مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: حدود یک پنجم از6300شهید لرستان، دانش آموز بوده اند ولی متاسفانه درثبت و ضبط آثار آنها اقدامی صورت نگرفته است.

سرهنگ محسن رشیدی درگفت و گو با خبر افلاک اظهار داشت: از آغاز انقلاب اسلامی تا کنون هر لحظه ما در مقابل دشمن قد عمل کرده‌ایم ،همیشه عقب‌نشینی کرده‌است ؛هر موقع ما یک قدم جلو رفتیم دشمن پنج قدم عقب رفت.

 وی افزود: یوم‌الله ۱۳ آبان ، به یاد عزیزان دانش‌آموزی که جانشان را فدا کردند باید زنده نگه داریم .

رشیدی عنوان کرد: ۶۳۰۰ شهید در استان لرستان داریم  که ۱۲۵۶ نفر از آن‌ها شهدای بمباران هستند وبیش از پنج هزار شهید دیگر در دوره دفاع مقدس شهید شده‌اند .حدود یک‌پنجم از آن‌ها شهدای دانش‌آموز هستند .

وی تصریح کرد: شاید بتوان گفت هیچ استانی به‌اندازه لرستان شهید دانش‌آموز ندارد ولی متأسفانه اقداماتی در راستای حفظ آثار و ارزش شهدای دانش‌آموز در استان لرستان به‌صورت جدی صورت نگرفته‌است .

رشیدی بیان داشت: زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدای دانش آموز لرستانی امری ضروری است اما  تا به امروز هیچ‌ اقدام جدی صورت نگرفته‌ و بارها این قضیه را به مسئولان آموزش و پرورش استان گوشزد کرده‌ایم.

 وی با اشاره به اینکه اداره‌کل آموزش‌وپرورش به‌عنوان متولی اصلی به همراه بنیاد شهید استان باید به دنبال شناسایی و تدوین اسناد شهداء دانش آموز باشند، اظهار داشت: بنیاد حفظ آثار آماده همکاری در این امر خطیر است.

رشیدی افزود: باید آثاری هنری و مکتوب ازشهداء دانش آموز استان برای نسل آینده بجا بماند و آن رشادت‌هایی که دانش‌آموزان ما در طی هشت سال دفاع مقدس داشته‌اند به ثبت برسد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان  اظهار کرد: این روزها روحیه‌ جهادی درکشور موج می‌زند؛ اگر آن روزها شهید فهمیده را داشته ایم، اکنون نوجوانانی مانند شهید لندی داریم. پس جهاد ادامه دارد و با این روحیه جهادی برای نسل آینده پیام خواهیم داشت.

 وی با بیان اینکه هشت سال دفاع مقدس جامعه ما را بیمه کرده‌است ، افزود:این روحیه را در طول کرونا در بحث مدافعان سلامت دیدیم واگر آن روحیه جهادی که هشت سال دفاع مقدس در کشور تزریق نمی‌شد ، این‌همه رشادت را از کادر درمان نمی‌دیدیم .

رشیدی اشاره کرد: روحیه جهادی برای نسل آینده  باید حفظ و به الگو تبدیل شود.

وی ادامه داد: هنوز جدی به شهدای شاخص دانش‌آموزی در استان نپرداخته‌ایم. قطعا اگر بنیاد شهید پای کار بیاید و آموزش‌وپرورش بررسی کند با کمک حفظ آثار می‌شود شهدای شاخص دانش‌آموزی استان را شناسایی و ثبت کرد و در مورد آن‌ها آثار هنری و فرهنگی و مکتوبی در جامعه به جا گذاشت.

رشیدی اظهار داشت: بنیاد شهید، بنیاد حفظ آثار و آموزش‌وپرورش باید پارامترهایی که برای شاخص بودن شهدای دانش‌آموز هست در نظر بگیرند تا آثار این شهدا جمع‌آوری و مکتوب و ثبت شود .در لرستان کارکردن در حوزه شهدای دانش‌آموز مغفول مانده که نیاز به عزم جدی دارد.

انتهای پیام/