کارشناس و مشاور خانواده با اشاره به این که کودکان، رفتارهای والدین خودشان را درونی سازی و الگوسازی می‌کنند، گفت:خشونت و کودک آزاری نه تنها منجر به تربیت کودک نمی شود بلکه موجب ایجاد آسیب های اجتماعی بزرگتری در خانواده و جامعه می شود.

شیرین بیرانوند؛ در گفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت:  فرزند پروری و تربیت کودک بسیار مهم و زمینه‌ساز سال‌های بزرگسالی فرد محسوب می‌شود.این‌طور باید بگوییم که تربیت فرزند از سال‌های قبل از ازدواج شروع می شود که باید روی رفتارهای فردی خود کار کرد و اشکالات خودمان را برطرف کرده باشیم.

وی افزود: زمانی می‌توانیم فرزندان سالمی را تربیت کنیم ‌که اشکالات رفتاری خود را برطرف کنیم. نمی‌توانیم از فرزندان و کودکان انتظار داشته باشیم به شکل دیگری رفتار کنند که درچارچوب رفتاری والدین شان نیست.

کارشناس و روان درمانگر کودک عنوان کرد: درواقع کودکان رفتارهای والدین خودشان را درونی سازی و الگوسازی می‌کنند وشاید دیده باشید که هرچه بزرگ‌ترها می‌گویند کودک به همان شکل ضبط  و عملی می‌کند؛ بنابراین تربیت فرزند چیزی فراتر از این نیست که ما روی خودمان کار کنیم و سعی کنیم الگوی مناسبی باشیم.

بیرانوند تصریح کرد: کارراحتی نیست که خیلی از والدین بدون این‌که فکر کنند از کودک انتظار داشته باشند اگر حرف بدی می‌شنود آن حرف  را نزند و اگرغیبت می‌شنود ،غیبت نکند و اگر تهمت زدن را می‌بیند تهمت نزند. درواقع دیر یا زود اگر در سنین کودکی آن رفتارها را انجام ندهد در سنین نوجوانی آن رفتارها را بروز می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: پس ما درواقع آینه تربیت فرزندانمان هستیم و آنچه که ما هستیم در رفتار کودکانمان  بروز پیدا می‌کند.

بیرانوند بیان کرد: وقتی والدین تصمیم می‌گیرند کودکی به دنیا بیاورند، ممکن است به پیچیدگی این ماجرا توجه نکرده باشند و مسئولیتی که قرار است یک کودک به‌همراه داشته باشد را درک نکنند.

این کارشناس و روان درمانگر کودک با اشاره به مسئولیت مهم فرزند پروری و رفتار مناسب با کودک در سنین پایین،تصریح کرد: زندگی امروز پیچیدگی فراوانی دارد و مشکلات مادی فراوانی که موجب استرس و دل‌نگرانی والدین می شود موجب شده آنها در سطح پرفشاری قرار بگیرند.همین سبب می‌شود که سطح  تحمل والدین کاهش پیدا کند و بایدهای سخت‌گیرانه  ای نسبت‌به کودکان داشته باشند .والدین انتظار دارند فرزندان نادانسته و بدون آموزش، رفتارهای مناسبی از خودشان نشان دهند.

وی افزود: بحث فرزند پروری امری است که باید برای آن زمان گذاشت ،مطالعه کرد و شیوه‌های مناسب را در تربیت کودکان استفاده کرد.

بیرانوند تصریح کرد: چون کودکان آن شیوه‌ای را که مدنظر والدین‌شان  است اجرا نمی‌کنند متاسفانه والدین از رفتارهای خشونت‌آمیز استفاده می‌کنند که این رفتارهای خشونت‌آمیز نه‌تنها اثرگذار نیست بلکه به حرمت نفس و عزت‌نفس کودک بسیار آسیب می‌زند و فردی که حرمت نفسش آسیب ببیند و عزت نفسش پایین بیاید بسیار خطرآفرین است و ممکن است آسیب‌های بسیار بزرگ‌تری به خود و افراد جامعه وارد کند.

وی با بیان اینکه خشونت و کودک آزاری نه تنها منجر به تربیت کودک نمی شود بلکه موجب ایجاد آسیب های اجتماعی بزرگتری در خانواده و جامعه می شود،گفت:  والدین بدانند که با رفتارهای خشونت‌آمیز تغییرات مثبتی اتفاق نمی‌افتد و نه تنها اثرات بسیار منفی داردبلکه ممکن است به صورت برگشتی مجدد به خودشان بر‌گردد و در سن نوجوانی و بزرگسالی کودکان بازخورد را به والدین خود برمی‌گردانند.

این کارشناس خانواده اظهار داشت: کودک آزاری در بزرگسالی توأم با آسیب‌ها و اختلالات شدید روانی  زمینه‌ساز اختلالات جدی برای فرد می شود.

وی افزود: متاسفانه راهکار کلی برای جلوگیری از کودک‌آزاری وجود ندارد چونکه این پدیده به زیرساخت‌های یک ازدواج  برمی گردد.اصلی‌ترین راهی که باعث جلوگیری از پدیده کودک‌آزاری می شود، انتخاب شریک مناسب برای ازدواج است و باید با فردی که دارای  سلامت روان است ازدواج کرد.

بیرانوند عنوان کرد: عدم سلامت روان موجب می‌شود که فرد درگیر اختلالات روانی پیچیده‌ای شود و زمینه‌ساز این شود که برخی از پدران پرخاشگر و برخی از مادران کودک را به‌صورت بدنی تنبیه ‌کنند. پس باید مسئله ازدواج در کشور به‌عنوان اصلی‌ترین مسئله زیرساخت فرهنگی خانواده مطرح  و بررسی ‌شود.

وی تصریح کرد: فرزند پروری و به دنیا آوردن یک کودک درواقع یک امر صرفاً فیزیکی نیست و باید حتما والدین آموزش‌هایی دراین زمینه دریافت کنند .چیزی که در جامعه ما متأسفانه اهمیت داده نمی شود؛ اصل آموزش و پیشگیری از کودک آزاری است.مطمئناً  پیشگیری خیلی کم‌هزینه‌تر از درمان است.

دکتر بیرانوند اظهار داشت: والدین با آموزش  این آمادگی را پیدا کنند که به چه شیوه‌ای باید با کودکانشان رفتار کنند تا درزمان‌هایی که مشکل ایجاد می‌شود، بتوانندآن را مدیریت کنند، چگونه خشم خود را کنترل کنند و از طریق اقتدار والدینی، زمینه‌سازایجاد رفتارهای مناسب در کودک شوند.

وی افزود: پس والدین آموزش و مهارت فرزند پروری را یاد بگیرند. خوشبختانه تا حدودی مراکز بهزیستی در این زمینه فعالیت می‌کنند. کتاب های مفید و ارزشمند به‌وفور در دسترس والدین است و حتی از طریق کتاب‌های اینترنتی و مقاله‌ها هم می‌توانیم دانش والدین را نسبت‌به فرزند پروری بالا ببریم و از ایجاد آسیب‌ها و مسائل مربوط به کودک‌آزاری جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/

  • نویسنده : مژگان بیرانوند