مدیرکل پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: برای کاهش اثرات و تبعات خشکسالی بر معیشت و اقتصاد عشایر ، دام زنده در این استان با قیمت تضمینی هر کیلوگرم ۲۹ هزارتومان و پرداخت مقادیری جو یارانه‌ای به عشایر خریداری می‌شود.

به گزارش خبرافلاک؛ محمدرضا راستگو با اعلام این خبر افزود: به ازای هرکیلو گرم خرید گوسفند زنده از عشایر، سه کیلوگرم جو یارانه‌ای با قیمت مصوب ۲ هزار و ۲۱۵ تومان نیزبرای تامین خوراک دام به عشایر استان داده می‌شود.

وی اضافه کرد: تا پایان مهرماه جاری یکهزار و ۱۶۰ تن نهاده جو از طریق سامانه بازارگاه بین عشایر لرستانی توزیع می‌شود.

وی تصریح کرد: برای کاهش اثرات و تبعات خشکسالی بر معیشت و اقتصاد عشایر، خرید تضمینی دام مازاد و تامین علوفه دامی این قشر در دستور کار قرار گرفته و مقرر شده است در کل کشور یک میلیون راس دام عشایر خریداری و ذخیره سازی گوشت قرمز انجام شود.

راستگو ، میزان دام عشایر استان را ۱.۵ میلیون راس برشمرد و گفت: داشتن کارت شناسایی دامداری، تردد دام عشایری و دفترچه عشایری، بیمه و هویت گذاری دام، شماره حساب شبا بنام عشایر تحویل دهنده دام، کپی شناسنامه وکارت ملی از جمله شرایط خرید دام از عشایر است.

یکی از زیربخش های مهم کشاورزی در لرستان تولیدات و اقتصاد عشایری است به نحوی که در مجموع، سهم حدود ۱۵ هزار خانوار عشاری لرستان در تولید ناخالص ملی حدود یکهزار میلیارد تومان است و مالکیت ۸۵ هزار هکتار از اراضی و یک هزار و ۳۰۰ هکتار از باغات استان را در اختیار دارند.

عشایر لرستان با جمعیت حدود ۸۴ هزار نفر در ۱۴ ایل و ۱۵ طایفه مستقل سازمان یافته هستند و با داشتن یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی سالانه ۲۵ درصد از پروتئین مورد نیاز استان را تامین می کنند که البته باید فرهنگ غنی و زیبای خوداتکایی و تولید را در کنار این اعداد و ارقام به داشته های معنوی و ارزشمند عشایر اضافه کرد.

تولیدات سالانه عشایر لرستان شامل ۱۲ هزارتن گوشت قرمز، ۲۹ هزار تن شیر، یک هزار و ۳۲ تن پشم، ۱۸ تن عسل، ۱۷ تن روغن حیوانی، ۶۳۰ تن پرورش ماهی سردآبی ، ۱۵ هزار و ۵۵۷ تن گندم، ۱۵ هزار و ۵۲۳ تن جو، پنج هزار و ۳۲ تن حبوبات، هفت هزار و ۴۶۰ تن صیفی جات و همچنین پنج درصد صنایع دستی استان است و امسال خشکسالی موجب خسارت ۵۰ درصدی به درآمد آنها شده است.

انتهای پیام/