نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به شناخت مردم استان نسبت به آرمان ها و ارزش های اسلامی و تلاش برای محقق شدن آن ها گفت: مردم از فساد، مفسد، تبعیض و فاصله طبقاتی،جذب نیرو بدون ضابطه با هر عنوانی و بوسیله هر مقام و هر شخصی متنفر و منزجر هستند.

به گزارش خبرافلاک حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی در خطبه های نماز جمعه این هفته در مصلی الغدیر خرم آباد با اشاره به فوت دو هزار و ۵۰۰ نفر از مردم لرستان در اثر بیماری کرونا اظهار داشت:هنوز هم کشور و استان ما مبتلا به ویروس منحوس کروناست و باید همچنان اصول و آداب که از طرف ستاد استانی و کشوری مقابله با کرونا اعلام می شود رعایت کنیم تجربه اثبات کرده است اگر به مقررات عمل نشود دوباره ویروس فراگیر می شود و فراگیر شدن  آن یعنی آسیب اجتماعی و از دست دادن عزیزانی که ما به ان ها وابسته هستیم.

وی افزود: در ۱۵ ربیع الاول اولین مسجد با نام مسجد قبا توسط پیامبر اسلام در نزدیکی مدینه در سال اول هجری قمری احداث شد و اولین نماز جمعه توسط رسول اسلام برپا شد؛ باید به این دو پایگاه دینی  که مشابهی برای آن ها وجود ندارد بیش از گذشته اهمیت داد برگزاری نمازهای جماعت در مساجد استان همراه با برنامه های فرهنگی، دینی،مذهبی، سیاسی و اجتماعی که در برگیرنده همه اقشار و سطوح جامعه باشد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

نماینده ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: مسجد محوری و برپایی برنامه های متنوع با محوریت امام جماعت مسجد باشد البته همدلی پایگاه های بسیج، کانون های فرهنگی، هنری و هیات های امنای مسجد بایستی این پایگاه دینی را به بالاترین کارکرد خود برساند.

شاهرخی خاطرنشان کرد: حضور امام جماعت برای نمازهای پنج گانه ضروری است،در هر حال مسجد که جایگاه مدیریت و تدبیر امام جماعت است در هیچ زمانی از نماز جماعت خالی نباشد اهمیت حضور در نماز جمعه در طول ۴۲ سال جای بحث و گفت و گو ندارد
نمازجمعه قلب فرهنگی شهر است و جنبه سیاسی اجتماعی و عبادی دارد؛ شکوه نماز جمعه در هر شهری حلال مشکلات و  مسائل سیاسی، دینی، اجتماعی و اقتصادی آن شهر است.

وی تصریح کرد: قطعا نماز جمعه در تراز انقلاب اسلامی می تواند در بسیج مردم در همه عرصه ها پیش رو راهگشا و دشمن شکن باشد باید تشکر کرد از خواهران،برادران،جوانان و نوجوانان و پدران مادران که در ایام دشوار بیماری کرونا به صورت متوالی و …نبض قلب فرهنگی شهر را با حضورشان زنده نگه داشتند و و این ها مشمول فضیلت است.

نماینده ولی فقیه در لرستان بیان کرد:چهارم آبان سالروز  اعتراض امام به پذیرش کاپیتولاسیون در سال ۱۳۴۳ و همچنین سوم آبان، تاریخ امضای قرارداد نگین گلستان در سال ۱۱۹۲ و یکم آبان شهادت عالم مجاهد سید مصطفی خمینی در سال ۱۳۵۶ است.

وی یاد آور شد: لایحه کاپیتولاسیون حاکمیت قضایی دولت آمریکا درباره ده ها هزار نفر آمریکایی بود که در ایران حضور داشتند به این معنا که هر جنایتی از سوی امریکایی در ایران صورت می گرفت، دولت ایران حق محاکمه آن ها را نداشت و امام این لایحه را مورد انتقاد شدید قراردادند و فرمودند: با این لایحه استقلال ما را فروختند و اگر جای این ها بودم میگفتم بیرق سیاه سر در مغازه و خانه ها بزنند عظمت ارتش ایران را از بین بردند تا اینکه در ۱۳ ابان ایشان را دستگیر و به ترکیه تبعید کردند تبعید اگرچه سختی های بسیاری برای ملت و بیت امام داشت اما به دنبال ان گشایش و موفقیت هایی بود که در ۲۲ بهمن رقم خورد.

شاهرخی با اشاره به ضرورت آشنایی نسل جوان ما با این حوادث و قرار دادها تاکید کرد: سوم آبان سال ۱۱۹۲ امضای قرار داد نگین میان ایران و روسیه ان زمان بود، نسل جوان ما مطالعه کند که چگونه شاهان در قرار داد گلستان حاکمیت ایران شامل قفقاز، ارمنستان،گرجستان و در حقیقت ۱۴ ولایت به امپراطوری روسیه آن زمان واگذار کردند و از طرفی مطالعه کنند که امام امت چگونه در مقابل نظام سلطه ایستادند و نقشه های شوم ان ها را برملا کردند مقام رهبری ملت شریف و امام راحل از پادشاهان و نظام سلطه چنین سابقه زشتی دیدند که چنین در مقابل ان ها ایستادند.

وی با اشاره به نشست فصلی ائمه جمعه لرستان با حضور  استاندار استان گفت:ائمه جمعه شهرستان ها نیازهای محل محرومیت را بیان کردند و مقرر شد این نیازها و کاستی ها از طرف استاندار دیده شود تا در سفر ریاست جمهوری به استان این نیازها تقدیم هیات شود.

امام جمعه خرم آباد با اشاره به شناخت مردم لرستان نسبت به آرمان ها و ارزش های اسلامی و تلاش برای محقق شدن آن ها اذعان داشت:ائمه جمعه در این نشست تاکید کردند که مردم از فساد، مفسد، تبعیض و فاصله طبقاتی،جذب نیرو بدون ضابطه با هر عنوانی همچون تجمیع، قراردادی و شرکتی بوسیله هر مقام و هر شخصی متنفر و منزجر هستند چنان که کسانی بخواهند بعد از ۴۱ سال از پیروزی انقلاب به این شیوه عمل کنند دستان قدرتمند قانون و چشمان بیدار مردم و مطالبه گران در مقابل این شیوه های ناپسند می ایستند.

وی تاکید کرد:قطعا در این مقطع کسانی باید روی کار بیایند که وعده های دولت سیزدهم را عملی کنند از اهل قلم،خبرگزاری ها،نشریات و نخبگان و اهل رسانه درخواست میکنم در نوشته ها و فضای مجازی،  علمی کارشناسانه و مبتنی بر اخلاق بگویند که این شیوه های حکم رانی در استان موجب چه آسیب هایی شده است و برچیده شدن تبعیض ها چه مزیت هایی دارد .

شاهرخی گفت:اجرای وعده های دولت باید به دست مدیرانی دانا، توانمند، متعهد و قوی در اجرای عدالت اجتماعی و مستحکم در برابر انواع تبعیض های پیدا و پنهان، باشد؛ مدیران اهل کار و تلاش مضاعف و جهادی باشند بدور اشرافی گری و شجاع و مسئولیت پذیر و در دسترس مردم باشند.