنامه فرهنگی جمع‌آوری می‌شوند  و علاوه بر ارائه در کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید در موزه دفاع مقدس شهدای استان که در آینده افتتاح می‌شود نگهداری می‌شوند. 

وی تصریح کرد: هم اکنون تاریخ شفاهی والدین شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد استان را در دستور کار داریم و اقدامات  خوبی انجام شده  و پس از آن تاریخ شفاهی همسران شهدا، جانبازان بالای ۲۵ درصد و آزادگان سال آینده تهیه می‌شود. 

زرین جویی با اشاره به ساخت فیلم زنگ آخر توسط بنیاد شهید و امورایثارگران استان لرستان گفت:  فیلم زنگ آخر  مربوط به ۶۸ شهید دانش‌آموز بروجرد است  که در مراحل پایانی است و امیدواریم ۲۱ دی ماه  امسال مصادف با سالروز شهادت این ۶۷ شهید دانش آموز فیلم آماده شود و اکران شود. 

وی بابیان اینکه ۱۰۴ شهید گمنام در ۳۳ نقطه استان لرستان دفن شده‌اند تصریح  کرد: در استان ۱۷۸ شهید جاویدالاثر هستند که از این تعداد ۲۸ شهید مربوط به خرم‌آباد، ۵۴ شهید بروجرد، ۳۰ شهید الیگودرز، ۲۶ شهید دورود، ۸ شهید کوهدشت، ۱۲ شهید الشتر، ۷ شهید دلفان، ۱۲ شهید ازنا و یک  شهید مربوط به  شهرستان  پلدختر است. 

انتهای پیام /

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم