مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: تاکنون بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار بابت تملک‌های مربوط به عرصه‌های اطراف قلعه و بازسازی درون محوطه‌ها هزینه شده است.

سید امین قاسمی در جلسه شورای اسلامی شهر با اشاره اقدامات انجام شده در خصوص آزاد سازی حریم قلعه فلک الافلاک اظهارکرد: طی سه سال گذشته اقدامات زیادی در زمینه آزاد سازی عرصه‌های مربوط به قلعه انجام شد.

وی افزود: طبق توافقی که با سپاه انجام دادیم باید با پرداخت ۶۹ میلیارد تومان عرصه و اعیان پادگان خریداری می‌شد، قسط اول ۲۸ میلیارد تومان بود که ۲۸ اسفند سال ۹۶ پرداخت شد، اعتبارسال  ۹۷ و ۹۸ دو تا بیست میلیارد و پانصد میلیون تومان بود که اسناد خزانه بود، اما به دلیل اینکه سپاه به عنوان دستگاه نظامی کد بورسی نداشت کمی با تاخیر ۴۱ و پانصد میلیون تومان انجام شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه یازده میلیارد و ۷۰۰ میلیون  تومان نیز بابت افزایش حفظ قدرت خرید به سپاه پرداخت شد، عنوان کرد: در مجموع مطابق با تفاهم اولیه اعتباری به صورت نقدی و اسناد خزانه اسلامی به سپاه پرداخت شد.

قاسمی با اشاره به اینکه ما ردیف مستقل برای تملک عرصه قلعه فلک الافلاک گرفتیم، گفت: کل توافق اولیه به سپاه پرداخت شده است، اما با توجه  به افزایش نرخ تورم در سال ۹۷ و ۹۸ ادعا شد که ارزش پول کاهش پیدا کرده و نمی‌توان با مبلغ پرداخت شده پادگان خریداری کرد، قطعا این ادعا درست است و ما موظف هستیم شرایط را برای خرید پادگانی در شان سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان مهیا کنیم.

وی تاکیدکرد: چند روز پیش جلسه‌ی  با معاون عمرانی استانداری لرستان  و نماینده نهاد ریاست جمهوری داشتیم و مبالغی را پیشنهاد و مصوب کردیم تا کاهش ارزش پول پرداختی به سپاه جبران کند و حداکثر ظرف یکسال پادگان را تخلیه کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: علاوه بر مبلغ پرداختی به سپاه ۱۴ میلیارد تومان به ارتش و ۳۳ میلیاردتومان بابت تصرف ۱۵ مغازه اطراف قلعه نیزهزینه شده است.

قاسمی بیان کرد: همچنین پازده میلیارد تومان برای خرید چند مغازه سمت قلعه مصوب کرده‌ایم، در فاز دوم هم چند مغازه روبروی و کنار سینما را برای بازسازی چشمه‌های پل گپ در دستور کار داریم.

شایان ذکر است ساماندهی حریم قلعه فلک‌الافلاک با همکاری و مساعدت فرماندهی سپاه حضرت ابوالفضل (ع) در حال انجام است. بر اساس توافق صورت گرفته بین ستاد کل نیروهای مسلح و دولت، مقرر شد دولت منابع لازم را برای ساخت پادگان جدید در اختیار سپاه قرار دهد و در حال حاضر ساختمان جدید در حال احداث بوده و سپاه به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده است. 

انتهای پیام/