محمدمهدی تقی‌زاده کارشناس حقوقی گفت :گرفتن اسکرین شات از چت های خصوصی و اسرار و مکالمات افراد در فضای مجازی جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.

به‌گزارش خبر افلاک با توجه به عدم آگاهی مردم نسبت‌به مباحث حقوقی و بروز برخی مشکلات در این رابطه بر آن شدیم تا ساعاتی از هر هفته را با بیان سلسله مباحث دانش حقوقی از جانب کارشناسان حقوق و جزا در کنار شما باشیم. در یازدهمین نشست کارشناس حقوقی ما را با قوانین انتشار چت های خصوصی در فضای مجازی آشنا می‌کند.
محمدمهدی تقی‌زاده کارشناس‌ارشد حقوق در گفتگو با خبر افلاک اظهار داشت : امروزه گرفتن اسکرین شات بین افراد مرسوم شده و تهدید به انتشار اسرار خصوصی افراد و اسکرین شات از چت های خصوصی آن‌ها جرم محسوب می‌شود .
وی افزود :طبق ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی کسی که تهدید به انتشار چت های خصوصی در فضای مجازی شده‌است می‌تواند نسبت‌به اعاده حیثیت و پیگیری شکایت به مراجع قضایی مراجعه کند.
کارشناس حقوقی عنوان کرد :علاوه‌برآن طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی حتی تهدید به انتشار اسرار خصوصی هم جرم محسوب شده و مشمول مجازات در مراجع قانونی می‌شود.
تقی‌زاده تصریح کرد :بنابراین اگر کسی توسط اشخاص معلوم‌الحال یا مجهول‌الحال در فضای مجازی تهدید به انتشار چت خصوصی و اسرار شد،حق پیگیری و شکایت در مراجع قضایی را دارد .
کارشناس حقوقی بیان داشت :متأسفانه عدم آگاهی افراد در حوزه فضای مجازی باعث شده که خیلی از جرایم سایبری امروز مربوط به انتشار اسکرین شات و اسرار خصوصی افراد در فضای مجازی باشد که باعث مشکلاتی در خانواده‌ها به خصوص خدشه وارد کردن به آبروی برخی از خانواده‌ها در جامعه شده‌است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : مژگان بیرانوند