مدیرکل دامپزشکی لرستان در خصوص شیوع بیماری "تب برفکی" هشدار داد و گفت: دامداران باید باتوجه به فرا رسیدن فصل سرد، اقدامات لازم را برای پیشگیری از این بیماری انجام دهند.

به گزارش خبرافلاک به نقل از روابط عمومی دامپزشکی لرستان؛ مصطفی زبردست با اعلام این مطلب افزود: تب برفکی از جمله واگیردارترین بیماری های ویروسی جمعیت دام سبک و سنگین می باشد که میزان واگیری آن نزدیک به ۱۰۰ درصد و با تلفات بالا است.

وی اظهار داشت: علائم این بیماری دامی شامل تب، بی حالی، لنگش، زخم های گسترده دهانی، کاهش اشتها و کم شدن تولید شیر و گوشت می باشد. 

زبردست ادامه داد: حمل و نقل دام بدون هماهنگی دامپزشکی و بی توجهی به واکسیناسیون به موقع از جمله علل اصلی شیوع بیماری تب برفکی است بنابراین دامداران باید به هشدارهای اعلامی در خصوص موارد پیشگیری از این بیماری توجه کنند. 

مدیرکل دامپزشکی لرستان اعلام کرد: شهریور ماه گذشته بیش از ۱۰۷ هزار دام سنگین استان علیه تب برفکی واکسینه شده است و از دامداران درخواست می شود با مراجعه به مراکز درمانی دامپزشکی نسبت به واکسیناسیون دام خود اقدام کنند.

زبردست اظهار داشت: هم اکنون سه میلیون و ۸۰۰ هزار راس دام سبک و ۱۵۰ هزار راس دام سنگین در مناطق روستایی و عشایری لرستان وجود دارد.

انتهای پیام/