مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: با پیگیری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ 50میلیارد ریال اعتبار جهت احداث تالار مرکزی خرم آباد اختصاص داده و روند ساخت آن از سر گرفته شده است.

احمد حسین فتایی درگفت و گو با خبر افلاک اظهار داشت: روند ساخت تالار مرکزی خرم آباد که از سال ۹۶متوقف شده بود با پیگیری جدی،از سرگرفته شده است.

وی افزود:در حوزه زیرساخت های فرهنگی استان انقلاب مهمی نسبت به دهه های گذشته صورت گرفته است. به طوری که ارزش آماری تملک سرمایه ای استان  درسال۹۷ حدود ۴ملیارد تومان بوده که این سرمایه به ۳۲میلیاردتومان درسال جاری افزایش پیدا کرده است.

وی عنوان کرد:براساس رایزنی های صورت گرفته ازمقامات بالادستی وزارت خانه، تخصیص اعتبارات رشد خوبی داشته که این رشد نتیجه تلاشی است که پروژه های نیمه تمام استان را که از سال  85 شروع شده به سرانجام رسانده است.

فتایی تصریح کرد:ساخت و راه اندازی کتابخانه های درجه یک بروجرد، الیگودرز و شهیدباهنر،تکمیل سالن شهید آوینی خرم آباد و سالن کنفرانس اداره کل استان و نگارخانه ازنا از جمله مهمترین پروژه هایی است که طی ۱۵سال ازکلنگ زنی آنها گذشته بود و یا روندشان کند شده و یا دچار ماده ۴۸شده بودند.

 وی افزود: خوشبختانه با روندی که باسرعت طی شد؛ اکثر پروژه های نیمه ساخت به سرانجام رسید.

تکمیل کتابخانه پلدختر تا پایان سال

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان بیان داشت: کتابخانه پلدخترتا پایان سال تکمیل می شود.عملیات اجرایی سالن آمفی تئاتر ازنا و دورود شروع شده و الشتر باسرعت زیاد درحال پیگیری  است.

وی افزود: امیدواریم پروژه های راکد شده، جان تازه بگیرند و به رشد و توسعه فرهنگ و هنر دراستان به خصوص شهرستان های فاقد زیرساخت فرهنگی  کمک کنند.

فتایی اظهار داشت: کتابخانه احداثی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان در الیگودزر به دلیل اینکه کتابخانه مرکزی این شهرهنوز افتتاح نشده درتوسعه فرهنگ و هنر در این شهرستان کمک کننده است.

وی افزود: عملیات اجرایی هنرستان منطقه گلدشت خرم آباد که چهارسال بدون اعتبار، راکد مانده بودشروع شده و تمام تلاش ما این است که این پروژه تاثیر گذار تا سال آینده افتتاح شود.

رسالت اصلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛حمایت از هنرمندان است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان درادامه با بیان اینکه رسالت اصلی این اداره کل حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر است،اظهار داشت: حمایت در زمینه تولید هنری و کالای فرهنگی و بحث تولید محتوا مهم ترین رسالت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان است.

وی افزود: حمایت از تولید محتوا درحوزه کتاب نویسندگان بومی و ناشران و صدور مجوزهای لازم و قانونی ،خریداری تولیدات چاپی به تعداد بالا و رونمایی از آثار منتشرشده درجهت معرفی هنرمندان و نویسندگان به جامعه وعلاقه مندان،صورت می گیرد.

فتایی عنوان کرد: درحوزه مد و لباس هرسال با برگزاری جشنواره های استانی، آثار تولیدی وخلاقیت های دراین حوزه به نمایش گذاشته می شود.بازدید مردم و تولید کنندگان منجربه عقد قرارداد و تولید انبوه می شود.

وی بیان داشت: درجشنواره کمانچه نوازان ،نمایشگاه خلاقیت در تولید کمانچه های ساخت استان عرضه  شده که موجب رونق تولید می شود.

فتایی عنوان کرد: درحوزه فیلمسازی، یکی دوسال اخیر شاهد رشد تولیدات خوبی درزمینه مستند و فیلم کوتاه بوده ایم که توسط انجمن سینمای جوان و انجمن تازه تاسیس سینمای مستند استان ساخته شده و در جشنواره های مطرح ملی و بین المللی به نمایش درآمده و جوایزمهمی کسب کرده اند.

رشدچشمگیر صدور هنرکارت نسبت به سال گذشته

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان اظهار کرد: تعداد بیمه شدگان و تسهیلات پرداختنی و هنرکارت  هنرمندان نسبت به سنوات گذشته رشد چشم گیری داشته و روند صدور هنرکارت وعضویت هنرمندان وفعالین عرصه فرهنگ و هنر در صندوق توسعه فرهنگ وهنر به شکل چمشگیری روبه رشد است .

وی با اشاره به اینکه لرستان در کسب تسهیلات حمایتی رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داده اظهار داشت: این جایگاه نشان دهنده این است که هنرمندان استان دغدغه تولید آثارهنری و فرهنگی دارند که باید مشکلاتشان مرتفع شود.

فتایی افزود: ظرفیت های هنری و فرهنگی خوبی دراستان وجود دارد که درکنار آن باید حمایت ها بیشتر شود. متاسفانه اعتبارات حوزه فرهنگ و هنر درحد علاقه مندان به این عرصه نیست . ازدولت سیزدهم انتطار داریم باتوجه به دغدغه های فرهنگی که دارد؛به این عرصه نگاه ویژه ای داشته باشد چونکه حوزه فرهنگ پایه و اساس جامعه است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : مژگان بیرانوند