گرانی امروز، میراث دولت روحانی است اما در کنار آن، استمرار مدیران دولت قبل سبب شده تا این افراد انگیزه نظارت بازار را نداشته و بازار رها شده باشد.

به گزارش خبرافلاک، یکی از مهمترین بخش هایی که در کارنامه هر دولت مورد توجه قرار می گیرد، بخش اقتصاد است که متاسفانه طی هشت سال گذشته در دولت روحانی عزم و اراده ای برای رفع مشکلات اقتصادی وجود نداشت.

دولت روحانی تلاش کرد تا برجام را به رفع مشکلات اقتصادی گره بزند اما در این سالها فقط فرصت های طلایی از دست رفت و مشکلات معیشتی هر روز بیشتر شد.

به لطف بی نظارتی و بی انگیزگی برای تنظیم بازار، هر روز یکی از اقلام پرمصرف در بازار نایاب می شد به طوری که طی یک سال گذشته روغن، برنج، مرغ و شکر از مهمترین اقلامی بودند که به سختی به دست مردم رسید و حتی در شرایط کرونا، مردم برای تهیه این اقلام مجبور بودند در صفوف طولانی بایستند.

صفوف طولانی برای خرید مواد غذایی

رها کردن بازار و عدم تنظیم در این مورد یکی از مهمترین ضعف هایی بود که طی سال های گذشته مشکلات عدیده ای را ایجاد کرد، قیمت افسار گسیخته بسیاری از اقلام و کالاهای اساسی که حتی برخی رشد بیش از صد درصدی داشتند، نشان از بی تفاوتی دولت روحانی به بخش اقتصاد و نظارت بر بازار بود.

این در حالیست که در بسیاری از سخنرانی ها تلاش می کردند تا مشکلات اقتصادی را به تحریم و جنگ اقتصادی گره بزنند در حالی که به گفته کارشناسان و تحلیلگران، کمتر از ۳۰ درصد مشکلات به تحریم برمی گشت و مابقی مشکلات به دلیل بی توجهی به بازار بود.

تورم طی این سالها به بالاترین حد خود رسید و در نهایت در خرداد امسال، کار دولت روحانی خاتمه یافت و امروز به جرات می توان گفت که گرانی ها و تورم ها، میراثی است که از دولت قبلی به جا مانده و مدتی زمان نیاز است تا این مشکلات برطرف شود.

گرانی ها میراث دولت دوحانی

با توجه به اینکه با روی کار آمدن دولت جدید، بسیاری از مدیران جابه جا می شوند متاسفانه برخی از مدیران به جا مانده از دولت روحانی این روزها دل و دماغ کار کردن و نظارت بر بازار را ندارند و همین سبب شده تا سودجویان همچنان در بازار عرض اندام کنند و قیمت ها نیز روندی صعودی داشته باشند.

اگرچه بسیاری از استانداران در دولت جدید انتخاب شده اند، اما می طلبد هرچه سریعتر در دولت جدید، مدیران دلسوز، انقلابی، جهادی و پرتلاش مشغول به کار شوند تا بتوانند با نظارت بر بازار به گرانی های بی حد و اندازه، خاتمه دهند.

استمرار برخی از مدیران روحانی در این دولت سبب شده تا همچنان در برخی از بخشها شاهد آشفته بازار و گرانی های سلیقه ای باشیم و همین، معیشت مردم خصوصا اقشار ضعیف را با مشکلات همراه کرده است.

عدم تعهد کاری برخی مدیران دولت قبل

رضا سپهوند کارشناس اقتصاد ، اظهار داشت: دولت جدید فقط راس دولت را عوض کرده و لازم است علاوه بر مدیران ارشد، مدیران میانی هم که توانایی لازم را دارند و جهادی عمل می کنند انتخاب شوند.

وی افزود: برخی از مدیران فعلی که از دولت قبلی به جا مانده اند، تعهدی به اصول و رویه این دولت ندارند و حتی ممکن است برخی از آنها کارشکنی هایی نیز انجام دهند تا کارنامه دولت را بد جلوه دهند در حالی که با روی کارآمدن مدیران انقلابی قطعا بسیاری از این مشکلات برطرف می شود.

کارشناس اقتصاد تصریح کرد: لازم است که مدیران ارشد استانها، خصوصا در حوزه های اقتصادی و مرتبط با بازار مدیرانی را که توانایی کنترل بازار را دارند انتخاب کنند تا بتوانند در مهار گرانی و تورم گام بردارند.

سپهوند خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در دولت قبلی ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار برخی از واردکنندگان سفارش شده قرار گرفت، در نهایت سود آن در جیب سودجویان و فشار مشکلات اقتصادی بر دوش تولید کننده افتاده و تخصیص این ارز به هدف نرسیده است.

وی بیان کرد: کمبود مرغ و آشفتگی در بازار، از مدتها قبل در دولت روحانی آغاز شده و به نظر می رسد مدیرانی که از دولت قبل در حوزه های بازار و اقتصاد هستند توانایی کنترل را نداشته و لازم است که مدیران ارشد استانها نسبت به جابجایی این افراد اقدام کنند.

کارشناس اقتصاد گفت: دولت رئیسی در ابتدا نشان داد که عزم جدی برای رفع مشکلات دارد به طوری که همه تلاش خود را برای واکسیناسیون مردم به کار گرفت و شاهد تسریع در این روند بودیم، با اینحال در حوزه اقتصادی نیز این امیدواری وجود دارد که با انتخاب مدیران جهادی در استانها شاهد تحولات مثبت بیشتری باشیم.

ماندن یا نماندن مدیران در دستگاه های اجرایی

مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی ، اظهار داشت: بازار تابع عوامل مختلفی است که عرضه و تقاضا، قیمت ارز، واردات و صادرات، ترخیص کالاها از گمرک و در برخی از موارد دلالان در این بازار اثرگذار هستند.

وی افزود: برخی از این عوامل اثر گذار در بازار در سطح ملی بوده و در واقع مسائل کلی محسوب می شود ولی در کنترل بازار، مدیران نقش بسیار ویژه ای دارند که نظارت دقیق و کنترل می تواند در روند آرامش بازار موثر باشد.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از علت هایی که سبب می شود بازار در وضعیت بهم ریختگی قرار گیرد این است که نظارت نباشد و وقتی مدیری احساس کند که مشخص نیست در مدیریت باقی می ماند یا نه، همین سبب می شود تا نظارت در بازار کمرنگ شود.

ویسکرمی عنوان کرد: با روی کار آمدن دولت جدید و این که جابجایی هایی صورت می گیرد، در برخی از جاها، ماندن یا نماندن مدیران مشخص نشده که همین امر نیز پیشبرد کارها را با مشکل مواجه کرده است.

وی بیان کرد: البته در دیداری که با استاندار داشتیم اعلام کردیم که اگر قرار است جابجایی صورت گیرد و یا همین مدیران روند کار را ادامه دهند، مشخص شود البته بنا بر این است که انتخاب عجولانه نباشد و طبق شایستگی و تخصص افراد، انتخاب مدیران صورت گیرد.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ضروری است تا در صورتی که قرار است مدیرانی جابجا شوند، با سرعت انجام شود تا مدیران در بخش های مختلف بتوانند با کار جهادی و تلاش مضاعف اقدام نمایند.

بنای دولت بر شایسته‌ سالاری است

حسینی معاون رئیس جمهور روز گذشته اظهار داشت که بنای دولت بر شایسته‌ سالاری است و اگر تا حدودی انتصاب‌ها به کندی انجام می شود به خاطر همین است که روی این مسائل دقت و تامل و از مراجع مختلف استعلام می شود.

به هر حال امید می رود که با توجه به وضعیت بازار، استانداران استانها ابتدا در بخش اقتصاد و بازار مدیرانی را انتخاب نمایند که دلسوز، جهادی، جوان، پرتلاش و دغدغه رفع مشکلات معیشتی مردم را دارند تا بتوان وضعیت بازار را التیام بخشید.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک