کارشناس مسائل سیاسی گفت: روحانی به عنوان رئیس جمهور کشور با تعهدات بی پایه و اساس به طرف برجام به نسل آینده کشور بدهکار است.

مجتبی کلانتری کارشناس مسائل سیاسی در سلسله نشست های بصیرتی مرکز نسرا شهرستان خرم آباد اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵  در دوران هشت ساله دولت روحانی تصمیماتی گرفتند با عنوان برجام  که قرار بود مشتمل بر تکالیف مشخص‌شده باشد اما طرفین برجام به کلیه تعهدات خود پایبند نبودند.

وی افزود:۱+۵ توافق کرد طبق مبانی شرح داده شده در برجام عمل کند و حسن نیتش را ثابت کند که این اتفاق صورت نگرفت .متاسفانه طرفین برجام کلیه مقررات آژانس درخصوص حفاظت از اطلاعات  را زیر پا گذاشته و با دادن اطلاعات به کشورهای ثالثی مانند رژیم صهیونیستی عملا مفاد برجام را نقض کردند.

کلانتری عنوان کرد: برجام مشتمل بر۱۰ صفحه کلیات است و ۹۰ صفحه هم احراز مسئولیت‌ها. کلیه قواعد و مقررات درباره حفاظت از اطلاعات در این۹۰ صفحه است که تصمیمات اجرایی  و مسئولیت‌های هر یک از نهادها را نشان می‌دهد. ولی متاسفانه گویا ظریف و تیم مذاکره کننده فقط ده صفحه اول را مطالعه کرده اند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: هشت سال به ظریف وهم تیمی هایش فرصت داده شد تا متن برجام را مطالعه کنند. اصل اساسی برجام  ضمائم است،چون ضمائم اجرائیات  را تبیین  می کند.

وی افززود: درهیچ‌جای برجام نگفته تحریم‌ها لغو شود.به‌طورکلی مهم‌ترین بخش برجام ضمائم است و مهم‌ترین  ضعفی که دارد مبهم و کلی‌گویی است . ولی گویا طرف ایرانی هشت سال فقط به ده صفحه اول که کلیات است استناد کرده و اطلاعاتی ا زضمائم آن نداشته است.

کلانتری با بیان اینکه برجام مستقیم به برداشتن تحریم اشاره نکرده اظهار داشت:  در متن برجام صحبت از تعلیق است. تعلیق که به معنای لغو نیست .این آقایان به خودشان زحمت مطالعه نداده اند .متخصصان زبان انگلیسی  اند و در غرب درس خوانده و آن‌جا زندگی کرده اند .

وی افزود: رفتار تیم مذاکره کننده ایران در دوران دولت گذشته، ما را یاد ارتباط  با خارجی ها در دوره قاجار می‌اندازد. با لبخند کاری درست نمی‌شود . مذاکره باید اصولی و اساسی و دقیق و مفصل باشد.

کلانتری عنوان کرد: در مذاکره باید منافع کشور را در نظر گرفت. ظریف گویا فقط چند صفحه اول متن برجام را خوانده و مطمئنا به ضمائم توجه نکرده و آن را مطالعه نکرده  است.

وی تصریح کرد: جان‌کری در کتاب خاطراتش می‌گوید ما برجام را در ۱۲۰ صفحه تهیه کردیم و آن را چند دور مطالعه کرده و به ایران ارائه دادیم . ایرانی‌ها هیچ تأثیری در نوشتن برجام و تعهدات آن نداشتند.

کلانتر بیان داشت:  مقام معظم رهبری  چندین بار تذکر دادند اما  تیم مذاکره کننده سرسپردگی کامل به غرب داشتند وعاشق وعلاقه‌مند به غرب بودند و به هر قیمتی می‌خواستند برجام را اجرا کنند.

وی افزود: دولت روحانی در طی هشت سال ۱۲ بار به غرب تعهد داد. روحانی باید به نسل آینده پاسخ‌گو باشد که بدون توجه به نسل آینده تعهداتی داده‌است .تمام سوخت راکتورهای هسته‌ای  را از کشور خارج و یا پر از بتن کرد بدون اینکه عایدی برای کشور داشته باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه سردمداران دولت روحانی خود و فرزندانشان تابعیت خارج از کشور داشتند، تصریح کرد: از صدام  و از لیبی باید عبرت می گرفتند. غرب در دنیا به‌دنبال تسلط اقتصادی است .متاسفانه دولت روحانی از نظر اقتصادی، سیاست خارجی  و تجارت موفق نبود و ارزش پول ملی ما را زیر سوال برد.

 وی افزود: ظریف دیرهنگام اعتراف کرد. اعضای تیم مذاکره‌کننده باید با دقت متن برجام را مطالعه می‌کردند و به جای تعلیق تحریم ها، توجه خود را جلب حذف دائمی آن  می کردند.

کلانتری اظهار داشت: خداوند در قرآن می فرماندهرگز به یهود و نصاری اعتماد نکنید و خودتان را خوار و ذلیل نکنید. مقام معظم رهبری تاکید دارند با استقلال و بدون وابستگی کشور را رونق دهیم.

وی افزود: امروز یکی از کشورهای قدرتمند جهان هستیم. امیدواریم که با دولت جدید و سیاست خارجی قوی در مذاکرات درست و شفاف به نفع جمهوری اسلامی پیروز شویم. البته نباید سرنوشت کشور را به مذاکره پیوند بدهیم.

انتهای پیام/

  • نویسنده : مژگان بیرانوند