کارشناس خانواده گفت: بدون آنکه به‌طور مستقیم از کودک انتقاد کنید و بگویید در مورد اعمال و رفتارش چه احساسی دارید او را سرزنش نکنید.

 به گزارش خبرافلاک در هفتمین جمعه با مبحث مهم تربیت کودک و نوجوان  با عنوان یکی از سلسله مباحث خانواده خوب همراه ما باشید.

دکتر شیرین بیرانوند درگفت و گو با خبرافلاک اظهار داشت: از انتقاد و سرزنش و حمله کردن به کودک و نوجوان بپرهیزید و احساساتتان را به‌طور کامل و واضح بیان کنید.

وی افزود:برای مثال به او بگویید به‌خاطر این‌که اتاقت را تمیز نمی‌کنی واقعاً ناراحتم یا وقتی خارج از زمان تعیین شده به خانه برنمی‌گردید واقعاً نگران می‌شوم.

این کارشناس حوزه کودک و نوجوان عنوان کرد:والدین برای تربیت کودک و نوجوان، باید وقت بگذرانند، مثلا در طول روز می‌توانند با هم‌قدم بزنند، فیلم ببینند، به موسیقی گوش دهند یا حتی کنار هم بنشینند و  با او حرف بزنند.

وی تصریح کرد: کودک باید بداند که این زمان برای اوست و والدین در این دقایق هیچ‌کار دیگری انجام نخواهند داد.

بیرانوند  بیان کرد: والدین باید درمواجهه با کودکان و نوجوانان رفتارهای مؤثری انجام دهند . به نوجوانان توجه نشان دهند و به آنها گوش بدهند.درهنگام بروز اختلاف با مذاکره و گفت و گو سعی کنند تنش بین خود و فرزندانشان را کم و از بین ببرند.

این کارشناس خانواده اظهار داشت: پدران و مادران باید باحمایت از فرزندان پیوند بین خود و آنان را تحکیم ببخشند.

انتهای پیام/